Marzeniem Anne Wojcicki jest stworzenie bazy danych, która umożliwi odkrycie tajemnic ludzkiego genomu. To jeden z celów rozwoju firmy 23andme pozwalającej na dogłębne badanie DNA za mniej niż 200 USD.

Cieszę się, że moja firma 23andme umożliwia ludziom poznanie odpowiedzi na podstawowe pytania: skąd pochodzą czy na co mogą zachorować (usługa Health + Ancestry Service). A nawet daje im możliwość odnalezienia nieznanej rodziny – powiedziała ostatnio Anne Wojcicki będąc gościem 378 odcinka podcastu Freakonomics.

Anne przyznaje, że testy oferowane przez jej firmę mogą sprawić, że ktoś odkryje, iż jest adopotowany. Albo że jeden z jego rodziców nie jest jego biologicznym rodzicem. Wojcicki rozumie, że przez dostępność usług 23andme mogą się rozegrać jakieś rodzinne dramaty, ale uważa, że prawda jest ważniejsza od wygodnego życia w niewiedzy.

 

Ślina prawdę ci powie

Firma 23andme oferuje usługę zbadania – przy pomocy testu genetycznego – pochodzenia oraz sprawdzenia na jakie choroby genetyczne może zapaść badany klient. Wystarczy przekazać jej próbkę swojej śliny. Pełen pakiet badań kosztuje niecałe 200 USD.

Co ciekawe, Anne Wojcicki nie ukrywa, że realizuje wielki projekt naukowy: chce zbudować bazę ludzkiego DNA i krok po kroku rozwiązywać tajemnicę genomu.

– Chciałabym móc przez następne 50 lat zdradzać co tydzień nowy sekret, który skrywa ludzkie DNA – powiedziała kiedyś w rozmowie z magazynem „Fast Company”.

23andme dużo inwestuje, m.in. we własny zespół prowadzący badania nad lekami. Spółka jest obecnie wyceniana na około 2-3 mld USD, a majątek Wojcicki przez magazyn „Forbes” na około 440 mln USD. Ale Wojcicki sprawia wrażenie, jakby nie pieniądze były miarą jej sukcesu.

– Wartość spółki jest ważna, ale dla mnie wielkim sukcesem będzie, jeśli będę mogła kiedyś powiedzieć: popatrzcie, w tej dekadzie 20 mln ludzi nie umarło, dzięki mojej firmie. Tak, to jest cel, do którego warto dążyć – twierdzi Wojcicki.

Nazwa spółki 23andme nawiązuje do 23 par chromosomów występujących w zdrowej ludzkiej komórce.

 

Kim jest Anne Wojcicki

Anne jest jedną z trzech córek Stanleya Wojcickiego, czyli Stanisława Jerzego Wójcickiego – emerytowanego profesora Stanford University w dziedzinie fizyki. Jej mama Esther Denise Hochman Wojcicki jest znaną dziennikarką i założycielką Palo Alto High School Media Arts Program. Jej siostry to też wybitne osobowości: Susan Wojcicki jest szefem YouTube, a Janet jest wybitnym antropologiem i epidemiologiem oraz podróżnikiem.

W 1996 roku Anne Wojcicki ukończyła biologię na Yale University. Przez kilka lat pracowała w amerykańskich firmach inwestycyjnych jako analityk sektora biotechnologicznego. W 2006 roku założyła 23andme razem z Lindą Avey i Paulem Cusenzą.

I jeszcze kilka słów o jej życiu prywatnym. W roku 2007 Anne została żoną założyciela Google Sergeya Brina. Mają dwójkę dzieci. Rozwiedli się w 2015 roku.

Anne Wojcicki można obserwować na Twitterze.