Tess Brigham od ponad 10 lat pracuje jako psychoterapeutka i life coach, a jej pacjentami w większości są Millenialsi. Ostatnio ujawniła ona na co najbardziej skarżą się przedstawiciele pokolenia X i podała 5 sposobów jak mogą sobie z tym poradzić.

Jak opisuje Brigham w felietonie dla serwisu CNBC, obecnie ponad 90% jej pacjentów stanowią osoby w wieku od 23 do 38 lat. Nigdy nie przypuszczała, że jako psychoterapeutka, najczęściej będzie spotykać się Millenialsami. Jednak po kilku latach zauważyła jak bardzo potrzebują oni jej pomocy.

– Słyszałam dużo stereotypowych opinii o Millenialsach. Najczęściej, że są leniwi, roszczeniowi, egocentryczni, nadwrażliwi i wiecznie nieprzygotowani. Po kilku latach pracy i tysiącach rozmów okazało się, że to nieprawda. Teraz w moich oczach Millenialsi to raczej empatyczni indywidualiści, którzy troszczą się o dobro wspólne. Jednak na co dzień zmagają się z wieloma zmartwieniami, a z jednym szczególnie… – pisze Brigham w swoim felietonie dla CNBC.

 

Na co najbardziej skarżą się Millenialsi?

Brigham w swoim felietonie zdradziła, z czym największy problem mają Millenialsi. Codziennie po kilka osób z pokolenia X przychodzi do jej gabinetu i dzieli się swoimi zmartwieniami. „Nie wiem, czy zaoszczędzę wystarczająco dużo pieniędzy na swoją emeryturę”, „Jestem nieudacznikiem”, „Nie wiem, czy obrałem dobrą drogę w dorosłym życiu” – to tylko niektóre z nich.

Ale okazuje się, że przeciętny Millenials największy problem ma z podejmowaniem decyzji! Co więcej, nie tylko sam wybór okazuje się dla niego trudny bo liczy się również to, czy podjęta decyzja była tą słuszną.

Może się wydawać, że dokonywanie wyboru spośród wielu możliwości jest dla ludzi bardzo korzystne. Jednak eksperci są innego zdania.

Psycholog Jeffrey Jensen Arnett zwraca uwagę, że obecnie osoby znajdujące się w przedziale wiekowym 18-25 lat często uważają, że w życiu mogą obrać wiele różnych ścieżek. Podczas gdy faktycznie przez brak podejmowania konkretnych decyzji nie obierają żadnej z nich. W dłuższej perspektywie prowadzi to do nadmiernego stresu, zagubienia i braku celu w życiu.

Natomiast Barry Schwartz w swojej książce „The Paradox of Choice: Why More Is Less” tłumaczy, że kiedy młodzi ludzie mają zbyt dużo opcji do wyboru to zazwyczaj podejmują gorsze decyzje, nie są w ogóle zadowoleni z podjętych decyzji lub nie podejmują żadnej decyzji.

Dlatego, jak wskazuje Brigham, warto zastanowić się jak skutecznie podejmować decyzje i nie żałować dokonanych wyborów.

 

Skuteczne sposoby jak podejmować decyzje

Brigham podaje 5 sposobów, które mogą Ci pomóc w podejmowaniu decyzji. Oto one.

1. Zastanów się, co tak naprawdę czujesz

Brzmi trywialnie, ale zdaniem psychoterapeutki, przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy jestem zadowolony ze swojej obecnej sytuacji? Jakie zmiany chciałbym wprowadzić do swojego życia? Co jest teraz dla mnie ważne? Jakie cele chcę zrealizować obecnie, a jakie w przyszłości?

Zadanie sobie tych kilku pytań na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w podjęciu słusznej decyzji, której później nie będziemy żałować.

2. Dokładnie przeanalizuj konsekwencje swojego wyboru

Zanim podejmiesz decyzje, zastanów się jakie będą jej skutki. Spokojnie przeanalizuj plusy i minusy swojego ewentualnego wyboru. Tylko pamiętaj, że liczy się także ich waga, a nie liczba.

Przykładowo zmiana zawodu może być kusząca jeśli chcesz się dalej rozwijać. Ale nie wydaje się najrozsądniejszym wyborem gdy nie masz żadnych oszczędności, a na utrzymaniu swoją rodzinę.

3. Zastanów się nad czym masz kontrolę

Czasami warto podejmować ryzyko, ale lepiej unikać sytuacji, na które później nie ma się żadnego wpływu. Zrób listę rzeczy, która zależy od Ciebie, a które pozostają poza Twoją kontrolą. W ten sposób drogą selekcji dowiesz się ile faktycznie pozostaje Ci realnych opcji do wyboru.

4. Podejmij decyzję

Podjęcie rozsądnej decyzji wymaga czasu. Z drugiej strony zwlekanie z wyborem, może pogorszyć sytuację.

Dlatego, żeby sprawnie wybrać najlepszą z opcji, warto czasami spytać kogoś o zdanie. Tylko zachowaj ostrożność i nie akceptuj od razu czyjejś rady w całości. Warto również przygotować sobie plan działania na wypadek gdy plany ułożyły się nie po naszej myśli.

5. Nie bój się

To ostatnia rzecz, nad którą warto pracować. Nic dziwnego, że przy podjęciu decyzji może towarzyszyć Ci niepokój, ale nie pozwól, żeby Cię on sparaliżował.

Pamiętaj, że pomyłki i złe decyzje zdarzają się każdemu. Jeśli to zaakceptujesz, to w przyszłości łatwiej będzie Ci podejmować kolejne decyzje. A metodą prób i błędów w końcu nauczysz się podejmować częściej te słuszne.