Początek roku to dobry czas dla podsumowań i tworzenia planów. Dlatego przedstawiamy listę 11 dobrze prosperujących młodych firm, które oferują innowacyjne rozwiązania i mają potencjał dla osiągnięcia sukcesu w swojej branży.

W naszym zestawieniu znalazły się zarówno rodzime, polskie przedsiębiorstwa, jak i zagraniczne start-upy z wielu stron świata – od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, Afrykę, po Azję. Aby dodatkowo urozmaicić to zestawienie, zebraliśmy startupy z różnych branż, w tym z legaltechu, fintechu, rozwiązań telekomunikacyjnych oraz produktów dla podróżnych.

Movandi

Movandi zostało założone przez rodzeństwo, które łącznie uzyskało ponad 1000 patentów w Stanach Zjednoczonych. Reza i Maryam Rofougaran, bo o nich mowa, oprócz swoich innych aktywności i badań nad nowymi technologiami, udowodnili, że nie tylko są znakomitymi naukowcami, ale są też w stanie prowadzić świetnie prosperujący biznes.

Branża, w której Movandi działa, czyli sieć 5G, błyskawicznie się rozwija i przyciąga uwagę coraz większej liczby osób. Badania nad piątą generacją technologii bezprzewodowej weszły w finalną fazę w 2019 roku, a już w 2020 operatorzy zaczynają wdrażać ją w życie. Na razie będzie dostępna dla wąskiego grona odbiorców, użytkowników tylko wybranych operatorów, dysponujących nowoczesnymi smartfonami, które obsługują najnowszy standard sieci komórkowej.

Jednak przedsiębiorstwo rodzeństwa Rofougaran skupia się na wazniejszym problemie – dostępności sieci 5 generacji zależnie od miejsca zamieszkania. Infrastruktura dla obsługi 5G jest dużym wydatkiem dla operatorów, więc będzie ona instalowana tylko tam, gdzie wiele osób z niej skorzysta – czyli w dużych miastach. Taką praktykę znamy już ze zmonopolizowanego rynku dostawców internetu w Stanach Zjednoczonych, gdzie ogromne regiony pozbawione są szybkiego internetu, bo żaden z dostawców nie oferuje im takiej usługi.

Misją Movandi jest dostarczenie technologii 5G także do tych, którzy żyją poza dużymi miastami. Obecnie firma uzyskała około 30 mln USD na dalszy rozwój i prowadzi rozmowy z kilkoma operatorami na temat możliwych form współpracy.Meatable

Wegetarianizm jest coraz powszechniejszy. Jedzenie mięsa nie jest trendy. Oprócz tego, że nie jest ono dla nas zdrowe, jest nieekologiczne oraz dla wielu nieetycznie – jedzenie mięsa po prostu stało się niemodne. Najlepszym dowodem na to, że w zachodnich społeczeństwach vege jest bardziej sexy, jest liczba otwierających się restauracji nie oferujących mięsa.

Jednak wiele osób nie odejdzie całkowicie od jedzenia mięsa, natomiast być może zmieni swoje nawyki konsumenckie. Na przykład, kiedy następnym razem pójdzie do sklepu, wybierze produkty Meatable.

Meatable to holenderski startup wyznaczający nowe standardy dotyczące produkcji mięsa. Zamiast zabijać zwierzę, pobiera od niego próbkę. Z tej próbki w laboratorium wyhoduje zdrowe i ekologiczne mięso. Gotowy produkt jest pozbawiony antybiotyków, nie wymaga zabijania zwierząt, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, której 15% przypada na efekty działania przemysłu mięsnego oraz pozwala zaoszczędzić nawet 20 000 litrów wody, potrzebnych do wyprodukowania 1 kilograma wołowiny!

Meatable jest świetnie prosperującą firmą, a w 2019 roku, udało jej się zdobyć 10 mln dolarów na dalsze badania i przyspieszenie jej rozwoju.

