Wielu może się zdziwić, ale większość startupów Inkubatora UW jest tworzona przez humanistów i nie koniecznie dotyczy przełomowych wynalazków.

Obecnie coraz więcej firm jest zakładanych przez młodych ludzi, często jeszcze studentów. Młode firmy mogą liczyć na wsparcie inkubatorów. Te instytucje oferują im opiekę mentorów, dotarcie do inwestorów, zapewniają przestrzeń do pracy. Jedną z nich jest Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, pomagający głównie swoim obecnym lub byłym studentom czy doktorantom.

Jakie korzyści młodzi przedsiębiorcy mogą czerpać z opieki Inkubatora UW, jakie startupy z niej korzystają i czy ma to sens? Wielu może się zdziwić, ale większość startupów Inkubatora UW jest tworzona przez humanistów i nie koniecznie dotyczy przełomowych wynalazków.

 

Ambitne plany UW

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego powstał jako sekcja Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii, a jego celem było umożliwienie młodym osobom związanym z uczelnią wcielania w życie swoich pomysłów. Kiedy w 1998 powstał UOTT rozpoczęło się kształtowanie stworzenia jednostki wspomagającej wschodzące firmy. Ten pomysł rozwijał się przez 18 lat, a w 2016 roku powstał Inkubator UW, który znamy dziś. Został powołany do życia przez prorektor ds. rozwoju Annę Gizę-Poleszczuk według projektu Jacka Sztolcmana, Agnieszki Pugacewicz i Aleksandry Gołdys.

Inkubator UW prężnie działa i wspiera różne przedsięwzięcia: zarówno firmy, które chcą zrewolucjonizować komunikację publiczną, jak i warsztaty w ciekawy sposób uczące kompetencji miękkich oraz projekt magazynu typu open call. Oferuje bardzo szeroką opiekę nad całą firmą, przyznaje granty oraz wspieraja tych studentów, którzy szukają inspiracji na stworzenie własnego biznesu. Ponadto umożliwia wynajęcie sali konferencyjnej, zapewnia dostęp do laboratorium druku 3D czy przestrzeni coworkingowej.

Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych startupów, które wykluły się w Inkubatorze UW:

Broomee

Broomee to jeden z najbardziej technicznych startupów związanych z Inkubatorem UW. Wykorzystując sztuczną inteligencję, analizę big data oraz machine learning ta młoda firma pomaga dostosować transport publiczny do preferencji mieszkańców. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewoźnicy mogą minimalizować koszty, mieszkańcy krócej czekają na transport publiczny, częściej go wykorzystują, a co za tym idzie, rzadziej korzystają z samochodów i zmniejszają emisję szkodliwych substancji. Firma cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, a także zagranicznych programów wsparcia startupów: Broomee zostało jedynym polskim projektem wybranym do SmartUp Accelerator.

 

Juggling With Benefits

Kolejnym zaskakującym pomysłem jest Juggling With Benefits – oferta innowacyjnych warsztatów interaktywnych, podczas których uczestnicy doskonalą swoje umiejętności miękkie podczas nauki… żonglowania. Naukowcy Uniwersytetu Ratyzbońskiego udowodnili, że podczas żonglowania rozwijają się połączenia między neuronami oraz synchronizacji półkul mózgowych. Inkubator UW pomógł Miłoszowi Bałdydze – studentowi UW oraz założycielowi firmy – rozwinąć swój pomysł, a warsztaty pomogły mu zdobyć wiele umiejętności biznesowych.

 

GeoLearning

GeoLearning to spin-off prowadzony przez Przemysława Krawczyka organizującego wycieczki przede wszystkim dla młodzieży szkolnej do Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Zajęcia mają zachęcać uczniów do samodzielnego myślenia, są prowadzone w sposób ciekawy i innowacyjny. Ich celem jest pokazanie, że geologia może uczynić z każdej wizyty w kopalni albo na hałdzie górniczej albo wycieczki w góry niesamowitą przygodę.

 

OpenCall Magazine

OpenCall Magazine to projekt, który dofinansowany został grantem w ramach Laboratorium pomysłów Inkubatora UW. Założony został przez studentów kierunków humanistycznych na UW: dziennikarstwa, medioznawstwa i polonistyki. Ich celem jest wydanie drukowanego pisma typu open call, w którym młodzi twórcy będą mogli pokazać swoje prace z zakresu mody, fotografii i sztuki koncepcjonalnej wobec szerokiej publiczności nie tylko w Polsce, ale i w Londynie i Mediolanie. Początkujący artyści wiedzą jakim problemem jest – i jak dużego wysiłku wymaga – dotarcie do publiczności, stąd bez wątpienia polski magazyn OpenCall jest bardzo potrzebny. Podobne magazyny funkcjonują w wielu państwach zachodnich, gdzie cieszą się coraz większą popularnością.

 

The Mind of the Future

Celem zespołu studentów The Mind of the Future jest uświadamianie ludzi w trzech aspektach związanych z prawem i sztuczną inteligencją. Uczestnicy warsztatów spotkają się z ekspertami, który opowiedzą o AI i jej stronie technicznej: jak to działa, dlaczego i jak możemy to wykorzystać, o stronie prawnej wykorzystania sztucznej inteligencji, a także o aspektach moralnych wykorzystania AI. Takie warsztaty pomogą zrozumieć zainteresowanym tematykę związaną ze sztuczną inteligencją, mogą przyczynić się do popularyzacji tej technologii, a także tworzyć świadomość obywatelską w zakresie nowych technologii.

 

GrandBag

GrandBag zachwycił mnie prostotą i pożytecznością konceptu. Projekt zakłada sprzedaż worków wielorazowego użytku uszytych ze starych firanek przez seniorów. Takie rozwiązanie ma trzy ogromne zalety z punktu widzenia społeczeństwa. Pierwszą korzyścią jest zmniejszenie zużycia plastikowych torebek i promocja zachowań proekologicznych. Drugą jest ponowne użycie starych firanek jako materiału do wykonania torebek, co jest ciekawym przykładem recyklingu. Trzecią jest aktywizacja seniorów, a także umożliwienie im uzyskania dodatkowych dochodów.

 

Inkubator UW – szansa dla humanistów

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego daje wiele możliwości, bardzo cenionych przez młodych przedsiębiorców. Obecnie jednym z podstawowych celów inkubatora UW jest wspieranie otwierania firm spoza branży nauk przyrodniczych i ścisłych, co zauważyć już można analizując profile działalności tutejszych startupów. Póki co, inkubator funkcjonuje krótko, więc na ocenę jego skuteczności przyjdzie poczekać. Jednak większość studentów, która założyła tu firmy mówi, że nie zdecydowałaby się na to, gdyby nie pomoc ze strony inkubatora. Dalsza działalność Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego jest zatem w pełni uzasadniona.