Możliwość anonimowego tworzenia treści to nie jedyna pięta achillesowa Wikipedii – alarmuje jej współzałożyciel, a obecnie jeden z głównych przeciwników, dr Larry Sanger.

Znacie Wikipedię? Znacie, trudno nie kojarzyć jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych, który jest encyklopedią tworzoną anonimowo przez użytkowników internetu. Korzystacie? Tak, robiliście to wiele razy i zapewne bezrefleksyjnie, przyjmując za prawdę wszystko, co w niej jest zapisane. A to duży błąd, Wikipedia ma wiele słabości, jest uszkodzona – twierdzi jej współzałożyciel dr Larry Sanger, który teraz przed nią ostrzega.

Anonimowość nie służy Wikipedii

Ostatnio dr Sanger wystąpił na łamach podcastu Modern Wisdom, w odcinku o alarmującym tytule „Why Is Wikipedia Broken?”. Podkreśla on, że największym problemem otwartej encyklopedii jest oczywiście to, że ludzie tworzący treści nie są obiektywni i bezstronni. Twierdzi, że chciał na samym początku jej istnienia zawrzeć w niej pewne „bezpieczniki”, ale nie chciał tego Jimmy Wales, który uważa się za jedynego założyciela Wikipedii.

– Głównym problemem Wikipedii jest to, że dopuszcza ona anonimowość autorów. To nic, że teoretycznie pracują dla niej redaktorzy, którzy sprawdzają fakty. Wedle mojej wiedzy, ten system nie działa tak, jak powinien – twierdzi dr Sanger.

Dr Sanger uruchomił swój własny projekt, który nazywa się Citizendium. Na tym portalu nie można pisać artykułów anonimowo, trzeba się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Autorem haseł może zostać każdy, ale redaktorem tylko osoba o statusie specjalisty (musi mieć wyższe wykształcenie, ukończone 25 lat oraz dorobek naukowy).

Konsensus nie zawsze jest zdrowy

Inną piętą achillesową Wikipedii jest proces dyskutowania treści kontrowersyjnych haseł.

– Weźmy na przykład hasło „rasizm”. Jest to temat kontrowersyjny, hasło można napisać na wiele sposobów, prezentujących wiele punktów widzenia tego problemu. Dobrze by było, gdyby Wikipedia dopuszczała kilka wersji tego hasła. Tymczasem ekipa Wikipedii stara się doprowadzić do konsensusu, ale przecież sprawiedliwy konsensus nie jest w tym przypadku możliwy i zawsze takie hasło jest „skrzywione” przez tych, którzy mają realną władzę, którzy decydują jak ono ostatecznie wygląda – opisuje dr Sanger.

Były założyciel Wikipedii ostrzega też, że niektóre hasła są niezwykle mocno „chronione” przez ekipę tej internetowej encyklopedii. Istnieje mocna wewnętrzna cenzura.

– Proszę spróbować edytować wspomniane hasło „rasizm”. Jestem pewien, że otrzymacie bana za samą próbę, niezależnie co tam wpiszecie – alarmuje.

Warto wspomnieć, że dr Sanger „walczy” z Wikipedią nie tylko słowem, ale i czynem. W kwietniu 2010 roku przesłał do FBI donos na Wikimedia Foundation w sprawie publikowania na Wikimedia Commons obrazów wykorzystywania seksualnego dzieci.

Obecnie dr Sanger skupia się na stworzeniu sieci otwartych encyklopedii internetowych noszącej roboczą nazwę Encyclosphere. Prowadzi także bloga, na którym można poczytać jego przemyślenia na temat najróżniejszych kontrowersyjnych tematów, jak anty-natalizm, kanibalizm czy powieść „Lolita”.