Co to jest ślad węglowy. Jak można go obliczyć. I jak można go zmniejszyć, w imię dobra środowiska naturalnego. Wyjaśniamy i podpowiadamy!

O śladzie węglowym słyszał już chyba każdy. Media trąbią bowiem dużo o ochronie środowiska, ocieplaniu się klimatu i globalnym ociepleniu.

Każdy zostawia jakiś ślad

Ślad węglowy to suma emisji gazów. To pojęcie może dotyczyć osoby, firmy, państwa. Nie dotyczy ono tylko dwutlenku węgla (CO2), ale wszystkich gazów cieplarnianych (a więc także metanu czy podtlenku azotu). Miarą śladu węglowego jest tCO2e – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Teoria mówi, że oczywiście im mniej gazów jest emitowanych przez ludzi i organizacje, tym lepiej dla środowiska. Ekolodzy ostrzegają, że nadmierna emisja, z którą teraz mamy do czynienia, powoduje nasilanie się zjawiska zwanego globalnym ociepleniem.

Pierwszym krajem, w którym zaczęto liczyć ślad węglowy dla firm, była Wielka Brytania. Politycy z tego kraju doszli bowiem do wniosku, że poziom zanieczyszczenia jest zbyt wysoki. Obecnie przedsiębiorcy w coraz większej liczbie krajów są zobligowani prawem do wyliczania śladu węglowego, jaki zostawia ich biznes. Często muszą też obliczać ślady węglowe dla danych produktów, jeśli chcą z nimi wchodzić na dane rynki.

Co ciekawe, działa Carbon Disclosure Project (CDP) – międzynarodowa organizacja non-profit, która stworzyła system umożliwiający firmom zarządzanie w kierunku ochrony środowiska. CDP działa we wszystkich sektorach, motywując przedsiębiorców do działań pro-środowiskowych i ograniczających ślad węglowy.

Schemat cyklu życia produktu uwzględniający kwestię śladu węglowego

Źródło: Consus Carbon Engineering

Jak zmniejszyć ślad węglowy

Pojawia się więc podstawowe pytanie: jeśli zależy nam na środowisku naturalnym, to w jaki sposób powinniśmy zmniejszać ślad węglowy? Co robić, by produkować w naszym życiu codziennym mniej gazów cieplarnianych?

Podstawy to:

  • Brak samochodu lub korzystanie z auta nowego, hybrydowego lub elektrycznego.
  • Kupowanie prądu od dostawcy, który korzysta ze źródeł odnawialnych.
  • Unikanie lotów transatlantyckich.
  • Pranie ubrań w niskich temperaturach.
  • Rezygnacja z używania suszarki do włosów.
  • Wymiana żarówek na energooszczędne.

Należy także pamiętać o segregowaniu śmieci, zwracaniu do odpowiednich punktów przyjęć baterii czy sprzętu AGD. To nie zmniejsza śladu węglowego, tylko ogólne zanieczyszczenie planety.

Jak obliczyć swój ślad węglowy

Istnieją w sieci kalkulatory śladu węglowego. Są to raczej swego rodzaju zabawki, które jednak pełnią całkiem porządnie swoją rolę edukacyjną. Choćby takie:

Calculator CarbonFootprint – umożliwia wyliczenie śladu węglowego w przypadku korzystnia z samolotu, samochodu, autobusu, pociągu itd.

UN carbon footprint calculator – kalkulator ONZ pozwala szybko i dokładnie obliczyć ślad węglowy dla gospodarstwa domowego.

Greenpeace – oczywiście ta organizacja nie może nie mieć takiego kalkulatora, to byłby wstyd dla niej.

WWF – w trosce o dzikie zwierzęta powołano do życia także i taki kalkulator.

ICAO Carbon Emissions Calculator – a tutaj można przekonać się, ile kosztują naturę nasze loty samolotem na egzotyczne wakacje.

Istnieją również mniej zabawowe, a bardziej profesjonalne kalkulatory tego rodzaju. Mowa tutaj chociażby o GaBi Software, SME Carbon Footprint Calculator czy TRIRIGA firmy IBM – są to programy, które pozwalają firmom szacować ślad węglowy z dużą dokładnością.