Na świecie jest ponad 360 milionów osób głuchych i słabosłyszących. Niezależnie od kraju urodzenia, ich pierwszym językiem jest język migowy, a język narodowy jest dla nich językiem, którego muszą się nauczyć jak obcego. Przedstawiamy historię aplikacji, która miała urozmaicać wiadomości hiphopowcom, a otwiera świat osobom głuchym. Poznajcie Five App i jego twórcę, Mateusza Macha.

Mateusz Mach: Polish wonderkid

Historia Mateusza Macha w biznesie jest długa. Już w piątej klasie podstawówki Mateusz założył forum historyczne, które po kilku latach sprzedał za kilka tysięcy złotych. Forum dalej działa i jest trzecią największą platformą dla historyków-amatorów i pasjonatów historii. Następnie założył forum webmasterskie dla osób, które tworzą strony www i chcą się skonsultować w przypadku napotykania większych trudności. Tę stronę także sprzedał. Obie te transakcje przyniosły mu kilkanaście tysięcy złotych zysku. Pieniądze zainwestował w kolejny projekt. Sagepark istniał krótko, ale cieszył się ogromną popularnością. Pisali na nim najbardziej uznani, polscy blogerzy technologiczni. Było dla nich pełnym zaskoczeniem, że współpracowali z 16-latkiem. Ale o tym dowiedzieli się dopiero w momencie, gdy Sagepark został zamknięty. Ta porażka była w życiorysie Macha jedynie epizodem. Bowiem jego kariera dopiero się rozkręcała.

Z pasji do hip hopu

Dla Mateusza hip hop jest nie tylko gatunkiem muzyki, to także lifestyle. Chcąc urozmaicać wiadomości na takich popularnych komunikatorach jak Messenger czy Whatsapp, Mach stworzył aplikację pozwalającą dodać gesty do wiadomości, tak jak dodawane są emotikony emoji. Aplikacja nie stała się hitem, zamiast kilkudziesięciu tysięcy planowanych pobrań, użytkowników było kilkuset, w większości znajomych Mateusza. Projekt jednak znacząco przyspieszył, kiedy dowiedziała się o nim pewna głucha Amerykanka – Cindy Chen. Ona podsunęła Machowi pomysł przekształcenia aplikacji tak, aby mogła służyć osobom głuchym. I był to strzał w dziesiątkę!

Genialny pomysł, czyli co tak naprawdę daje Five App

Osoby głuche, które na co dzień posługują się językiem migowym, bardzo często mają problemy z rozumieniem tekstu pisanego, bo muszą się go uczyć od podstaw. Dlatego wysyłanie wiadomości przez najpopularniejsze komunikatory tekstowe jest dla nich problematyczne. Jednak Five App, aplikacja napisana przez Mateusza Macha, dzięki pomysłowi wspomnianej Cindy Chen, otwiera nowe możliwości przed osobami głuchymi. Dzięki Five App mogą one wysyłać wiadomości w formie animacji postaci wykonującej gesty w języku migowym.

Wejście Five App na salony

Aplikacja Five App wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród inwestorów. W styczniu 2015 roku Mateusz otrzymał 400 tys. złotych od EVIG, który wycenia inwestycję na ponad 2 mln złotych. Po tym zastrzyku gotówki, Mach rozpoczyna negocjacje z Samsungiem i Facebookiem. Chce, żeby Five App był równoległą klawiaturą tak jak jest to w przypadku wyszukiwarek GIF-ów czy Emoji na Messengerze. Pomimo, że rozmowy nie przyniosły efektu i aplikacja nie podbiła rynku, to przyniosła mu miejsce w prestiżowym rankingu FORBES 30 Under 30.

FORBES 30 Under 30

W 2017 roku, kiedy Mateusz Mach znalazł się na liście FORBES 30 under 30, on sam miał raptem lat dwadzieścia i był najmłodszym Polakiem wymienionym w rankingu. Obecnie studiuje na New York University w Abu Dhabi, razem z całkiem sporą grupą polskich studentów. Dziś Mateusz jest entuzjastą blockchain. Wraz ze swoją kolejną firmą Nextrope zaangażowany jest w przygotowywanie największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji skupiającej się na technologii blockchain. Konferencja odbędzie się w Warszawie jesienią 2019 roku.