LT Capital, fundusz typu pre-seed i seed, którego partnerem finansowym jest Movens Capital, zrealizował właśnie trzecią inwestycję. Tym razem ponad 1 mln zł kapitału wesprze plany rzeszowskiego startupu CyberStudio (działającego jako spółka Cybersecurity Studio). To twórca inteligentnego systemu zaawansowanej predykcji cyber-zagrożeń. Pozyskane środki pozwolą na dalszy rozwój produktu, zbudowanie portfela klientów referencyjnych i ekspansję zagraniczną.

Globalnie brakuje obecnie aż 3 mln ekspertów bezpieczeństwa IT (wg danych Storagecraft), tylko w Europie wg GISWS do 2022 r. zabraknie aż 350 tys. takich specjalistów. Zagrożenia i straty dla firm z tego tytułu są olbrzymie i będą coraz większe – aż 62% przebadanych przez PwC firm odnotowało zakłócenia i przestoje funkcjonowania. Co więcej, zatrudnienie i retencja wysokiej klasy specjalistów jest dziś największym wyzwaniem biznesowym dla ponad połowy przedsiębiorstw. Te problemy zaadresowała polska firma CyberStudio, która stworzyła i rozwija autorski system zaawansowanej predykcji zagrożeń w środowisku IT. W wizję jej założycieli uwierzył właśnie fundusz LT Capital, przeznaczając na dalszy rozwój biznesu 1 mln zł.

– Zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania lub wręcz braku systemu zabezpieczeń IT są olbrzymie. Niestety, spora grupa firm jeszcze nie zdała sobie z tego sprawy, a ich działania w tym obszarze są reaktywne, czyli wtedy, gdy już pojawią się pierwsze problemy. W branży mówi się wręcz o odbywającej się cyberruletce, w której firmy liczą na szczęście, że zagrożenie IT je ominie. Nasza usługa została stworzona właśnie z myślą o przedsiębiorstwach, które nie posiadają wewnętrznych specjalistów zarządzających bezpieczeństwem IT – mówi Antoni Omondi, jeden z założycieli CyberStudio, który wcześniej rozwijał system TaxiLog, umożliwiający bezgotówkowe rozliczanie i zarządzanie przejazdami służbowymi w korporacjach oraz z ramienia KPMG Poland, doradzał klientom w obszarze cyber-zagrożeń.

Za rozwijanie systemu CyberStudio odpowiada drugi z założycieli spółki – Bartosz Kozłowski, który całe swoje życie zawodowe poświecił obszarowi bezpieczeństwa IT, pracując m.in. najpierw w KPMG, a później w LOT, przechodząc kolejno wszystkie szczeble od stanowiska eksperta i audytora IT do szefa Działu Cyberbezpieczeństwa.

– Najważniejszą funkcjonalnością naszego systemu jest dostarczanie ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach, które mogą oznaczać początek incydentu. Dzięki innowacyjnej implementacji algorytmów AI narzędzie to łączy kompetencje eksperckie oraz funkcjonalność narzędzi klasy korporacyjnej w postaci jednego, inteligentnego produktu dostępnego dla małych i średnich przedsiębiorstw – dodaje Bartosz Kozłowski.

Połączone siły założycieli to doświadczenie z pracy przy łącznie niespełna 200 projektach audytowych i doradczych dla klientów z sektorów: bankowość, instytucje ubezpieczeniowe oraz FMCG.

Od pomysłu do wykonania, czyli cyberbezpieczeństwo w polskim wydaniu

CyberStudio działa na rynku od kwietnia 2019 r., ale jej założyciele są aktywni w zakresie zapobiegania cyber-zagrożeniom od blisko 10 lat. Zebrane przez nich w tym czasie doświadczenia dobitnie pokazały, że polskie firmy pełnymi garściami czerpią z postępującej cyfryzacji, ale zapominają przy tym o bezpieczeństwie IT, co rodzi dla nich poważne ryzyko biznesowe. Tak zrodziła się koncepcja stworzenia rozwiązania dla firm, nie posiadających wewnętrznych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa IT, by kompetencje eksperckie były dla nich dostępne od ręki, bez konieczności zwiększania zatrudnienia.

Prace nad prototypem CyberStudio przebiegły bardzo sprawnie między innymi dzięki współpracy z HugeTECH Sp. z o.o., a także Samsung, który wsparł projekt finansowo i umożliwił konsultacje technologiczne z ekspertami działu R&D firmy. System daje możliwość przewidywania cyber-zagrożeń w środowiskach IT oraz maksymalnego skrócenia czasu od wystąpienia incydentu do chwili podjęcia właściwych działań zarządczych. Rozwiązanie opiera się o AI i łączy najlepsze funkcjonalności produktów klasy korporacyjnej.

Ręka w rękę z funduszem VC

Priorytetami spółki na najbliższe miesiące są dalszy rozwój produktu i jego przygotowanie do kolejnych wdrożeń komercyjnych i realizacji prac B+R. W realizacji ambitnych planów rozwoju rzeszowski startup wesprze doświadczony partner – LT Capital. Inwestujący w innowacyjnych i dobrze rokujących przedstawicieli gospodarki 4.0 fundusz wyłożył 1 mln zł. LT Capital przygotuje też spółkę do kolejnej, większej rundy finansowania i rozpoczęcia ekspansji zagranicznej.

– Autorski system CyberStudio i doświadczenie dwóch założycieli spółki dają nadzieję na zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki dziś funkcjonuje cyberbezpieczeństwo w polskich firmach. Ich rozwiązanie pozwala na przewidywanie zdarzeń ryzykownych dla funkcjonowania IT firmy, a dzięki temu umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad bezpieczeństwem informatycznym. To świetne, globalnie skalowalne rozwiązanie – zaznacza Tomasz Jastrzębski, partner zarządzający LT Capital.

Światowy rynek rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa kryje w sobie olbrzymi potencjał. To, że spółkom z naszego regionu udaje się przebić do światowej czołówki, pokazuje choćby przykład czeskiego producenta antywirusa Avast Software, który po przejęciu krajowego rywala AVG jest dziś wyceniany na ponad 6 mld dolarów, czy rumuńskiej spółki Bitdefender – obecnie to czwarty największy producent oprogramowania antywirusowego na świecie. Polska nie doczekała się jeszcze firmy z obszaru cybersecurity o potencjale międzynarodowym.

O funduszu LT Capital:

Fundusz LT Capital powstał w ramach programu BRIdge Alfa realizowanego przez NCBiR [jako projekt 156 Capital Alfa]. Jego partnerem finansowym jest Movens Capital, inwestujący w perspektywiczne polskie startupy (np. Packhelp i Fenige). Kapitał otrzymany od publicznego inwestora oraz silne wsparcie złożonej z doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i doradców Movens Capital, dają nowemu funduszowi narzędzia do skutecznego wspierania technologicznych startupów w ich dążeniach do zbudowania rozpoznawalnych regionalnie i globalnie firm.

Strategia LT Capital przewiduje inwestycje w przedstawicieli gospodarki 4.0. Fundusz jest gotowy brać na siebie zarówno ryzyko produktowe, jak i rynkowe. Maksymalna wielkość inwestycji to 250 tys. EUR. Fundusz przeanalizował już ponad 500 spółek, ale tylko w przypadku kilku z nich zdecyduje się na inwestycję. W sumie zamierza on zrealizować ich ok. 40.