Platforma rekrutacyjna Universality została stworzona zarówno dla studentów, jak i wykładowców. Jest ona przeznaczona dla osób zainteresowanych kierunkami technicznymi oraz informatycznymi. Wykładowcy zamieszczają na platformie zadania dla studentów, a oni mogą dzięki nim poszerzać wiedzę. Jednak to nie wszystko – jest to portal również dla przedsiębiorstw, które poszukują studentów do pracy w branży technologicznej.

Platforma Universality jest bezpłatna dla studentów oraz wykładowców. Pomysłodawcą stworzenia uniwersyteckiego startupu jest pracownik akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jerzy Czepiel. Portal jest odpowiedzią na zapotrzebowania młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się w kierunkach technicznych.

– Współpracujemy głównie z uczelniami politechnicznymi oraz tymi, które oferują informatyczne kierunki studiów. Takich uczelni jest obecnie kilkanaście, ale spodziewamy się, że od nowego roku akademickiego ich liczba się podwoi. Również nasza baza użytkowników rośnie bardzo dynamicznie. W ciągu niespełna roku przybyło nam ponad 2 000 studentów, którzy aktywnie korzystają z zadań dostępnych na platformie. Natomiast klientami Universality są głównie firmy informatyczne, które potrzebują wielu programistów i często szukają kandydatów do pracy właśnie wśród studentów – mówi Jerzy Czepiel.

 

Platforma 3 w 1

Portal rekrutacyjny, o którym mowa, jest przeznaczony głównie dla studentów kierunków technicznych, a w szczególności informatycznych. Za pomocą platformy Universality młode osobą mogą nawiązać kontakt zarówno z wykładowcami jak i przedsiębiorcami, którzy oferują zatrudnienie podczas studiów.

Jak wynika z badań ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów rocznie studia techniczne kończy około 200 tys. osób. Jak podkreśla organizacja, ta liczba z roku na rok rośnie. Również zapotrzebowanie na absolwentów szkół technicznych jest coraz większe, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą znaleźć poprzez platformę odpowiedniego kandydata. Student jeszcze podczas nauki ma szanse na zdobycie doświadczenia zawodowego, które jest teraz bardzo cenione wśród pracodawców.

Twórcą platformy jest Jerzy Czepiel, pracownik akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyniku swoich obserwacji podczas pracy na uczelni wyższej, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom studentów, wykładowców oraz przedsiębiorców. Dzięki temu studenci mogą zarejestrować się na portalu i jednocześnie rozwiązywać zadania, poszerzać swoją wiedzę oraz znaleźć adekwatną pracę do umiejętności.

Jak podkreśla prezes Czepiel, studenci są niezadowoleni z braku zajęć praktycznych podczas studiów. Tym samym, dzięki zainteresowaniu przedsiębiorców mogą zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze podczas nauki.

Platforma Universality współpracuje m.in. z firmami z branży kosmicznej. Obecnie polski rynek pod tym względem jest jeszcze mały, jednak w ciągu kilku lat będzie się on systematycznie powiększał, podobnie jak na zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników. Dlatego przedsiębiorcy dostrzegają atuty portalu dla studentów.

– Szybko zauważyliśmy duży potencjał drzemiący w platformie Universality, nie tylko jako narzędzia do selekcji i rekrutacji przyszłych pracowników, ale również jako kanału komunikacji z najbardziej utalentowanymi studentami wydziałów informatycznych i matematycznych, którzy w sektorze space są na wagę złota. Uznaliśmy, że nasza współpraca może przyczynić się nie tylko do przyciągnięcia najbardziej błyskotliwych umysłów, ale także zaakcentować różne nietypowe wyzwania w tworzeniu nowych rozwiązań dla branży kosmicznej – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space, spółki z branży kosmicznej będącej jednym z pierwszych Partnerów projektu.

Laboratorium Techniki Antenowej Politechniki Wroclawskiej

Źródło: Thorium Space

Korzyści korzystania z platformy Universality

Portal jest bezpłatny dla studentów i wykładowców. Na stronie internetowej możliwe są trzy opcje rejestracji – dla uczących się, dla nauczycieli oraz przedstawicieli firm. Studenci jako grupa docelowa portalu mają kilka możliwości na stronie:

  • rozwiązywanie zadań z bazy,

  • tworzenie CV na podstawie wykonanych zadań i osiągniętych wyników,

  • poznawanie trendów na rynku pracy,

  • szansa na zatrudnienie adekwatne do posiadanych umiejętności.

Wykładowcy, oprócz tworzenia zadań praktycznych dla studentów, mogą również promować uczelnie wyższą. Taka forma nauki jest innowacyjną metodą, dzięki której można zachęcić większą liczbę studentów do poszerzania swojej wiedzy.

Universality to projekt, który powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu e-Pionier. Jest to program, w ramach którego finansowane są rozwiązania z zakresu problemów społecznych bądź gospodarczych. Dzięki temu twórcy unikatowych rozwiązać mogą oferować na rynku sprawdzone produkty.