Beyond Pricing

Kolejne z przedsiębiorstw, kieruje swoje usługi przede wszystkim do ludzi młodych, korzystających z portalu Airbnb. Beyond Pricing oferuje rozwiązanie optymalizujące i automatyzujące zarządzanie nieruchomością wynajmowaną turystom poprzez platformę Airbnb. Beyond Pricing rozpoczęło swoją działalność pod koniec roku 2013, a teraz jest dostępne w ponad 200 miastach na całym świecie. Oferuje rozwiązanie, które ułatwia turystom optymalizację kosztów i na podstawie danych zbieranych przez system, oblicza, kiedy wynajem mieszkania czy pokoju się najbardziej opłaca. W 2019 roku Bessemer Venture Partners zainwestowało w spółkę ponad 42 mln dolarów dostrzegając ogromny potencjał w kalifornijskiej firmie.

Petal

Jednym z dość popularnych zachowań młodych konsumentów jest kupowanie zbyt wielu produktów, mimo niewystarczających środków. Petal skierowany jest właśnie do młodych, którzy mają jeszcze problemy z zapanowaniem nad swoim budżetem. Nowojorski fintech powstał, aby wnieść trochę świeżości na dosyć konserwatywny rynek finansów.

Petal pozwala na założenie karty kredytowej, która błyskawicznie oceni naszą zdolność kredytową, będzie wybaczać spóźnione spłaty, a przede wszystkim jest szansą dla tych wszystkich, którym nigdy wcześniej nie udało się uzyskać karty kredytowej.

Startup szybko się rozwija, a w 2019 roku udało mu się pozyskać ponad 330 mln dolarów, w tym 300 mln poprzez finansowanie dłużne.Ius.ai

Sąd, który wydaje wyroki proponowane przez komputer? To nie dystopijna wizja niczym z Orwella, tylko realna przyszłość. Warszawski startup Ius.ai rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem Notariuszy RP, która ma skutkować wprowadzeniem rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję w procesie prowadzenia sprawy. Już niedługo to system AI, będzie wykonywać za prawników wielogodzinną pracę, co powinno usprawnić działanie sądów.

Póki, co narzędzie Ius.ai jest dużym ułatwieniem dla prawników, jednak nie przełomowym. Docelowo, sztuczna inteligencja ma przygotowywać gotowy wyrok wraz z uzasadnieniem, który będzie przedstawiany sędziemu prowadzącemu do oceny. Takie wykorzystanie technologii będzie przełomowe i może zmienić oblicze sądownictwa. Pozostaje pytanie, czy obywatele będą w stanie zaufać takim rozwiązaniom. Obecnie polska spółka szybko się rozwija, a współpraca z polskimi prawnikami może otworzyć im drogę na inne rynki.Pelixar

Pelixar jest polską firmą, działającą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zajmuje się stworzeniem systemu do monitorowania bezpieczeństwa i ewentualnej interwencji, z wykorzystaniem dronów w Porcie w Gdyni. Gdyńska spółka oferuje kompleksowe usługi związane z treningiem obsługujących drony, importem i serwisem UAV, czy instalacją systemów i wprowadzaniem w życie technologii opartej na wykorzystaniu dronów.

Jednak obecnie to projekt realizowany w Gdyni jest na pierwszym planie, bo może on zmienić postrzeganie systemów bezpieczeństwa w obszarach nadmorskich. Sukces tego projektu pozwoli polskiemu przedsiębiorstwu wybić się i wprowadzać swoje rozwiązania także w innych regionach świata. Obecnie spółka szuka sposobów na pozyskanie funduszy, więc emituje akcje na platformie inwestycyjnej Beesfund.Understory

Dzięki Understory pogoda nas już nie zaskoczy. Amerykański startup buduje przełomowe sensory pogody, które zbierają ponad 125 tys. danych na sekundę. Dane odbierane przez te czujniki to informacje o temperaturze powietrza, opadach, wilgotności, wietrze, ciśnieniu oraz tysiącach innych wartości, dzięki którym z niespotykaną dotąd dokładnością jesteśmy w stanie przeprowadzić pomiary meteorologiczne.

