Apple czy Facebook nie są już najbardziej pożądanymi pracodawcami. Według rankingu Glassdoor, 1. miejsce należy do HubSpot, czyli firmy przetwarzającej dane w chmurze. Z przeprowadzonych badań wynika, że firmy technologiczne będą najlepszymi miejscami pracy w 2020 roku. Pierwszą dziesiątkę zamykają za to linie lotnicze Southwest Airlines.

W corocznym raporcie przygotowywanym przez firmę Glasdoor, zarówno Facebook jak i Google miały swoje miejsce w pierwszej dziesiątce. Tegoroczne badanie może być nie lada zaskoczeniem dla internetowych gigantów. W 2019 roku Google znalazło się na 11. miejscu, a firma Zuckerberga dopiero na 23.

Glassdoor niedawno opracował swój roczny ranking 100 najlepszych miejsc pracy, który jest oparty o 55 milionów recenzji pracowników dla ponad 1 miliona firm. Z badań wynika również, że 75% pracowników jest zadowolonych z obecnej pracy.

Pierwsza dziesiątka najlepszych miejsc pracy

„HubSpot ciężko pracuje, aby stworzyć naprawdę różnorodne i integracyjne środowisko pracy, w którym każdy może czuć się swobodnie, przychodząc do niej” – jest to jedna z opinii na temat pracy w firmie HubSpot. Ta technologiczna spółka znalazła się w tym roku na 1. miejscu najbardziej pożądanych miejsc pracy.

Pracownicy HubSpot podkreślają liczne korzyści, jakie otrzymują w pracy, tj. kilka możliwości ubezpieczenia zdrowotnego oraz nieograniczony czas urlopu. Chwalą firmę, że jej priorytetem w zatrudnianiu jest dbanie o więzi rodzinne oraz elastyczność pracy. Ponadto, pracownicy z 5-letnim stażem otrzymują czterotygodniowy płatny urlop z równowartością 5000 USD premii.

Na 2. miejscu zestawienia Glassdoor znalazła się firma konsultingowa Bain&Company. Co więcej, prezes spółki, Manny Maceda został również jednym z najwyżej ocenionych dyrektorów w badaniu. W opiniach o firmie uwzględniono możliwość rozwoju osobistego oraz dobrą atmosferę w pracy.

Na najniższym stopniu podium znalazła się firma Docu Sign, która obsługuje elektroniczne dokumenty. W opinii napisano: „traktują swoich pracowników uczciwie, poświęcają się sukcesom swoich pracowników, mają doskonałą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz bardzo elastyczne zarządzanie”.

W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze m.in. linie lotnicze Southwest Airlines oraz sieć barów z burgerami In-N-Out Burger.

A co z Google, Apple czy Facebookiem?

Z raportu Glassdoor wynika, że w 2020 roku na rynku pracy będą królować spółki technologiczne. Jednak co z gigantami tj. Google, Microsoft, czy Facebook? W tym roku znalazły się poza pierwszą dziesiątką, a najgorzej z nich wypada Apple, który uplasował się na 84. miejscu. Tak daleka pozycja nie musi oznaczać, że warunki pracy w tej firmie nie są dobre.

Na 11. miejscu znalazło się Google, które otrzymało 4,5 pkt na 5 możliwych. W porównaniu do HubSpot, które otrzymało 4,6 jest to niewielka różnica. Jednak Google może czuć się lekko zawiedzione, ponieważ w poprzednich latach zawsze miało swoje miejsce w pierwszej dziesiątce. To pierwszy raz w historii badania, kiedy z niej wypadło. Co więcej, w 2015 roku firma zajęła 1 miejsce.

Na 21. miejscu uplasowano firmę Microsoft. Jedna z opinii brzmi: „Uwielbiam kulturę i ludzi tutaj. Zawsze się uczymy i jesteśmy nastawieni na działanie”. Dwa miejsca niżej znajduje się Facebook, który podobnie jak Google, należał wcześniej do pierwszej dziesiątki, a nawet trzykrotnie znalazł się na 1 miejscu rankingu.

Największy spadek odnotowała spółka Apple. W tym roku znalazła się dopiero na 84. miejscu, jednak ogólna opinia miejsca pracy jest dobra (4,3 pkt na 5 możliwych). Listę Glassdoor zamyka Intel Corporation.

Pomimo tegorocznego spadku w rankingu Glassdoor BigTechów takich jak Apple czy Facebook, to na rynku pracy i tak dominują spółki technologiczne. Oby tak dalej, w końcu to ważne by zadowoleni ludzie tworzyli technologie przyszłości.