Zdaniem analityków giełdowych akcje spółki VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego stanowią bardzo obiecującą inwestycję. Tymczasem szerszej publiczności nazwa firmy może kojarzyć się z dość egzotycznym przedsięwzięciem, jakim było wysłanie w 2012 badawczego łazika na Marsa.

Firma VIGO System spod Warszawy w 2012 roku dostarczyła dla NASA unikatowe elementy wyposażenia, które pracują w ruchomym laboratorium Curiosity na powierzchni Czerwonej Planety. Ten niewątpliwy sukces polskiej firmy technologicznej został potwierdzony 4 lata później, kiedy to specjalistyczne detektory z Ożarowa Mazowieckiego znów zostały wykorzystane w kolejnej misji badawczej ExoMars, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną i ROSKOSMOS.

Co ważne, VIGO System nie buja w obłokach, nie spoczywa na laurach, a wręcz przeciwnie: stąpa twardo po ziemi.

Korzenie w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej

Firma VIGO System powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Już 3 lata później jej detektory dostały nagrodę za najbardziej innowacyjny produkt wprowadzony na rynek światowy. W 2003 roku uruchomiono laboratorium, które pozwala na tworzenie wielowarstwowych struktur o dowolnym składzie i profilu domieszkowania. W 2015 roku firma zadebiutowała na warszawskim parkiecie. W tym czasie czujniki z VIGO były już częścią poszukiwań oznak życia na Marsie, w szczególności węgla.

Ale o mocnej pozycji biznesowej firmy stanowią trzy filary produkcji o ziemskim, a nawet przyziemnym, zastosowaniu:

  • rozwój produkcji detektorów podczerwieni,

  • rozwój produkcji półprzewodnikowych materiałów dla fotoniki podczerwieni

  • rozwój technologii kwantowych laserów kaskadowych.

Wszystkie one znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym świecie: w przemyśle, ochronie środowiska, medycynie, a także w wojskowości i działaniach antyterrorystycznych.Atrakcyjna nawet dla naukowców z CERN

Bazą firmy jest specjalistyczna wiedza. VIGO zatrudnia około 80 osób – to przede wszystkim fizycy, inżynierowie i elektronicy, którzy tworzą rozwiązania technologiczne i rozwiązują problemy, z którymi nie potrafi sobie poradzić nikt inny na świecie. Przykładem jest sprzęt, który poleciał na Marsa. Atrakcyjność firmy potwierdza fakt, że udało jej się ściągnąć do Ożarowa fachowca z prestiżowego szwajcarskiego instytutu CERN.

Głównym produktem VIGO są detektory. Jedne oferują najwyższą wydajność spośród wszystkich odkrytych materiałów odpowiednich do wykrywania w podczerwieni. W innych materiał zapewnia doskonałą długoterminową stabilność, co czyni go odpowiednim do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Na przykład z uwagi na brak rtęci i kadmu można je zastosować na rynku konsumenckim. Jeszcze inne są doskonałe do zastosowań militarnych. Ale obok detektorów firma oferuje także elektronikę i akcesoria, w tym kontrolery chłodziarek i zasilacze.Ambitne plany wpływają na wycenę

Obecnie 93% produkcji VIGO System trafia poza Polskę, ale nowa strategia firmy zakłada, że w niedługiej przyszłości polski rynek będzie stanowił dużą część sprzedaży. Planowane jest uruchomienie nowego zakładu, w którym ma powstawać 100 tys. detektorów podczerwieni rocznie wobec 7,5 tys. w 2018 roku. Obniżenie ceny przy większych zamówieniach ma umożliwić VIGO dostęp do nowych segmentów rynku.

VIGO System oczekuje, że w 2019 roku przychody znacznie przekroczą 40 mln zł. Spółka podtrzymuje cel 80 mln zł sprzedaży w 2020 roku. Nic zatem dziwnego, że analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 2 sierpnia br., udzielili rekomendacji „kupuj” dla akcji VIGO System i ustalili wartość godziwą jednej akcji tej spółki na 380 zł przy ówczesnym kursie 330 zł.

Historia notowań Vigo System na GPW

Źródło: Strefa Inwestorów

Innowacje przede wszystkim

W VIGO kontynuowana ma być polityka innowacji poprzez prowadzenie własnych prac badawczo-rozwojowych oraz rozwój inkubatora nowych technologii. Przykładowo, spółka deklaruje, że bardzo chętnie współpracuje ze szkołami wyższymi z różnych krajów. „Spośród 12 najlepszych uczelni technicznych na świecie, aż 10 jest naszymi partnerami – mówi prezes firmy dr Adam Piotrowski. – To bardzo pomaga w budowaniu wizerunku firmy na światowych rynkach. Naukowcy po prostu znają nasze rozwiązania”.

Spółka będzie kontynuować prowadzenie prac badawczych i rozwojowych w celu ciągłego udoskonalenia parametrów technicznych produktów oraz utrzymania przewagi technologicznej nad konkurencją. Ambicją ożarowskich inżynierów jest skrócenie czasu wdrażania nowych urządzeń oraz taka współpraca z klientami, która zaowocuje najlepszym dopasowaniem do ich oczekiwań.

W lutym 2019 roku VIGO System zostało wyróżnione prestiżowym tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł”. Podczas uroczystej gali prezes Piotrowski powiedział: „W VIGO System produkujemy bardzo małe produkty, które mają wielkie osiągi – tak tworzy się sztuka technologii”.