Dziesiąta najbardziej wpływowa kobieta na świecie według Forbesa. Założyciel startupu wycenianego na 5,5 mld dolarów. Założyciele Airbnb. Założycielka jednej z największych platform do gier hazardowych… To osoby polskiego pochodzenia, które w ostatnich latach odniosły sukcesy biznesowe na globalną skalę.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest osób polskiego pochodzenia odnoszących sukcesy w światowym biznesie. Poniżej opisanych zostało osiem przykładów takich spektakularnych karier.

Łukasz Gadowski

Łukasz Gadowski jest polsko-niemieckim przedsiębiorcą, który w maju 2002 roku założył internetową firmę Spreadshirt, zajmująca się sprzedażą wysyłkową koszulek. Obecnie firma zatrudnia około 500 pracowników w 7 biurach w 5 krajach, a jej obroty są liczone w milionach euro. Sam Gadowski w 2006 roku otrzymał nagrodę OnlineStar w kategorii „Założyciel roku”. Po ogromnym sukcesie Spreadshirt w Niemczech, Gadowski podjął się kolejnych przedsięwzięć. Założył fundusz inwestycyjny Team Europa Ventures oraz firmę Delivery Hero, która obecnie jest jednym z największych graczy na rynku dostaw jedzenia.

Oliver Muoto

Oliver Muoto urodził się w Polsce, a swoją karierę rozpoczął w Stanach Zjednoczonych. Tam ukończył Uniwersytet Południowej Kalifornii i już podczas studiów zaangażował się we współtworzenie uniwersyteckich startupów. Po zdobyciu tytułu magistra inżynierii systemów, a także dodatkowego kursu z marketingu, Muoto założył własne przedsiębiorstwo Epicentric. Firma wykorzystywała ekstranet, internet oraz intranet umożliwiając personalizację stron oraz integrację aplikacji. Spółka przyciągnęła dużych inwestorów jak Reuters, Motorola czy JP Morgan. Już 4 lata po powstaniu spółka została sprzedana za 32 mln USD teksańskiej grupie Vignette. Po sprzedaży firmy Muoto założył kolejną – vFlyer, która jest internetową platformą marketingową przeznaczoną dla agentów nieruchomości. Obecnie, amerykański przedsiębiorca jest CEO kolejnej przez siebie założonej firmy, Metablocks, która pełni rolę platformy social media skierowanej ludzi związanych z branżą przemysłu muzycznego oraz rozrywkowego.

Sebastian Siemiatkowski

Sebastian Siemiatkowski stworzył prawdziwego jednorożca wśród startupów – firmę Klarna. O Klarnie i jej ogromnym sukcesie w Szwecji pisaliśmy kilka tygodni temu. Jej założyciel, Sebastian, jest synem polskich emigrantów urodzonym w Szwecji, tam też pracuje i rozwija swój biznes. Klarna jest jednym z największych startupów w Europie, a nawet na świecie. Jako typowo fintechowa firma oferuje ona usługi finansowe dla klientów sklepów internetowych. Siemiatkowski założył ją w 2015 roku, a dzisiaj jest wyceniana na ponad 5,5 mld USD.

Susan Wojcicki

Susan Wojcicki jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w amerykańskim biznesie. Zajęła również 10. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata Forbesa. Znamy ją przede wszystkim jako prezeskę serwisu YouTube, którą to funkcję objęła w 2014 roku. Zanim trafiła do kierownictwa YouTube, pracowała dla Google’a, gdzie była odpowiedzialna za dwa największe przejęcia amerykańskiego giganta. Pierwszym był zakup YouTube w 2006 roku za 1,3 mld USD, a drugim przejęcie DoubleClick w 2007 roku za 3,1 mld USD.

Paul Bragiel

Paul Bragiel jest kolejnym z Amerykanów polskiego pochodzenia, który odniósł ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych. Wraz z bratem, Danem, są aniołami biznesu i zarządzają dużą liczbą funduszy inwestycyjnych skupiających się na mniej znanych regionach świata. Jednym z nich jest Savannah Fund, który operuje na rynkach państw Sahelu, a kolejnym – Golden Gate Ventures zajmującym się firmami z Azji Południowo-Wschodniej. Bragiel założył firmę Meetro, która była pierwszym komunikatorem LBS opartym na lokalizacji użytkowników. Obecnie Paul Bragiel podróżuje po świecie, odwiedza głównie kraje szybko rozwijające się i przeprowadza tam wykłady na temat startupów. Jest także doradcą kilku rządów, w tym Filipin, Tanzanii, Singapuru i Brazylii.

Nathan Blecharczyk i Brian Chesky

Nathan Blecharczyk i Brian Chesky sięgnęli po biznesowe laury wspólnie zakładając Airbnb, a więc firmę, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znają ją nie tylko niskobudżetowi podróżnicy, ale praktycznie wszyscy, bo to jedna z największych firm oferujących noclegi w skali globalnej. Airbnb łączy ludzi, którzy chcą wynająć swoje mieszkanie turystom, w szczególności wpadającym na kilkudniowy city break. Airbnb jest szczególnie popularne wśród młodych, oferując łatwość obsługi i konkurencyjne ceny w stosunku do hotelowych.

Jako jedna z największych globalnych platform oferujących krótkoterminowy wynajem mieszkań zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników. Firma wyceniana jest na 2,6 mld USD.

Ruth Parasol

Ruth Parasol jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie, które same dorobiły się swojej fortuny. Ruth założyła w 1997 roku firmę PartyGaming oferującą grę PartyPoker.com. PartyPoker stał się silną konkurencja dla innych portali hazardowych, a w szczególności oferujących internetowe rozgrywki pokera. W 2005 roku platforma założona przez Parasol generowała już ponad 500 mln USD zysku. W czerwcu 2005 roku PartyGaming weszło na londyńską giełdę, a IPO firmy wyniosło prawie 8,5 mld USD.

Po uchwaleniu ustawy antyhazardowej w Stanach Zjednoczonych, firma założona przez Parasol, wycofała się z amerykańskiego rynku, a ceny jej akcji spadły o 60%. Następnie PartyGaming musiało jeszcze zapłacić 105 mln USD kar.

Obecnie Ruth Parasol nie zajmuje się już biznesem gier hazardowych. Mieszka na terytorium Gibraltaru i rozwija swoją fundację zajmującą się pomocą organizacjom pozarządowym w dziedzinie zdrowia publicznego, ochrony środowiska oraz dziedzictwa kulturowego.