StethoMe jest polskim wynalazkiem, który wyznacza trendy w medycynie. Już niedługo certyfikowany, inteligentny stetoskop może zmienić najbardziej znane badania i ułatwić pracę lekarzom.

StethoMe to produkt, który znajduje zastosowanie zarówno w szpitalach, prywatnych gabinetach lekarskich, jak i w samodzielnym użyciu przez pacjenta. StethoMe to nie tylko urządzenie, ale także dedykowana aplikacja oraz algorytmy wykorzystujące ponad 1 mln zapisów dźwiękowych w taki sposób, aby ich wyniki możliwie najdokładniej pokazywały z jakim schorzeniem mamy do czynienia.

StethoMe jest świetnym przykładem firmy, która czuje najnowsze trendy na rynku medycznym. Czyli stawia na personalizację usług oraz rozwój rozwiązań telemedycznych. Czy StethoMe ma szansę na odniesienie sukcesu także na rynkach zagranicznych?

StethoMe sprawniejsze niż ucho lekarza

StethoMe to nie tylko urządzenie pozwalające na osłuchanie pacjenta. To także wiele więcej. Gdy ktoś bez wykształcenia medycznego użyje stetoskopu i kogoś osłucha, nie będzie w stanie postawić prawidłowej diagnozy. Gdyby nie baza danych wykorzystywana przez StethoMe, ten inteligentny stetoskop także nie byłby zbytnio użyteczny. Jednak dzięki bazie 1 015 866 tagów dźwiękowych i ponad 38 tysiącach pełnych opisów badań, StethoMe jest w stanie przyrównać dźwięki serca i płuc z wykonywanego badania do tych, które są w bazie.

W ten sposób polski wynalazek jest znacznie dokładniejszy, niż ucho specjalisty. Raczej nie powinien się mylić, bo różnice w dokładności oceny dźwięków są naprawdę duże. StethoMe jest aż o 29% skuteczniejszy w wykrywaniu nieprawidłowości dźwięków w porównaniu z lekarzami specjalistami – podają jego twórcy.Rozwiązanie nie tylko dla lekarzy

Jednym z trendów na rynku rozwiązań medycznych jest personalizacja medycyny. Powstaje coraz więcej urządzeń i usług, które stosowane mogą być przez samego pacjenta, a nie lekarza.

Podobnie jest ze StethoMe. Człowiek, u którego pojawiają się takie objawy, jak kaszel czy ból w klatce piersiowej, będzie mógł błyskawicznie zrobić sobie badanie polskim inteligentnym stetoskopem w domu. Po zakończonym badaniu otrzyma diagnozę. Jeżeli taka diagnoza okaże się poważna, pacjent może zdecydować, czy należy udać się do lekarza, czy nie, a następnie może przedstawić lekarzowi wyniki StethoMe. Urządzenia pozwalające na wykonanie takich badań w domu, jak przykładowo StethoMe, mogą także przyczynić się do zmniejszenia kolejek do lekarzy pierwszego kontaktu.

Algorytmy AI usprawniają StethoMe

StethoMe wyposażone jest w wiele funkcji, które praktycznie wykluczają czynniki mogące przyczynić się do obniżenia poprawności badania. Polski wynalazek sam wykrywa, czy został poprawnie umiejscowiony, czy poziom hałasu nie jest za wysoki oraz całe badanie zostało poprawnie przeprowadzone. Samo badanie obejmuje zarówno osłuchanie serca i określenie BPM oraz sprawdzenie, czy nie występują jakieś nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym.Kolejnym ważnym aspektem jest zastosowanie StethoMe jako narzędzia telemedycznego. Wszystkie dane zebrane przez urządzenie oczywiście przesyłane są bezpośrednio także do wirtualnej karty medycznej, dzięki czemu lekarz może śledzić historię choroby. Tutaj bardzo duże znaczenie mają algorytmy AI, które usprawniają działanie całego systemu.

StethoMe przyciąga naprawdę imponującą grupę inwestorów. Polskiej firmie udało się pozyskać dofinansowania od funduszy kapitałowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych (np. londyński Manta Ray Ventures Capitals, kalifornijski Plug and Play czy polski InfoShare). StethoMe jest jedną z najlepiej rokujących polskich firm i można przypuszczać, że niedługo polski wynalazek podbije nie tylko polskie, ale także zagraniczne rynki.