Chcesz zdobyć praktyczne umiejętności, a masz ograniczony czas? Skorzystaj z oferty masowych otwartych kursów online MOOC, takich jak edX czy Udemy!

MOOC to kursy online dla nieograniczonej liczby uczestników dostępne poprzez stronę internetową. Część z nich jest darmowa. Pojawiły się w 2012 roku i szybko zdobyły serca Internautów.

Oferta kursów edukacyjnych online

Większość kursów jest prowadzona w języku angielskim. Innymi równie dostępnymi językami są chiński, hiszpański i francuski. Coraz częściej zdarzają się również tłumaczenia kursów na język polski.

Oferta jest bardzo różnorodna, od kursów językowych po naukę programowania. Prowadzący kursy udostępniają uczestnikom takie materiały, jak prezentacje w PowerPoint, nagrania video czy zadania do rozwiązania.

Co ciekawe, portale prowadzące MOOC współpracują z uniwersytetami i instytutami naukowymi z całego świata.

Naszym zdaniem kursy online to bardzo dobra okazja, żeby zdobyć nowe i praktyczne umiejętności bez wychodzenia z domu. Dlatego przygotowaliśmy listę 4 portali z kursami MOOC, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Najlepsze portale z kursami online

  1. edX

Jedną z lepiej znanych platform edukacyjnych online jest portal edX, utworzony przez Massachusetts Institute of Technology i Harvard University. Znajdziesz tam kursy prowadzone w języku angielskim, a także francuskim, włoskim, hiszpańskim czy tureckim.

Na edX dostępnych jest kilkaset kursów o różnorodnej tematyce. Przykładowo, można skorzystać z kursów w dziedzinie architektury, ekonomii i finansów, prawa czy medycyny. Kursy trwają od kilku tygodni do nawet kilku lat. Samo uczestnictwo w kursach zazwyczaj jest bezpłatne. Natomiast uczestnicy ponoszą koszty uzyskania certyfikatów informujących o ukończeniu kursu.

To, co wyróżnia portal edX, to współpraca z największymi i prestiżowymi ośrodkami akademickimi, takimi jak Massachusetts Institute of Technology (MIT), Uniwersytet Harvarda czy Uniwersytet Kalifornijski.

 

  1. Udemy

Kolejnym popularnym portalem MOOC jest strona internetowa Udemy. Serwis ma w swojej ofercie ponad 65 000 kursów. Odwiedziło go już około 30 mln osób.

Kursy prowadzone są w 50 różnych językach i podzielone na kilkanaście kategorii. Jest również dostępna polska wersja strony.

Udemy stawia na praktyczną naukę i zdobywanie konkretnych umiejętności. Dlatego
w przeważającej większości znajdziesz tam kursy z kategorii programowania, IT, biznesu
i marketingu. Udemy oferuje miedzy innymi kurs SEO 2019 – Pozycjonowanie od podstaw + SEO WordPress lub Facebook Ads 2019 – Praktyczny kurs z marketingu na Facebooku dla każdego.

Kursy z reguły są bezpłatne, a w przypadku tych płatnych można często trafić na duże zniżki. Co więcej, możesz się zgłosić na Udemy jako prowadzący i zaproponować przeprowadzenie swojego autorskiego kursu.

 

  1. Coursera

Coursera została utworzona przez Andrew Ng oraz Daphne Koller z Uniwersytetu Stanforda. Podobnie jak edX, Coursera współpracuje z dużymi uniwersytetami, takimi jak Uniwersytet Duke’aUniwersytet Columbia czy Uniwersytet Yale.

Na platformie znajduje się kilkaset kursów prowadzonych przez ponad 100 różnych instytucji. Większość z nich jest dostępna w języku angielskim, ale są także kursy w języku chińskim, francuskim, rosyjskim czy portugalskim.

Użytkownicy na platformie Coursera najchętniej wybierają kursy z kategorii Data Science, Digital Marketing, Excel to MySQL czy Deep Learning. Z oferty Coursera do szkolenia swoich pracowników korzysta ponad 1700 firm, a wśród nich są Procter & Gamble Company, Danone, Loreal, Airbus, Infosys i wiele innych.

Zazwyczaj uczestnictwo w kursach jest bezpłatne. Jednak uczestnik płaci za certyfikat informujący o ukończeniu kursu i niektóre inne dodatkowe usługi. Ponadto Coursera oferuje akredytowane tytuły magistra. Trzeba tylko się liczyć, że wtedy koszt takiego kursu sięga nawet 25 tys. dolarów.

 

  1. Udacity

Na tej platformie znajdziesz specjalną kategorię praktycznych szkoleń nazwanych Nanodegrees. Są to kursy opracowane przez pracowników różnych organizacji, m.in. takich firm, jak IBM, Google, Bosch, SAP czy Amazon. Podczas tych kursów uczestnicy opracowują autorski projekt. Mogą go później wykorzystać na rynku pracy. Przykładowo, są to różnego rodzaju modele statystyczne, zaprogramowane przez nich aplikacje mobilne czy plany kampanii reklamowej.

Kursanci przez cały czas są pod opieką mentora, który służy im pomocą, daje cenne wskazówki i odpowiada na zadane pytania. Dodatkowo dostają w formie pisemnej recenzję swojej pracy z dokładnym opisem, co zrobili dobrze, a nad czym powinni jeszcze popracować.

Udacity podpowiada również gdzie można przyswoić potrzebne podstawy z danej dziedziny, zanim przystąpi się do kursu. W przypadku tej platformy edukacyjnej, trzeba jednak pamiętać, ze zapisy na dany kurs i czas jego trwania mają swoje terminy.

 

Jak Wam się podoba taka forma nauki? Mamy nadzieję, że nasze zestawienie będzie pomocne przy wyborze MOOC. Dajcie znać w komentarzach jakie strony i kursy zainteresowały Was najbardziej 🙂