Alpha Talent nie zatrudnia praktycznie żadnych programistów, a mimo to zmienia oblicze branży IT. Młodziutki polski startup zebrał niedawno 18,5 mln zł od inwestorów i nawiązał współpracę z NCBR.

“Koniec z monopolem wielkich firm!”, “Koniec z wyprowadzaniem dochodów do rajów podatkowych!”, “Dajmy szansę młodym informatykom!”, “Niech klient znajdzie wykonawcę, który mu najbardziej odpowiada!” To tylko niektóre hasła spośród najważniejszych, jakimi promuje się firma Alpha Talent. Jej menedżerowie zapowiadają, że chcą zrewolucjonizować branżę usług informatycznych.

Programiści mają dość wielkich korporacji

Alpha Talent to startup nie zatrudniający żadnych programistów, ale odważnie kroczący po międzynarodowym rynku IT. Już dziś staje się jednym z największych graczy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Alpha Talent nie zakłada stworzenia ogromnej korporacji zatrudniającej tysiące programistów. W takich molochach programista nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, nad czym pracuje. Twórcy Alpha Talent mieli dosyć właśnie takiej pracy. Nie zgadzali się też na sytuację, w której nawet najbardziej zdolni programiści – nawet mający własne małe firmy – nie mają szans w konkurencji z korporacjami, które zdominowały rynek. Chcieli, aby wykonawcy prac programistycznych mieli wpływ na to, czym się zajmują i byli realnymi współtwórcami rynku.

Jak Alpha Talent ma dokonać tej rewolucji?

Platforma parująca programistów z biznesem

Powszechnie wiadomo, że niektóre bogate firmy uciekają od płacenia podatków w kraju, w którym rzeczywiście powinny je płacić. Wędrują do rajów podatkowych, takich jak Luksemburg czy Bahamy. Alpha Talent chce to zmienić.

Częstą praktyką zachodnich firm jest zatrudnianie pracowników w krajach z tańszą siłą roboczą (np. w Indiach) i rozliczanie dochodów w raju podatkowym. W oczywisty sposób jest to działanie na szkodę budżetu Indii, który nie uzyskuje wpływów z pracy swoich obywateli.

Alpha Talent daje rozwiązanie. Jest platformą, która umożliwia współpracę pomiędzy wykonawcami usług programistycznych (tzw. software houses) a przedsiębiorstwami, które akurat potrzebują wsparcia IT. Dzięki temu małe i średnie firmy programistyczne bez problemu docierają do klientów, a przedsiębiorcy mogą wybrać programistów, którzy najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Alpha Talent oferuje przeglądarkę, w której można znaleźć odpowiedniego specjalistę IT. Wykorzystuje ona specjalne algorytmy machine learning oraz sztuczną inteligencję, która pomaga w sortowaniu wyników. Gdy wyniki wyszukiwania są znane, można przejrzeć CV kandydatów oraz wcześniej realizowane przez nich projekty.

Europa Środkowa – zagłębie kadr IT

Na platformie Alpha Talent dostępnych jest już ponad 700 000 specjalistów IT w różnych dziedzinach. W większości są oni z krajów byłego bloku wschodniego (z Polski, Czech, Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Rumunii). Region CEE ma ogromny potencjał i wygląda bardzo interesująco z punktu widzenia przedsiębiorcy szukającego outsourcingowych programistów czy informatyków.

W państwach dawnego bloku radzieckiego informatycy są już teraz równie dobrze wykształceni, co ich koledzy z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, a koszty ich pracy są nadal znacznie niższe. Dlatego platforma Alpha Talent cieszy się takim zainteresowaniem.

Alpha Talent tworzy silny i doświadczony zespół

Alpha Talent założyły głośne nazwiska z branży IT. CEO firmy jest Przemek Berendt, były wiceprezes Luxoftu (amerykańskiej firmy technologicznej notowanej na giełdzie). Innym z założycieli jest Mike Kennedy, pasjonat technologii, przez długi czas związany z bankiem Goldman Sachs, gdzie pracował jako dyrektor na rynku indyjskim i polskim. Silny zespół dopełnia Szymon Niemczura, start-upowiec, który rozwijał kilka firm w Polsce a teraz zajmuje się budowaniem ludzkiej chmury technologicznej (Human Cloud for Tech).

Pomimo, że spółka Alpha Talent powstała zaledwie 10 miesięcy temu, to już udało jej się wiele osiągnąć. W ostatnich miesiącach otrzymała duże dofinansowanie w wysokości 18,5 mln złotych (m.in. od funduszu Aper Ventures finansowanego przez Polski Fundusz Rozwoju). A to nie koniec: firma właśnie poinformowała, że rozpoczyna współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Bez dwóch zdań, polski projekt Alpha Talent zasługuje na baczną obserwację. Ma on ogromny potencjał i ambitne plany zrewolucjonizowania rynku IT. I to w skali całego świata.