Młodzi naukowcy z Poznania szukają partnerów i pieniędzy do uruchomienia projektu, który może pozwolić oczyścić wodę pitną z niebezpiecznych substancji, pochodzących m.in. z farmaceutyków.

Wciąż można wspierać innowacyjny projekt studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Chodzi o Water Filter. Nazwa nie jest może oryginalna, ale wiele mówi.

W wodzie z kranu są niebezpieczne substancje

Water Filter to projekt w ramach którego ma powstać filtr zdolny do oczyszczania wody pitnej z farmaceutyków. „Myślimy, że woda, którą na co dzień pijemy jest przetestowana pod względem szkodliwych substancji i całkowicie dla nas bezpieczna. Nic bardziej mylnego. 63% wód podziemnych jest zanieczyszczonych farmaceutykami, a ich poziom w wodzie wodociągowej może wzrosnąć do 2030 r. aż o 2/3. Pijąc herbatę czy gotując obiad, za każdym razem spożywasz niebezpieczne substancje, pochodzące m.in. z antybiotyków czy leków przeciwbólowych, co może doprowadzić do wielu negatywnych skutków, m.in. zmniejszenia płodności lub lekoodporności. Jako zespół projektowy obraliśmy sobie za cel zapewnienie czystej i bezpiecznej wody, poprzez stworzenie filtra, który zatrzymywałby farmaceutyki i inne, niebezpieczne substancje” – czytamy na stronie www projektu.

Wyjątkowy materiał

Młodzi naukowcy z Poznania przyznają, że spędzili około 280 godzin w bibliotekach oraz przeczytali 257 artykułów naukowych, by posiąść kompletne know how na temat technologii oczyszczania wody. I przyniosło to niespodziewany efekt…

„Przegląd ten pozwolił nam na znalezienie materiału, który z powodu swoich wyjątkowych właściwości i ekologicznego pochodzenia, stał się strzałem w dziesiątkę. Ponadto, jesteśmy pierwszymi, którzy wykorzystują go właśnie do filtracji wody!” – informują studenci z Poznania.

Nie wiadomo co to za materiał. Wiadomo, że we współpracy naukowej z dr inż. Izabelą Kruszelnicką oraz z pomocą Politechniki Poznańskiej przetestowano 27 próbek materiałów filtracyjnych i opracowane rozwiązanie wykazało wysoką skuteczność w filtracji farmaceutyków.

Trwają prace nad prototypem

Partnerem biznesowym projektu Water Filter jest firma HABA z Grodziska Wielkopolskiego, która zajmuje się ekologicznymi rozwiązaniami wodnymi w gospodarstwach domowych. Obecnie wciąż trwają prace nad prototypem filtra w wersji do komercjalizacji. Partnerami są również LOT i Nivea.

„Jeżeli filtr spełni nasze oczekiwania i będzie skuteczny w filtrowaniu niebezpiecznych substancji, przede wszystkim farmaceutyków, rozpocznie się jego masowa produkcja. Jego wejście w rynek planujemy na II połowę 2020 roku” – piszą autorzy projektu Water Filter.

Zespół młodych naukowców z Poznania reprezentował Polskę podczas finału Enactus World Cup w San Jose w Kalifornii, który zakończył się 18 dnia tego miesiąca. Niestety, polski team nie osiągnął tam sukcesu. Szkoda też, że zbiórka pieniędzy na zrzutka.pl zakończyła się niepowodzeniem. Ale projekt wciąż można wspierać kontaktując się z zespołem poprzez jego stronę www.