Symmetrical.ai to polsko-brytyjska spółka działająca w modelu fintech-as-a-service, prowadząca platformę do udzielania prostego i wygodnego finansowania, kojarząca potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi. Teraz, w ramach rundy pre-seed w wysokości 5,8 mln zł (1,35 mln euro), do grona jej udziałowców dołączyły 3 renomowane fundusze VC oraz grupa aniołów biznesu.

Polska scena startupowa i fintechowa zyskała kolejnego silnego gracza, mającego potrzebne zasoby do rozpoczęcia efektywnej ekspansji zagranicznej. Spółka Symmetrical.ai, pracująca nad zniwelowaniem asymetrii informacyjnej i poprawieniem efektywności rynku usług finansowych, zamknęła właśnie swoją pierwszą rundę finansowania, w której pozyskała 5,8 mln zł (1,35 mln euro).

– Symmetrical to odpowiedź na rozwój rynku usług finansowych przez ostatnie 20 lat, który to poszedł zdecydowanie w złym kierunku. Dziś znalezienie dopasowanego do danego profilu klienta i dobrze wycenionego produktu finansowego jest trudne i zajmuje dużo czasu. W rezultacie, wielu ludzi pozostaje poza rynkiem bankowym, a reszta zazwyczaj przepłaca za większość usług finansowych. – podkreśla Piotr Smoleń, prezes i współzałożyciel spółki, przedsiębiorca fintechowy, który zbudował i sprzedał firmę fintechową Turbine Analytics (analityka buy-side w modelu SaaS) do inwestora branżowego ProService Finteco.

– Chcemy zrewolucjonizować rynek i stworzyć uczciwą, przejrzystą i efektywną infrastrukturę sektora bankowego, pozwalającą klientom na całym świecie na dostęp do taniego i etycznego finansowania, a jednocześnie umożliwiającą inwestorom efektywną alokację kapitału, praktycznie bez kosztów transakcyjnych – zaznacza Daniel Wartołowski, dyrektor operacyjny i drugi z założycieli spółki. Cieszymy się, że tak renomowani inwestorzy dostrzegli wartość naszej firmy na tak wczesnym etapie rozwoju i chcą ją wspierać w dalszym, dynamicznym wzroście – dodaje.

Nowi inwestorzy w Symmetrical.ai to trzy renomowane fundusze VC: Finch Capital (inwestor wiodący), Market One Capital oraz Plug and Play. Firmę dokapitalizowała również grupa aniołów biznesu. Symmetrical przeznaczy pozyskane środki na dalszy, dynamiczny rozwój produktu oraz na ekspansję na rynku brytyjskim i polskim.

– Symmetrical może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki finansowanie trafia od biznesu do konsumenta. Dotąd kredyt miał charakter lokalny, ale z technologią Symmetricala, kredytodawcy mogą działać w skali globalnej. To zmieni obecnie obowiązujący porządek w światowym sektorze bankowym – ocenia Amen Ghei z Finch Capital, inwestora technologicznego w sektorze fintechu. Finch ma w portfelu takie spółki jak okrzyknięty unicornem Grab, Zopa, czy Twisto (tu udziałowcem jest również m.in. ING).

– Inwestujemy w spółki, których model biznesowy pozwala na szybkie skalowanie i ekspansję zagraniczną. Symmetrical działa zaledwie od kilku miesięcy, ale ten czas, jak również CV założycieli Symmetricala pozwalają prognozować przyszły sukces – przekonuje Marcin Kurek z funduszu Market One Capital, uważanego za najlepszy polski fundusz VC inwestujący w segmencie marketplaces.

Transakcja z udziałem Symmetrical.ai to jedna z największych w historii polskiego pre-seed runda finansowania. To również jedna z największych rund finansowania z udziałem funduszy VC na Polskim rynku od początku 2019 r.

– W Dolinie Krzemowej dostrzegliśmy dynamiczny rozwój polskiej sceny fintechowej. Symmetrical będzie jedną z najlepszych spółek do transformacji nie tylko polskiego, ale i globalnego sektora bankowego – zauważa Alireza Masrour, General Partner w Plug and Play, funduszu z Doliny Krzemowej, dotąd zaangażowanym m.in. w Paypal, LendingClub i N26.

Jak to działa?

Symmetrical.ai działa w modelu fintech-as-a-service, tak jak znane w rozwiniętych gospodarkach spółki Solaris, Tink czy Plaid.com. Firma tworzy platformę w ramach chmury kredytowej (ang. credit cloud), do której każdy – niezależnie od kontekstu – może się w kilkanaście minut podłączyć i, niczym instytucja finansowa, rozpocząć udzielanie kredytów. Dla klientów indywidualnych platforma Symmetrical.ai oznacza, że o udzielenie mu kredytu konkurować będą różne instytucje, oferując warunki najkorzystniejsze dla niego: zarówno w sytuacji, kiedy inicjatorem procesu są instytucje finansowe walczące o klienta, jak również wówczas, kiedy to klient aktywnie poszukuje możliwości sfinansowania bieżącej potrzeby konsumpcyjnej. Spółka kreuje w ten sposób efektywny i transparentny rynek finansowy, promujący jednocześnie etyczne finanse. Misją Symmetrical jest bowiem przywrócenie społeczeństwu kontroli nad danymi oraz zwiększenie dostępności (ang. inclusiveness)