Mają problemy z międzyludzką komunikacją, ale posiadają niezwykłe dary, takie jak umiejętność skupienia uwagi przez kilka godzin czy zdolność do błyskawicznej analizy danych lub obrazu. Ludzie z autyzmem służą w izraelskiej armii, pomagając przy analizie baz danych czy zdjęć satelitarnych.

Roim Rachok oznacza „Patrzeć w przyszłość”. Tak nazywa się program prowadzony przez izraelską armię, w ramach którego szkoleni są ludzie z autyzmem. Posiadają oni niezwykłe zdolności, które armia Izraela stara się jak najlepiej wykorzystywać, czasami są nazywani „Oczami narodu”.

Autyzm zabiera, ale i daje

Wedle niektórych danych, już 1 na 60 nowo rodzących się dzieci ma autyzm. Jest to zaburzenie o charakterze neurologicznym, mające najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy autyzmu są oczywiście widoczne już w dzieciństwie. Autyzmu trudno jest się pozbyć. Cechuje go m.in. brak reakcji na polecenia, niechęć do socjalizacji, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się, ale też posiadanie niezwykłych zdolności. Autyzm często wiąże się z pojawieniem się ADHD czy padaczki.

Ludzie autystyczni są więc zazwyczaj w pewien sposób upośledzeni, ale natura zazwyczaj wynagradza im to w inny sposób, dając różnego rodzaju niezwykłe zdolności. Często są niezwykle spostrzegawczy, potrafią szybko myśleć i analizować, są świetnymi obserwatorami. Zostało to umiejętnie pokazane w filmie fabularnym „Rain Man” z Dustinem Hoffmanem w roli głównej.Jednostka 9900

W Jednostce 9900 służą same osoby autystyczne. Jej siedziba znajduje się w gmachu Sił Obronnych Izraela w telawiwskiej dzielnicy Kirja. Trafiają do niej ci, którzy przeszli kilkumiesięczne cywilne szkolenie w Ono Academic College oraz 4-miesięczne szkolenie w armii. Po szkoleniu na uczelni nie muszą iść do armii, ale wielu wybiera drogę służenia swojemu krajowi.

Projekt ruszył w 2013 roku i cieszy się dużą popularnością. Jak oficjalnie informują izraelskie siły zbrojne, osoby autystyczne są wykorzystywane przede wszystkim w zakresie analizy dużych zbiorów danych, analizy zdjęć satelitarnych oraz analizy obrazu video w czasie rzeczywistym. Podobno żołnierze Jednostki 9900 odegrali dużą rolę podczas operacji Protective Eagle w 2014 roku oraz w trakcie starć w Strefie Gazy w czerwcu 2018 roku.Kariera z autyzmem? Czemu nie!

Wielu ludzi, którzy odchodzą z Jednostki 9900 trafia na rynek pracy i są poszukiwanymi aktywami. Szczególnie łatwo jest im znaleźć zatrudnienie w firmach technologicznych. Jak twierdzi armia izraelska, wielu byłych członków Jednostki 9900 pracuje w firmie Intel.

Program Roim Rachok wymyśliła Leora Sali, była pracownica Mossadu, czyli izraelskiego wywiadu. Jej syn cierpi na autyzm, a chciała, by służył krajowi. Jej ideę wsparł były agent Mossadu Tal Vardi. W 2012 roku dowództwo izraelskiego wywiadu zgodziło się na uruchomienie tego nietypowego projektu.

Co ważne, program Roim Rachok daje nie tylko korzyści w zakresie bezpieczeństwa Izraelowi, ale pomaga również osobom z autyzmem osiągnąć życiowy sukces. Gdyby nie ten program, wiele z nich mogłoby się znaleźć na marginesie prawdziwego życia. Podobny program uruchomiła policja holenderska, a do stworzenia własnej jednostki wojskowej z ludzi z autyzmem przymierza się Singapur.