Elon Musk przyłączył się do kampanii #TeamTrees, która ma na celu posadzenie 20 mln drzew na każdym kontynencie do 2022 roku. Tym samym zobowiązał się do wpłacenia 1 mln USD na rzecz zalesienia planety, aby zapobiegać zmianom klimatycznym. W jego ślad poszedł dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, który przekazał na kampanię 150 tys. USD.

Kampania #TeamTrees została zapoczątkowana przez youtubera, Jimmy’ego Donaldsona znanego pod pseudonimem Mr Beast. Jej celem jest posadzenie 20 milionów drzew na wszystkich kontynentach (oczywiście za wyjątkiem Antarktydy). We współpracy z Arbor Day Foundation stworzył zbiórkę, w której zakłada wydanie 1 USD na jedno drzewko. Trwa ona do końca roku, a sadzenie roślin rozpocznie się w styczniu 2020 roku.

Elon Musk wpłacił już 1 mln USD na rzecz kampanii, a przy okazji ocieplił swój wizerunek. Nie jest on pierwszą, znaną osobą próbującą zapobiec globalnemu ociepleniu. Sprawdzamy jak celebryci chcą pomóc środowisku.Zalesianie planety sposobem na zapobieganie zmianom klimatycznym

Niedawno pisaliśmy o technologiach usuwania CO2 z powietrza. Jednym z nich jest właśnie zalesianie. Można sadzić drzewa zarówno na terenach, gdzie zostały one wcześniej ścięte, jak i w miejscach, gdzie nie ma ich w ogóle. Jest to jedna z najprostszych metod zahamowania globalnego ocieplenia.

W projekcie Donaldsona i fundacji Arbor Day Foundation założono posadzenie 20 mln drzew do końca 2022 roku. Koszt jednej sadzonki to 1 USD. Youtuber prowadzi obecnie zbiórkę, w której pozyskano już blisko 13 mln USD.

Według założycieli projektu #TeamTrees przywracanie lasów ma największy potencjał łagodzenia klimatu na świecie. Według badań z 2017 roku opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences” wynika, że zalesianie może powstrzymać wzrost temperatury na Ziemi o ponad 2°C.

Pojawiły się również głosy krytyki, że samo zalesienie nie wpłynie znacząco na poprawę klimatu. W tej sprawie wypowiedziała się m.in. Greta Thunberg, młoda aktywistka, która działa na rzecz środowiska. Stwierdziła, że sadzenie drzew jest potrzebne, jednak nie powstrzyma to emisji gazów cieplarnianych. Każdego roku na świecie wycina się około 15 mln drzew.

Znane osoby działają na rzecz klimatu

Elon Musk nie jest jedyną osobą, która chce zapobiegać zmianom klimatycznym. Aktorka Jane Fonda podporządkowała swoje życie protestom odbywającym się co piątek w Waszyngtonie. Co tydzień organizowane są demonstracje przeciwko amerykańskiemu rządowi. Wedle protestujących w USA nie jest respektowana ochrona środowiska. Ze względu na fakt, że są to nielegalne zgromadzenia, co tydzień Jane Fonda jest aresztowana.

Również wielu innych celebrytów bierze aktywny udział w demonstracjach przeciwko globalnemu ociepleniu m.in. modelka Gisele Bündchen, gitarzysta The Rolling Stones Keith Richards, aktor Mark Ruffalo czy aktor Chris Hemsworth.

Źródło: Instagram

Aktor Leonardo di Caprio od lat działa na rzecz środowiska. W 1998 roku założył organizację Leonardo DiCaprio Foundation, której celem jest pomoc w przywracaniu równowagi zagrożonym ekosystemom. W lipcu 2019 roku przekazał 4 mln GBP na zwalczanie pożarów lasów Amazonii. DiCaprio mówił także o zmianach klimatu na forum gospodarczym w Davos i zwrócił się w tej sprawie do ONZ.

Ciekawą inicjatywę uruchomiła Emma Watson, aktorka znana z serii filmów o Harrym Potterze. Jest ona zwolenniczką zrównoważonej mody i tym samym w 2016 roku podczas Gali MET wystąpiła w sukni Calvina Kleina, w całości wykonanej z plastikowych butelek. Jeszcze kilka lat wcześniej aktorka wspólnie z marką People Tree zdecydowała się na stworzenie kolekcji ubrań z organicznej bawełny oraz rzeczy pochodzących z recyklingu.

Gwiazdy angażują również swoje dzieci do działań chroniących nasze środowisko. Przykładem takiej rodziny jest Will Smith z synem Jaden’em. Wspólnie promują wodę, której opakowania w 100% są wykonany z kartonu roślinnego. Ponadto, nastolatek był moderatorem dyskusji na temat zmian klimatycznych w 2018 roku w Los Angeles, a jego ojciec był narratorem serialu dokumentalnego „One Strange Rock”.

Dzięki inicjatywom znanych osób, problem globalnego ocieplenia jest coraz bardziej nagłaśniany. Społeczeństwo bardziej angażuje się w działalność na rzecz środowiska, a również młode osoby chcą nieść pomoc. Oby tak dalej!