Polskie drukarki 3D i roboty pomagają w nauczaniu przedmiotów STEAM. Czy produkty edukacyjne Skriware przygotują uczniów do zmieniających się warunków na rynku pracy?

STEAM jest akronimem od angielskich słów Science, Technologies, Engineering, Arts i Mathematics – czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Już niedługo ponad ⅔ zawodów wymagało będzie umiejętności z zakresu STEAM.

Polski startup Skriware, chcąc sprostać najnowszym trendom w nowoczesnej edukacji, oferuje szkołom i instytucjom edukacyjnym drukarki 3D dla dzieci, które wraz z odpowiednim oprogramowaniem doskonale rozwijają umiejętności uczniów. A przy tym są dla nich wspaniałą zabawą. Przedstawiamy Skriware.

STEAM to przyszłość

Opinie na temat tego, jak zmieni się rynek pracy w przyszłości, są podzielone. Jednak większość ekspertów zgadza się ze stwierdzeniem, że coraz bardziej na znaczeniu zyskają zawody bezpośrednio związane z technologią. Za to już niebawem zapotrzebowanie na pracowników w prostych zawodach będzie spadać. Ponadto, dla przyszłych pracodawców bardzo ważne staną się nie zawsze doceniane umiejętności, jak komunikacja, umiejętność zachowania work-life balance, wielozadaniowość pracownika i jego zdolność do szybkiego przekwalifikowania się.

Dlatego STEAM coraz częściej staje się istotnym elementem w edukacji, także tych najmłodszych. Robotyka, programowanie, zajęcia z kreatywności – to co jeszcze niedawno dla wielu dorosłych było totalną abstrakcją, dzisiaj staje się elementem, któremu rodzice poświęcają szczególnie dużo uwagi w trosce o rozwój swych dzieci.

Skriware to nie tylko drukarki

Skriware jest warszawską firmą działającą w branży EdTech. Łączy pomoce edukacyjne z produktami wykorzystującymi Internet of Things (internet rzeczy, IoT). Spółka pozyskała już ponad 3 mln USD od inwestorów, a od 2015 roku coraz mocniej się rozwija.

Polski startup pracuje też nad budowaniem swojej pozycji na rynku międzynarodowym – jest już doceniany przez jury wielu konkursów, na których zdobywa kolejne nagrody. Obecnie w ofercie firmy znajdują się dwa modele drukarek, roboty Skriboty, oprogramowania oraz materiały potrzebne do aktywnego użytkowania obu produktów. To wszystko tworzy swoisty ekosystem edukacyjny, dzięki któremu już od najmłodszych lat dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności z zakresu STEAM. Skriware oferuje wielofunkcyjny system, które umożliwia naukę programowania jak w przypadku Skribotów czy rozwija kreatywność poprzez umożliwienie drukowania projektów uczniów na drukarkach 3D.

Robotyka i inne trendy we współczesnych szkołach

W nowoczesnej edukacji coraz ważniejsze są – obok umiejętności z zakresu STEAM – także zdolności do krytycznego myślenia. Wykazanie się krytycznym myśleniem staje się podstawowym kryterium przyjmowania na najlepsze uczelnie świata. Potwierdzają to Uniwersytet w Oxfordzie i Cambridge University.

Dlatego tak ważne jest pobudzanie w szkołach myślenia niesztampowego out-of-the-box thinking. Coraz większą popularnością w szkołach cieszą się nowe zajęcia, takie jak trening radzenia sobie ze stresem, praktykowanie wyrażania swoich emocji oraz czy wspieranie indywidualizmu.

Akademia Skriware

Skriware, oprócz nowoczesnych pomocy naukowych potrzebnych do prowadzenia lekcji, zapewnia nauczycielom także pełen zakres wsparcia i instrukcji jak te pomoce wykorzystywać w ramach lekcji. Akademia Skriware to pełen pakiet modułowych scenariuszy lekcji, onlinowych kursów dla nauczycieli oraz wskazówek dotyczących wykorzystania produktów firmy.

Co ciekawe, scenariusze zakładają nie tylko wykorzystanie sprzętów Skriware na zajęciach z robotyki czy programowania, ale także zastosowanie ich jako elementu urozmaicającego inne, podstawowe przedmioty.

STEAM czy nauki humanistyczne?

W wielu krajach świata odnotować można modę, swoisty hype, na szkoły kładące nacisk na nauki ścisłe. Jednakże amerykański miliarder Mark Cuban idzie pod prąd i mówi, że przyszłość należy do humanistów. Ta jego opinia, choć niezgodna z mainstreamem, odbiła się szerokim echem. To, że nie jest powszechnie akceptowana, nie czyni jej mniej godną uwagi.

Cuban w wywiadzie udzielonym Business Insider podkreśla, że w przyszłości szczególnie poszukiwane będą osoby o otwartym umyśle, które potrafią myśleć nieszablonowo, czerpiąc z różnych dziedzin i szeroko rozumianego humanistycznego wykształcenia.