Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, w swoim ubiegłorocznym liście do akcjonariuszy wymienił firmę z Polski. „W Polsce MedApp wykorzystuje HoloLens, aby pomóc kardiologom w wizualizacji bijącego serca pacjenta  – w czasie rzeczywistym – skracając czas operacji na otwartym sercu”. Wskazanie osiągnięć firmy z Polski przez amerykańskiego giganta branży IT to rzadki przypadek. Ale jeszcze ważniejsze jest to, że dotyczyło to spółki z sektora telemedycyny – dziedziny mającej niesamowite szanse dalszego rozwoju ochrony zdrowia.

 MedApp to spółka akcyjna z Krakowa, notowana na NewConnect. Od 10 lat rozwija swoją działalność. Obecnie tworzy ją kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów z wielu dziedzin. Swoją ofertę MedApp określa jako „unikatowe rozwiązania telemedyczne nowej generacji”, które kieruje do pacjentów, lekarzy i placówek medycznych.

MedApp odważnie deklaruje zdobywanie rynków zagranicznych. Sposobem na to ma być m.in. innowacyjne wykorzystanie opracowanej przez Microsoft technologii HoloLens. MedApp wypracował m.in. rozwiązanie pozwalające kardiologom interwencyjnym diagnozowanie serce pacjenta w czasie rzeczywistym – Carna Life Holo.

 

HoloLens – zobacz więcej

Gogle HoloLens były jednym z najbardziej ukrywanych projektów Microsoftu. Obecna generacja tego urządzenia – przypominającego techniczne okulary ochronne z uchylną szybką – jest w stanie precyzyjnie śledzić ruchy dłoni, monitorując nawet najbardziej subtelne gesty.

Sensory rejestrujące położenie dłoni w przestrzeni odczytują taki dotyk z wysoką dokładnością, co pozwala na „dotykanie” wygenerowanego hologramu (na przykład ludzkiego serca) jedną lub dwoma dłońmi. Można taki obraz „uszczypnąć palcami”, zmienić jego rozmiar i manipulować nim w niemal dowolny sposób. Łatwo wskazać korzyści, jakie daje taka technologia lekarzowi dla przygotowania się do operacji lub wyjaśnienia zabiegu.

 

Carna Life – spersonalizowany dostęp do badań

Produktem stworzonym i rozwijanym przez firmę MedApp jest analityczny system telemedyczny Carna Life. System wykorzystuje inteligentne, chmurowe algorytmy biomedyczne. Znajduje zastosowanie w takich dziedzinach, jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne oraz obrazowanie 3D/4D. Produkt pozwala na rozpoznanie ponad 20 nieprawidłowości w sygnałach EKG. System zbudowany jest modułowo, aby dostosować się do odmiennych potrzeb pacjentów, lekarzy i placówek medycznych. Wskazuje się też na duże możliwości wykorzystania systemu Carna Life w opiece senioralnej.

 

Globalne ambicje MedApp

MedApp krok po kroku wypracowuje sobie pozycję na rynkach zagranicznych. Uzyskany certyfikat CE potwierdził gotowość firmy do komercyjnego wejścia z produktami Carna Life na dynamicznie rosnący rynek mHealth w Unii Europejskiej. Firma podpisała kolejne umowy o współpracy z partnerami z Litwy i Estonii, uznawanych za liderów wdrażania polityki e-zdrowia. Rozwijana jest współpraca w Azji, ale ambicje firmy to prestiżowy rynek USA.

Atutem zapewniającym skuteczne wchodzenie na obce rynki jest odważne wykorzystanie najnowszych technologii Microsoftu – w tym chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji oraz programowania wieloplatformowego. Prezes spółki, Mateusz Kierepka mówi: „Nasza technologia zmienia podejście lekarzy wobec tego, co wykonują obecnie”. Dzięki uczestnictwu w licznych konferencjach merytorycznych i targach branżowych w kraju i za granicą zespół firmy MedApp wypracował już sobie pozycję eksperta w branży telemedycznej.

 

Zdalna przyszłość medycyny

Telemedycyna oparta na technologiach umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Według firmy konsultingowej research2guidance, w roku 2017 dostępnych było już 325 000 aplikacji  zakresu mHealth możliwych do pobrania ze sklepów internetowych.

Liczba dostępnych aplikacji telemedycznych rośnie z roku na rok. Potencjał biznesowy telemedycyny potwierdza także raport mHealth Intelligence, w którym szacuje się, że wartość światowego rynku aplikacji mobilnych w ochronie zdrowia wzrośnie z 10,3 mld USD w 2016 roku do 49,1 mld USD w roku 2020.