Aż 20 startupów z nowatorskim produktem lub usługą dla Przemysłu 4.0 otrzyma półroczne wsparcie od akceleratora KPT ScaleUP. Na programie skorzysta także 11 dużych industrialnych firm, które jako pierwsze będą mogły wdrożyć innowacje od młodych spółek.

Zarządzany przez Krakowski Park Technologiczny akcelerator wspiera startupy już od trzech lat. Nigdy jednak z tego programu nie korzystało jednocześnie aż tyle firm mających rozwiązania z obszaru automatyzacji produkcji, przemysłowego internetu rzeczy, zarządzania big data oraz unowocześniania procesów obsługi klienta. Przed zespołem akceleratora zapowiada się więc sześć miesięcy intensywnej pracy. Jej efektem ma być wzrost potencjału instytucjonalnego wybranych startupów. Nastąpi on dzięki starannie przygotowanemu programowi usług doradczych o wartości 50 000 zł, a także mentoringowi 1-na-1 z renomowanymi osobistościami biznesu.

Na firmy czekają także wizyty studyjne w polskich oraz zagranicznych zakładach odważnie wdrażających idee czwartej rewolucji przemysłowej. Każdy ze startupów zostanie też dofinansowany bezzwrotną dotacją do 200 000 zł.

Efektem akceleracji ma być również komercjalizacja i wdrożenie innowacyjnych, opracowanych przez młode spółki rozwiązań dla Przemysłu 4.0. W tym celu KPT ScaleUP nawiązał partnerstwo z 11 gigantami polskiego przemysłu – m.in. Grupa TAURON, Grupa Azoty, Lafarge Polska czy ASTOR. Każda z tych firm wzięła pod swoje skrzydła jeden bądź więcej startupów, by wspólnie udoskonalać stworzony przez startup produkt lub usługę.

„Widząc rekordowe duże zainteresowanie udziałem startupów w naszym akceleratorze, zdecydowaliśmy się zaprosić tak dużą liczbę młodych firm. Pomysły, które zostały nam zaprezentowane podczas naboru nie tylko zrobiły na nas pozytywne wrażenie, ale także znakomicie wpisały się w oczekiwania firm przemysłowych, czyli akceleracyjnych partnerów” – zaznacza Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.

Z jednakowym entuzjazmem do sześciomiesięcznej współpracy ze startupami podchodzą przedstawiciele wspomnianych dużych firm, dobrze zaznajomionych z założeniami czwartej rewolucji przemysłowej.

„Wierzymy, że kolejna runda programu KPT ScaleUP przebiegnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia zdiagnozowanych potrzeb. Liczymy na uzyskanie obopólnych korzyści; w przypadku startupu będzie to zdobyte doświadczenia we współpracy z dużym przedsiębiorstwem oraz poznanie specyfiki jego funkcjonowania, natomiast Grupa Azoty zyska dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 z możliwością ich wdrożenia w obrębie własnej infrastruktury i prowadzonych procesów” – mówi Izabela Karwala, koordynatorka programu KPT ScaleUp w Grupie Azoty S.A.

„Doświadczenia nabyte przy okazji pierwszej rundy naboru, pozwoliły nam na jeszcze lepsze przygotowanie się do procesu selekcji podczas rundy drugiej. Zasady współpracy wypracowane w pierwszej rundzie, wspólnie z naszym partnerem – Krakowskim Parkiem Technologicznym, zaowocowały przy okazji kolejnego naboru pełnym zrozumieniem potrzeb i specyfiki działania obydwu podmiotów. Merytoryczny opis rozwiązania, analiza konkurencji, analiza potencjału rynkowego, przewaga konkurencyjna danego produktu, a także możliwości wykorzystania pomysłu w Grupie TAURON to główne elementy, na które zwracają uwagę nasi eksperci. Wszystkie wybrane startupy doskonale rozumieją celowość i wagę tych elementów. Każdy z nich merytorycznie i biznesowo przekonał TAURON, że zaangażowanie się w rozwój ich pomysłów w ramach akceleracji to korzyści dla obydwu stron” – opowiada Dominika Goleniowska-Milinkovic, kierownik zespołu Open Innovation z Tauron Polska Energia S.A.

Andrzej Garbacki, dyrektor ASTOR Robotics Centre, informuje, że po analizie zgłoszeń jego firma zdecydowała się wybrać rozwiązanie pozwalające zwiększyć wydajność produkcji, obniżenia jej kosztów oraz zapewnienia bezpieczeństwa załodze.

„Jednym z kryteriów wyboru było zastosowanie najnowszych technologii, które spójne są z propagowaną przez nasz koncepcją Przemysły 4.0, takie jak przykładowo VR” – zaznacza Andrzej Garbacki.

W ramach akceleracji rozwijane będą m.in. moduł pozwalający na kompleksową obsługę floty maszyn przemysłowych (m.in. wywrotek, silosów czy beczek), system do automatycznego przetwarzania i analizy wyników testów produkcyjnych w oparciu o Big Data i algorytmy AI oraz testowane będzie DNA patogenów storczyków występujących w szklarniach.

Inauguracja IV edycji akceleracji odbyła się w środę 4 marca w Krakowskim Parku Technologicznym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołu KPT ScaleUP, partnerów przemysłowych oraz wszystkich 20 akcelerowanych startupów.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.