Jak rozwijać biznes w erze nowych technologii, jak iść śladami mistrzów, jak żyć zdrowo i być szczęśliwym – to pytania, na które wielu szuka odpowiedzi. I może je znaleźć w polecanych przez nas podcastach.

Podcasty podbijają internet, podbijają ludzkie serca i umysły, a przede wszystkim… uszy. Te audycje internetowe na żądanie dają dostęp do wybranych dziedzin wiedzy, albo rodzajów rozrywki, a jednocześnie pozwalają oszczędzać czas, bo przecież można ich słuchać prowadząc auto, jadąc na rowerze, biegając.

Podcasty rosną jak na drożdżach

Z danych Apple wynika, że w grudniu 2019 roku na iTunes było około 800 000 podcastów, które oferowały około 30 mln audycji. W połowie 2018 roku było około 550 000 podcastów i około 19 mln audycji. To oznacza, że w ciągu półtora roku liczba podcastów zwiększyła się o 45%, a liczba audycji o blisko 60%!

Portal podcastinsights.com podaje, że podcasty są już dostępne w ponad 100 językach. W USA słuchało ich już 51% obywateli. Słuchaczem jest przeważnie wykształcony mężczyzna, który słucha ich w domu lub w samochodzie i jest bardzo wierny swoim ulubionym podcastom (odsłuchuje 80% audycji).

Oto 9 najciekawszych podcastów o biznesie i życiu

Chcecie być smart? Chcecie wiedzieć jak rozwijać biznes? Chcecie wiedzieć, jak żyć lepiej? Według nas powinniście słuchać poniżej wskazanych 9 podcastów. Wszystkie są w języku polskim lub angielskim.

a16z Podcast

Jakie jest rozwiązanie problemu wielkiego studenckiego długu w USA? Co słychać w genetyce? W jaki sposób będzie rozwijana gra Fortnite? Jakie są najciekawsze spółki technologiczne na amerykańskiej giełdzie NYSE? Jeśli odpowiedzi na te pytania Cię ciekawią, to podcast prowadzony przez ekipę funduszu inwestycyjnego VC Andreessen Horowitz Cię zafascynuje.

Finding Mastery with Michael Gervais

Należy uczyć się od najlepszych, prawda? Dr Michael Gervais daje nam szansę posłuchania co o sobie, swoich sukcesach (ale i porażkach) mówią najlepsi w swoim fachu, w swojej branży, w swojej dziedzinie. Zaprasza do rozmowy tylko mistrzów i stara się wycisnąć z nich maksimum pożytecznych porad. Niezwykle cenny podcast, w którym gościli już m.in. prezes Microsoftu Satya Nadella, szef AT&T John Donovan, gwiazda neuropsychologii prof. Antonio Damasio, szef działu rozwoju Facebooka Matt Jacobson, biegacz długodystansowy Meb Keflezighi, hokeista Ronnie Lott, piłkarz Jermaine Jones, koszykarz Steve Kerr czy angielski gwiazdor krykieta Alec Stewart.

Wszystkie twarze biznesu – Greg Albrecht Podcast

Pora na podcast polskojęzyczny. I to ekstremalnie ciekawy. Prowadzący zaprasza do rozmowy polskich biznesmanów, którzy osiągnęli coś niezwykłego. Prosi ich, aby opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu. Namawia ich do tego, by prezentowali skuteczne strategie działania, metody radzenia sobie ze stresem, ale też np. sposoby spędzania wolnego czasu. Gośćmi byli już m.in. współzałożyciel NetGuru Wiktor Schmidt, założyciel Enel-Medu Adam Rozwadowski, założyciel ICAN Institute dr Witold Jankowski, współzałożyciel Zapakuj.to Wojtek Sadowski, prezes Brainly Michał Borkowski czy dziennikarz Marcin Prokop.

intelligence2

Forum debaty na każdy niemal temat. Do głosu są dopuszczani wybitni eksperci i naukowcy. Omawiane są tak zróżnicowane tematy, jak Brexit, prywatność w erze dynamicznego rozwoju technologicznego, polityka Władimira Putina, zmiana klimatu, przyszłość kina i gier video czy sensowność reparacji za niewolnictwo. Gośćmi tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy byli m.in. ekonomista Jeffrey Sachs, pisarz Salman Rushdie, reżyser Michael Palin, politolog Ivan Krastev, działaczka ekologiczna Naomi Klein, miliarder Richard Branson czy aktor Willem Dafoe.

Instrukcja obsługi człowieka

Zapewne wielu kojarzy najsympatyczniejszy głos radiowej Trójki. Grażyna Dobroń prowadzi cykl audycji Instrukcja obsługi człowieka już od kilku lat. Stara się doradzać jak się powinno żyć zdrowo i szczęśliwie, ale bez popadania w nadmierny ekologizm czy ezoteryzm. Wszystkie odcinki są zamieniane w podcasty i chwała za to, bo nie każdy ma możliwość, albo pamięta, by słuchać ich przez radio.

Modern Wisdom

Nowa gwiazda na rynku podcastów. Autorzy nie boją się podchodzić do wyszukanych problemów i znajdują ekspertów, którzy starają się im zaradzić. Co powiedziałbym 18-letniemu sobie, gdybym mógł do niego zadzwonić na 30 sekund? Czy kosmici istnieją i czemu się z nami nie kontaktują? W jaki sposób wydajemy pieniądze? Jak się kłócić, żeby to było efektywne? Jak się przygotować do biegu ultra? Kiedy w końcu upowszechni się technologia rzeczywistości wirtualnej? Czy powstanie Nowy Jedwabny Szlak? Na te i wiele innych ciekawych pytań znajdziecie odpowiedzi w archiwum Modern Wisdom.

LSE Public lectures and events

Dużo się dzieje na szacownej London School of Economics. Wielcy naukowcy goszczą w prograch tej uczelni i rozprawiają na niezwykle ważkie i ważne tematy. Na szczęście mamy nie XIX wiek, tylko XXI, więc dzięki podcastom możemy tego posłuchać. Uwaga, to jest podcast nie tylko dla ekonomicznych freaków, ale po prostu dla ludzi ciekawych świata, bo można posłuchać nawet o… przyszłości futbolu.

The Full Ratchet

W jaki sposób specjaliści z branży VC i funduszowej wybierają cele inwestycyjne? Czym musi się mieć pochwalić start-up, aby przyciągnął pieniądze od największych, najsprytniejszych „lisów” venture capital? Ten podcast jest jak lustro, jeśli myślisz o założeniu swojego biznesu albo o jego rozwoju w oparciu o zewnętrzne finansowanie.

The Syndicate with Matt Ward

Konkurencja dla The Full Ratchet. Matt Ward przepytuje inwestorów, aniołów biznesu, ludzi z funduszy VC, założycieli start-upów. Rozmawiają o IPO i ICO, o rozwoju nowych technologii, kryptowalut, sztucznej inteligencji, robotyki, służby zdrowia, biotechnologii.