Za parę lat będziemy dla maszyn gatunkiem, jakim są dla nas obecnie szympansy: żyjącym w ekosystemie, ale nie liczącym się znacząco dla funkcjonowania robotów – tak twierdzi Elon Musk.

Pod koniec sierpnia Szanghaj gościł prezesa i współzałożyciela Tesli Elona Muska, który wziął udział w debacie z Jackiem Ma – współzałożycielem Alibaby, jednym z 20 najbogatszych ludzi na świecie. Tych dwóch genialnych biznesmenów spotkało się na Światowej Konferencji na temat Sztucznej Inteligencji (AI), aby omówić jej rolę oraz wpływ na naszą przyszłość. Jakie były ich spostrzeżenia w tym temacie?

Elon Musk: Nie pozostało nam dużo czasu!

Według Muska największy błąd, jaki mogą popełnić osoby rozwijające sztuczną inteligencję, jest zarozumiałość i zakładanie, że oni sami są inteligentni. Musk podkreśla, że w porównaniu z tym co tworzą – czyli sztuczną inteligencją – wcale nie są inteligentni.

Założyciel Tesli nie ma wątpliwości, że AI (ang. Artificial Intelligence) przejmie kontrolę nad ludźmi i będzie znacząco mądrzejsza od nas. Jego zdaniem, w pewnym momencie rozmowa sztucznej inteligencji z ludźmi będzie przypominała konwersację człowieka z drzewem – jedna ze stron jest na tyle rozwinięta, że ma pełną dominację w rozumieniu otaczającego świata nad rozmówcą.

Słowa te budzą szczególny niepokój ze względu na doświadczenie Muska i jego umiejętności wizjonerskie oraz dotychczasowe przedsięwzięcia:

  • Musk założył Zip2 Corporation, firmę zapewniającą dane o lokalizacjach kluczowych punktów w mieście (na długo przed Google Maps), m. in. dla gazety The New Your Times.
  • Stworzył X.com, które w późniejszym okresie dało początek platformie PayPal, gdzie Musk był głównym udziałowcem.
  • Jest założycielem i prezesem SpaceX, firmy zajmującej się eksploracją przestrzeni kosmicznej.
  • Jest współzałożycielem i prezesem Tesla Motors, której celem jest tworzenie i upowszechnianie aut elektrycznych.
  • Zainicjował i wspiera rozwój idei Hyperloop, innowacyjnego tunelu pod niskim ciśnieniem, który umożliwiałby transport pomiędzy miastami z prędkością do ponad 1100 km/h.
  • Wspiera rozwój Neuralink – firmy tworzącej urządzenia wszczepiane do ludzkiego mózgu, które mają na celu umożliwić połączenie się z maszyną.

W swojej wypowiedzi Musk zaznacza, że ludzkość zostanie w pewnym momencie daleko w tyle za sztuczną inteligencją. Z powagą w głosie mówi: „Nie zostało nam wiele czasu, zanim to nastąpi”. Natomiast jego główną radą, jak odnaleźć się w przyszłym świecie, to studiowanie fizyki lub inżynierii.

Jack Ma: roboty ze sztuczną inteligencją będą opiekowały się ludźmi na starość

Współzałożyciel i prezes Alibaby – chińskiego giganta w branży e-commerce – ma całkiem przeciwną opinię. Jego zdaniem, AI nie stanowi dla nas tak wielkiego zagrożenia, ponieważ gatunek ludzki jest wystarczająco inteligentny, aby kontrolować rozwój technologii. Stwierdza on, że człowiek nie stworzy nigdy nic bardziej rozwiniętego, niż on sam. Co więcej, Ma uważa, że sztuczna inteligencja będzie towarzyszyła nam w lepszym poznawaniu nas samych.

Zaznacza on, że podstawą przetrwania i dalszego rozwoju świata jest edukacja, a dokładniej jej wysoka jakość i ogólna dostępność. Jeżeli zapewnimy odpowiedni poziom edukacji jak największemu gronu osób, gatunek ludzki nie musi czuć zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji. Jako główną siłę człowieka przedstawia on uczucia oraz umiejętność interakcji z innymi osobami.

Jego zdaniem, roboty i sztuczna inteligencja będą głównie pomagać człowiekowi w codziennym życiu i z problemami, które napotyka. Dla przykładu podaje on kwestię starzejącego się społeczeństwa, które dzięki pomocy AI mogłoby wydłużyć okres życia w świadomości i niezależności.

Największym problemem ludzkości będzie zmniejszający się przyrost naturalny

Co do jednego obaj mówcy podczas debaty byli zgodni: głównym zmartwieniem ludzkości będzie coraz mniejsza dzietność przy starzejącym się społeczeństwie. Za 20 lat główną kwestią dyskusji będzie zmniejszająca się populacja na planecie – stwierdza Elon.

Jack Ma również zwrócił uwagę na fakt, że ludzie obawiają się przeludnienia, gdy w rzeczywistości zagrożenie dla naszego gatunku będzie odwrotne, co jest nieco ironiczne. To zagrożenie ma wynikać m.in. z rozwoju AI oraz ze stylu życia, jaki gatunek ludzki obiera obecnie najczęściej, ze średnią liczbą dzieci poniżej dwóch na parę.

Przewiduje się, że do końca obecnego stulecia, po raz pierwszy w historii współczesnej, liczba ludności przestanie się zwiększać

Żródło: https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/06/17/worlds-population-is-projected-to-nearly-stop-growing-by-the-end-of-the-century/

W kwestii rozwoju sztucznej inteligencji i jej przyszłości rzuca się w oczy apokaliptyczne i pełne obaw podejście Muska oraz spokojniejsze i pełne nadziei oczekiwania Ma. Rozmówcy zostawiają nas na koniec z garścią przemyśleń, które powinny skłonić każdego, do refleksji nad tym jak będzie wyglądała rzeczywistość w świecie otoczonej sztuczną inteligencją.