Balderton Capital jest jednym z najlepszych funduszy inwestycyjnych w londyńskim City. Dostrzegł on ogromną dysproporcję w finansowaniu start-upów technologicznych w Europie w porównaniu z Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Dlatego Balderton Capital przeznaczył 400 mln USD na finansowanie młodych firm.

Na Starym Kontynencie rozpoczyna działalność wiele start-upów, które często odnoszą światowy sukces. Jednak do tej pory, europejskim start-upom było ciężko konkurować z młodymi firmami z Chin czy Doliny Krzemowej. Jednym z powodów nierównej walki był fakt, że europejskie przedsiębiorstwa otrzymywały dużo mniejsze wsparcie od inwestorów, niż ich odpowiedniki w Państwie Środka czy w USA. Żeby zmienić tę dysproporcję, fundusz inwestycyjny Balderton Capital zebrał 400 mln USD, żeby wspomóc europejskie start-upy we wczesnej fazie rozwoju.

Czym jest Balderton Capital

Według Dealroom, Balderton Capital – czyli jeden z 4 największych londyńskich funduszy inwestycyjnych – jest najaktywniejszym podmiotem wspierającym start-upy we wczesnej fazie rozwoju. W rankingu znalazły się także 3 pozostałe fundusze z big four funduszy early-stage VC z brytyjskiej stolicy, czyli: Accel, Atomico i Index.

Jednak Balderton – w przeciwieństwie do innych firm VC – skupia się na finansowaniu start-upów we wczesnej fazie rozwoju, to znaczy na kupowaniu akcji serii A. W ten sposób, mniejszym nakładem kapitału, jednak większym nakładem pracy, Balderton jest w stanie w kluczowy sposób rozwinąć start-up, eliminując początkowe błędy. Jak wiadomo, później z każdym miesiącem funkcjonowania firmy mogą one być trudniejsze do usunięcia.

Podstawowe zasady funduszu Balderton

Balderton zauważył, że Europa dawno nie miała globalnej firmy technologicznej. Dlatego chce pomóc w stworzeniu firmy z branży nowych technologii, która dzięki odpowiedniemu finansowaniu i wsparciu ze strony Balderton Capital odniesie duży sukces i będzie mogła konkurować z firmami z Chin czy Doliny Krzemowej.

Eksperci Balderton Capital uważają, że jeśli chodzi o start-upy to równie ważna co pomysł na biznes jest osobowość na pokładzie prawdziwych przedsiębiorców, z krwi i kości. Londyński fundusz szuka osób o ogromnych ambicjach, które nie boją się odważnych pomysłów. Balderton po prostu poszukuje pionierów.

Pomimo tego, że brytyjski fundusz VC prowadzi taką politykę, to nie wierzy w przypadki – szuka ludzi, którzy nie boją się ryzykować. Dla większości funduszy najważniejszy jest zysk, a Balderton uważa, że równie ważne są zasady etyczne. Wspiera projekty, które nie tylko mają szansę na sukces, ale chcą budować światowe korporacje oparte na swego rodzaju kodeksie moralnym, o którym tak często się zapomina we współczesnym skomercjalizowanym świecie.

Sukcesy Balderton Capital

Balderton wspiera firmy działające w 8 branżach technologicznych:

– technologie dla biznesu,

– open finance,

– telemedycyna,

– oprogramowania dla współczesnych przedsiębiorstw,

– efficient mobility,

– rozwiązania dla bezpieczeństwa w internecie,

– rozwiązania dla handlu detalicznego,

– rozwiązania internetowe dla przemysłu spożywczego.

Są wśród nich takie aplikacje, jak np. Vivino. Od swojego powstania w roku 2000 fundusz Balderton Capital zainwestował w ponad 200 start-upów, a obecnie w jego portfelu jest 117 pozycji – wynika z danych portalu Dealroom. Jednym z największych sukcesów inwestycyjnych funduszu było wsparcie dobrze znanego Revoluta.

Bez wątpienia, wiele inwestycji Balderton Capital okazało się sukcesem. Londyński fundusz inwestycyjny oprócz zysku, bierze pod uwagę ideały. Na pochwałę zasługuje również zebranie wspomnianej ogromnej kwoty, żeby europejskie spółki mogły konkurować z technologicznymi firmami z innych części świata. Otwartą kwestią pozostaje, czy Balderton Capital zdoła wyłapać dobrze prosperującą europejską firmę technologiczną zanim zrobi to konkurencja i czy razem dotrzymają kroku w szaleńczym wyścigu na rynku technologii.