OTB, który niedawno ogłosił rekordowy fundusz wielkości 100 mln USD, z przytupem dołącza do Draper Venture Network (DVN), globalnej sieci topowych funduszy VC. Firmy członkowskie przyjęte do DVN, zazwyczaj inwestujące na etapach post-seed oraz rund A i B, współpracują w zakresie analiz inwestycyjnych, syndykacji transakcji i dzielą się dostępem do zlokalizowanego w Dolinie Krzemowej zespołu od usług portfelowych i wsparciem przy komercjalizacji oraz dalszych rund inwestycyjnych.

Spółki z portfela OTB Ventures, dzięki wsparciu DVN, będą miały bezpośredni dostęp do kilku tysięcy potencjalnych klientów korporacyjnych na całym świecie. Przy czym OTB będzie nadal samodzielnie pozyskiwać kapitał i podejmować niezależne decyzje inwestycyjne.

– Współpracując z OTB, angażujemy się w innowacyjne firmy założone przez przedsiębiorców z Europy Środkowej i Wschodniej, których rozwiązania technologiczne są z powodzeniem wdrażane na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że strategia OTB wychodzi naprzeciw potrzebom dojrzewającego rynku CEE i cieszymy się na myśl o współpracy z zespołem funduszu i jego spółkami portfelowymi w celu budowania ich pozycji rynkowej – podkreślił Tim Draper, jeden z wiodących amerykańskich inwestorów typu venture capital, założyciel DFJ i Draper Associates oraz DVN.

Draper mówił to podczas spotkania w siedzibie OTB w Warszawie z liderami branży i przedsiębiorcami z regionu.

– Cieszymy się, że możemy być częścią drogi OTB i wesprzeć ich inwestycje, zapewniając ich spółkom portfelowym dostęp do globalnej wiedzy i kontaktów. Tym bardziej, że właśnie nadchodzi złota era w tym regionie – dodawał legendarny inwestor.

Od chwili powstania DVN w 1990 r. członkowie sieci wsparli finansowo ponad 1100 firm i przeprowadzili ponad 200 exitów, w tym Skype, Baidu czy Twitch. Na rynku europejskim DVN współpracuje tylko z kilkoma wybranymi podmiotami. DVN działa również w Azji, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie, dysponując kapitałami na poziomie 1,6 mld USD.

– Zaproszenie do Draper Network to wyjątkowy przywilej. Ta współpraca zapewni naszym obecnym i przyszłym spółkom portfelowym możliwość korzystania z olbrzymiego doświadczenia topowych VC.  Współpraca z DVN i dzielenie się najlepszymi praktykami z innymi funduszami-członkami jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w inwestowanie oraz rozwój innowacyjnych firm technologicznych w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział Adam Niewiński, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures.

– Z determinacją dążymy do tego, by nasze spółki portfelowe rozwijały się i odnosiły sukcesy międzynarodowe. Dołączenie do sieci Drapera zapewni nam jeszcze większy dostęp do wiedzy eksperckiej i otworzy nam drzwi do rzeszy aktywnych inwestorów. Nasze spółki trafią na radar kilku tysięcy korporacji. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo jeszcze bardziej wzmocni to, w jaki sposób wspieramy spółki w regionie – zaznaczył Marcin Hejka, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures.

Partnerstwo DVN z OTB odzwierciedla szybko rosnące zaangażowanie sieci w Europie Środkowo-Wschodniej w wspieranie rozwoju sektora technologicznego. Będące członkami DVN fundusze VC wcześniej koinwestowały bowiem w kilka spółek portfelowych OTB m.in. w:

ICEYE, spółkę produkująca i rozwijająca mikrosatelity do obserwowania powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych, w którą OTB zainwestował wraz z DNX Ventures, Draper Associates i Draper Esprit w ramach rundy finansowania o wartości 34 mln USD w maju 2018 r.

Silent Eight, który przy użyciu sztucznej inteligencji pomaga instytucjom finansowym zarządzać obowiązkami związanymi z compliance i ryzykiem. W listopadzie 2019 r. spółka zebrała od inwestorów 6,2 mln USD, przy wsparciu OTB i Wavemaker.

O OTB Ventures:

OTB Ventures to największy w CEE fundusz VC (100 mln USD), założony przez Marcina Hejkę, Adama Niewińskiego oraz Grzegorza Jankilevitscha. Skupia się on na 5 obszarach: oprogramowaniu dla przedsiębiorstw, AI/Machine Learning, robotyce/IoT, cyberbezpieczeństwie i fintechu, przeznaczając na inwestycję w jedną spółkę do 15 mln USD. Do końca 2022 r. OTB chce zainwestować łącznie w nawet 16 podmiotów, w portfelu ma już 8 spółek. To SpaceKnow, Cosmose, Minit, BabbleLabs, Segron, Silent Eight, FintechOS oraz ICEYE. Przy rundach inwestycyjnych OTB ma za partnerów takich tuzów CVC jak m.in. Intel Capital, Dell Technologies Capital czy Samsung Next. OTB koinwestuje również z czołowymi międzynarodowymi funduszami VC takimi jak m.in. DNX, Draper Associates, Wavemaker Partners czy True Ventures.