Młody holenderski naukowiec stworzył system do czyszczenia mórz i oceanów. Od kilku dni wiadomo, że Ocean Cleanup działa, czyli czyści efektywnie. Jest szansa, że za 5 lat Wielka Pacyficzna Plama Śmieci będzie mniejsza o połowę. Obecnie jest 5 razy taka, jak Polska!

Wiecie co to jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci? Jest pięciokrotnie większa od Polski. Waży około 80 tys. ton. Dryfuje między Hawajami a kalifornijskim wybrzeżem USA. Kto ją posprząta?

Być może młody naukowiec Boyan Slat. Stworzył on narzędzie do czyszczenia oceanów – chodzi o system nazwany The Ocean Cleanup.

Jak oczyścić Pacyfik

Ocean Cleanup to urządzenie do pasywnego zbierania śmieci morskich w wirach oceanicznych. Są to pływaki – rury od długości 600 metrów, poruszające się pod wpływem wiatru i fal. Ekran przymocowany pod pływającą rurą wychwytuje zanieczyszczenia. Wyłapuje nawet bardzo małe śmieci, mające około 1 cm długości czy szerokości.

Ten system czyszczący nie wymaga źródła energii, może być stosowany na wszystkich wodach. Na razie jednak systemy stworzone przez Slata mają czyścić przede wszystkim Pacyfik. Zebrane śmieci są ładowane na specjalne statki – śmieciarki i transportowane na ląd. Urządzenie musi być opróżniane co około 4-6 tygodni.

Działanie technologii opracowanej przez Holendra zostało zgrabnie wyjaśnione na poniższym filmiku:Pierwszy system Ocean Cleanup został uruchomiony 8 września 2018 roku. Tak naprawdę wciąż trwają testy tego urządzenia, ale wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku projekt ruszy pełną parą. Wcześniej było ono testowane od 2015 roku na Morzu Północnym.

Podczas pierwszych miesięcy działania systemu nie spełniał on pokładanych w nim nadziei. Ale dopracowano go i na początku października fundacja The Ocean Cleanup poinformowała, że urządzenie zbiera śmieci jak należy.Przed uruchomieniem systemu czyszczącego fundacja The Ocean Cleanup zbadała masę i rozmieszczenie plastikowych szczątków w oceanach. W sierpniu 2015 roku odbyła się Mega Expedition – wyprawa 30 statków, która zbadała Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci za pomocą 652 siatek powierzchniowych. Następnie jesienią 2016 roku odbyły się loty rozpoznawcze nad plamą śmieci. Zebrane dane pozwalają na właściwe rozmieszczenie systemów czyszczących, tak by były one jak najbardziej efektywne.

Według The Ocean Cleanup wielkość Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci to 1,6 mln km2. W centrum koncentracja śmieci wynosi około 100 kg na kilometr kwadratowy. Plama zawiera około 80 tys. ton plastiku. Uruchomienie projektu Ocean Cleanup ma sprawić, że plama zmniejszy się o połowę w ciągu 5 lat.Kim jest Boyan Slat – twórca The Ocean Cleanup

Boyan Slat urodził się w 1994 roku w Delft (Holandia). Już od drugiego roku życia jego ulubioną rozrywką było majsterkowanie. W 2011 roku, podczas nurkowania w Grecji zauważył, że w morzu jest więcej śmieci niż ryb. Postanowił poświęcić się stworzeniu urządzenia do czyszczenia wód z zanieczyszczeń.

Gdy Slat opracował projekt urządzenia Ocean Cleanup, który zyskał popularność w latach 2012-14 dzięki prezentacji w ramach TEDx Talks, porzucił studia na politechnice i założył fundację, by skupić się na jego rozwoju. Fundacja zebrała na starcie 2,2 mln USD poprzez portal crowdfundingowy. Potem otrzymała jeszcze 32 mln USD od przedsiębiorców z Doliny Krzemowej, m.in. od Marca Benioffa, prezesa spółki Salesforce.

Technologia to nośnik zmian. Ma rozwiązywać problemy naszego życia. Mam nadzieję, że mój projekt skutecznie oczyści oceany” – mówił w wywiadzie dla The Economist.

Slat w 2014 roku otrzymał nagrodę Champions of the Earth od ONZ, a rok później nagrodę króla Norwegii dla najbardziej obiecującego młodego przedsiębiorcy. W 2017 roku magazyn Reader’s Digest określił Slata mianem Europejczyka roku, a wydawnictwo naukowe Elsevier nadało mu tytuł Holendra roku 2017.