Jednak firma nie oferuje tylko niesamowicie dokładnych danych pojedynczym użytkownikom. Understory nawiązało współpracę z jedną z amerykańskich firm ubezpieczeniowych, która wykorzystując dane zebrane przez sensory Understory, jest w stanie usprawnić system wypłat ubezpieczeń za szkody wyrządzone przez pogodę.

Understory nieustannie się rozwija i ciągle pozyskuje nowe środki – głównie poprzez inwestycje funduszy True Ventures lub 4490 Ventures. Niedługo amerykańska firma ma w planach wejście na rynek ubezpieczeń rolniczych i strukturalnych.

Better.com

Rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny zajmuje kilka tygodni, pomimo tego, że bank ma nasze wszystkie dane. Better.com chce to zmienić. Poprzez automatyzację procesu i przeniesienie go do internetu, w kilka minut możemy sprawdzić czy możemy otrzymać kredyt. Nowojorski fintech nie pobierze za to od nas żadnych opłat.

Obecnie startup legalnie działa już w 44 stanach, a do końca marca ma być zarejestrowany we wszystkich 50. W 2019 roku, klienci amerykańskiego przedsiębiorstwa pożyczyli 4 mld na zakup nieruchomości. W zeszłym roku Better.com zdobyło 160 mln USD na dalszy rozwój, a już w tym roku ten fintech ma wejść na nowojorską giełdę.

LawGeex

LawGeex to izraelski legaltech, który odpowiada potrzebom współczesnego biznesu. Żyjemy i pracujemy coraz szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby projekty realizowane w grupach w dużych firmach czy też przedsięwzięcia podejmowane przez startupy nie były blokowane przez działy prawne lub zewnętrzne firmy prawnicze, które nie nadążają z czytanie i poprawianiem nowych umów czy kontraktów.

LawGeex wykorzystuje system oparty na sztucznej inteligencji, który na podstawie swojej wiedzy poprawia błędy w dokumentach, a następnie przedstawia je prawdziwym prawnikom, aby ci zaakceptowali poprawki. W ten sposób znacznie można skrócić czas, w jakim dokument jest analizowany i poprawiany, a co za tym idzie, obniżyć wysoki koszt związany z pracami prawników.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat startup wywodzący się z Tel Awiwu pozyskuje wielomilionowe inwestycje, a mimo że powstał zaledwie 5 lat temu, to już może się pochwalić szerokim gronem firm, które z nim współpracowały.Swvl

Swvl jest egipską firmą transportową, założoną zaledwie 3 lata temu, która ma szansę stać się jednorożcem. Jej historia zaczyna się od refleksji jej założyciela – „W Kairze są tak ogromne korki, bo nie ma tutaj komunikacji publicznej”. Od tamtego czasu Swvl przeszło długą drogę i stało się jedną z największych firm świadczących usługi transportowe w Afryce, a obecnie podbija rynki azjatyckie. Poprzez aplikację klienci kairskiej platformy mogą kupić bilet na dowolną trasę w bardzo konkurencyjnych cenach. W ten sposób powstała alternatywa dla nieefektywnego i niedoinwestowanego transportu publicznego. Obecnie Swvl wchodzi na pakistański rynek i wiąże z tym duże nadzieje w kontekście otwarcia następnych rynków.

Shuttl

Shutll działa w bardzo podobny sposób co egipska firmą Swvl. Shuttl jest indyjską firmą, która w indyjskich warunkach braku dobrze działającego transportu publicznego pomaga milionom ludzi dotrzeć do pracy w pojazdach klimatyzowanych. Ceny za przejazdy nie są bardzo wysokie, więc indyjski Shuttl pełni dobrą rolę alternatywą do transportu publicznego.

W ostatniej rundzie finansowania, Shuttle udało się zebrać ponad 8 mln USD, dzięki czemu strart-up ma szansę na zmonopolizowanie rynku transportowego w całych Indiach.