Rozwijając swój pomysł na biznes warto szukać wsparcia nie tylko w kwestiach finansowych, ale również organizacyjnych czy prawnych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się inkubator dla start-upów.

Ponad 40% Polaków myśli nad rozpoczęciem własnej działalności – tak wynika z różnych badań. Odsetek ten jest nawet wyższy, niż na zachodzie Europy. Jednak większość osób nie decyduje się na założenie firmy i wypróbowanie swojego pomysłu ze względu na ogromne koszty, które trzeba ponieść już na samym początku. W jaki sposób przetestować, czy pomysł ma sens bez ogromnego kapitału?

 

Inkubator przedsiębiorczości – pierwszy krok do własnej firmy

Inkubator jest to instytucja umożliwiająca szybkie założenie biznesu w ramach jej formy prawnej. Oznacza to, że osoba zgłaszająca się do tego typu instytucji nie ma konieczności bezpośredniego zakładania działalności, a jest raczej „inkubowana” przez istniejący już podmiot. Inkubatory przyczyniać się mają do wspierania kreatywności, wykorzystywania potencjału intelektualnego, umiejętności i wiedzy.

Dodatkowo inkubatory proponują początkowym przedsiębiorcom pomoc w rozwinięciu biznesu i zdobyciu pierwszych klientów. Działania inkubatorów kierowane są do różnych grup odbiorców, bez ograniczeń wiekowych czy zawodowych. Jednak pierwszą grupą docelową są początkujący przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają lub mają zamiar rozpocząć przygodę z własnym biznesem.

Beneficjenci (tak nazywa się osoby zgłaszające się do inkubatora) mają możliwość korzystania z takich usług, jak:

  • Brak obowiązku opłaty składek ZUS.
  • Prowadzenie księgowości.
  • Udostępnienie osobowości prawnej – NIP, REGON, wpis do KRS.
  • Możliwość korzystania z powierzchni coworkingowej.
  • Pomoc w zdobyciu klientów.
  • Doradztwo i pomoc prawna.
  • Możliwość korzystania z darmowych szkoleń.

 

Co trzeba dać inkubatorowi w zamian

Wszystko to wygląda bardzo zachęcająco, jednak trzeba pamiętać, że korzystanie z usług inkubatorów jest płatne. Niemniej, nie są to wysokie opłaty, oscylują one zwykle w granicach 250-300 zł miesięcznie. Nie jest to wygórowana kwota, biorąc pod uwagę fakt, że współpracę z inkubatorem można przerwać w dowolnym momencie – nie skutkuje to żadnymi konsekwencjami finansowymi. Każdy beneficjent jest odpowiedzialny za rozwój swojego biznesu i sam decyduje, kiedy obejmie wszelkie obowiązki związane z rozwojem swojej firmy.

Dodatkowo działalność w inkubatorach nie ogranicza przedsiębiorcy co do dalszego rozwoju na warunkach działalności gospodarczej – wraz z rozwiązaniem umowy pozostają mu wszelkie prawa do rozwiniętej marki i klientów.

 

Czym różni się inkubator od akceleratora

Główną różnicą pomiędzy akceleratorami, a inkubatorami jest sposób rozliczenia się za otrzymaną pomoc. W przypadku tych pierwszych są to zazwyczaj udziały w firmie, natomiast tych drugich – stała miesięczna opłata. Różnią się one również rodzajem pomocy oraz zaawansowaniem pomysłu – w przypadku akceleratorów są to często pomysły znajdujące się w fazie zalążkowej (często z działającym prototypem), a pomoc jest bardziej kompleksowa.