Zdrowy tryb życia to nie tylko wysypianie się, ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. Warto posłuchać specjalistów od optymalizacji zdrowia, którzy prowadzą podcasty – czyli audycje internetowe – by dowiedzieć się więcej.

Niedawno pisaliśmy jak zoptymalizować swoje zdrowie krok po kroku. Dla przypomnienia, należy zacząć od odpowiedniej ilości snu, czyli minimum 6 godzin. Następnie warto zainteresować się wybranym sportem oraz pamiętać o warzywach i owocach w diecie. Trzeba też zadbać o redukcję stresu. Małe kroki mogą wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie, a najwięcej efektów zobaczymy dopiero w przyszłości.

Jednak optymalizacja zdrowia może być bardziej skomplikowana. Specjalnie dla Was wybraliśmy 8 podcastów, których autorzy to prawdziwi specjaliści od zdrowego stylu życia. Optymalizacja zdrowia nie obraca się jedynie wokół jedzenia i ćwiczeń. To również podróże, rozwój osobisty czy też walka z chorobami. O tych wszystkich aspektach można posłuchać w poniższych podcastach.

Rich Roll Podcast

Twórcą podcastów jest Rich Roll, 52-letni sportowiec i weganin. Jego podcasty to długie rozmowy (czasami trwają nawet 2 godziny i więcej), w których eksperci radzą jak w życiu znaleźć się na właściwych torach. W swoich wypowiedziach skupiają się nie tylko na zdrowym żywieniu oraz sporcie, wskazują jeszcze na stan umysłu, który ma ogromny wpływ na zdrowie.

Co ciekawe, sam Rich Roll nie prowadził w przeszłości zdrowego trybu życia. Jako nastolatek był pływakiem, ale nieodpowiednie towarzystwo sprowadziło go na drogę narkotyków i alkoholu. Tym samym uzależnił się od substancji psychoaktywnych i kilkukrotnie przebywał w więzieniach. Zmarnował 10 lat swojego życia, aby w wieku 31 lat powrócić do swojej rodziny i przyjaciół jako zdrowy mężczyzna. Jednak to nie był koniec jego zmartwień, gdyż miał problemy z sercem. W dniu swoich 40. urodzin zmienił swoje życie o kolejne 180 stopni: został weganinem i triathlonistą.

Regularnie bierze udział w 3-dniowych zawodach sportowych, na które składa się:

 • dzień I: ponad 6-milowa kąpiel w oceanie, po której następuje 90-kilometrowy wyścig kolarski;

 • dzień II: wyścig rowerowy o długości 170 mil,

 • dzień III: podwójny maraton.

Rich Roll udowadnia, że zdrowy tryb życia można zacząć w każdym momencie niezależnie od wieku.

 

Dobry start Beata Sadowska

Dobry start to podcast autorstwa Beaty Sadowskiej, która jest dziennikarką i miłośniczką zdrowego trybu życia. Do swoich rozmów zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin m.in. dietetyczkę, Martynę Smolińską oraz lekarkę kardiolog Dobromiłę Dzwonkowską. W swoim cyklu rozmów dziennikarka porusza tematy związane ze zdrowym trybem życia oraz opowiada o czynnikach, które mają wpływ na nasz organizm: praca mózgu, świadome oddychanie czy ćwiczenie jogi.

Według opinii ekspertów z którymi rozmawiała Sadowska, aby nasz organizm zachował stabilność należy spełnić kilka czynników w ciągu dnia:

 • nawadnianie organizmu wodą;

 • wysypianie się;

 • odżywianie się wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi np. kwas omega 3;

 • uwzględnić w diecie warzywa i owoce (najlepiej surowe).

Przed snem przeglądasz jeszcze co ciekawego dzieje się w internecie? Warto wiedzieć, że niebieskie światło ze smartfonów wpływa negatywnie na nasz wypoczynek, ponieważ hamuje wydzielanie hormonu snu. Natomiast brak snu zwiększa możliwość zachorowania na depresję.

 

Więcej niż zdrowe odżywianie

„Więcej niż zdrowe odżywianie” to nie tylko podcasty o zbilansowanej diecie. To również specjalistyczny blog prowadzony przez małżeństwo, Tatianę i Michała. Tatiana jest dietetykiem, a jej mąż tworzy podcasty we współpracy ze specjalistami z dziedziny zdrowego odżywiania. Mają trójkę dzieci i dzięki odpowiedniej diecie udało im się zniwelować alergię u swoich pociech. Michał zawdzięcza zbilansowanej diecie pozbycie się nadmiernych kilogramów. Dlatego wspólnie zdecydowali się na propagowanie zdrowego odżywiania w połączeniu ze spokojnym umysłem.

W podcastach nie mówią tylko o zdrowym odżywianiu. Opowiadają o wszystkich aspektach, które wpływają na odpowiedni balans w życiu m.in. jak powinno się poprawnie oddychać czy o ekologicznych kosmetykach. Na ich stronie można znaleźć wiele przepisów oraz płatne kursy internetowe, jak poprawnie przejść na dietę.

 

Run to the Top

Jeśli jesteś fanem biegania to podcasty „Run to the Top” są skarbnicą wiedzy na ten temat. Każdy odcinek to rozmowa ze sportowcem czy specjalistą, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. Twórcy tej inicjatywy chcą przedstawić myślicieli w świecie biegania, których koncepcje szkoleniowe oraz historie są tak przyciągające, że samo ich wysłuchanie zmieni podejście zarówno do biegania jak i samego trenowania. Już ponad 1,6 mln osób ściągnęło odcinki Run to the Top!

Oprócz podcastów, „Run to the Top” oferuje szeroką gamę szkoleń, planów żywieniowych czy porad na temat zdrowego trybu życia oraz sportu. Również osoby, które przygotowują się po raz pierwszy czy kolejny do maratonów mogą liczyć na fachową pomoc od twórców strony. Na stronie dostępne są również darmowe e-booki do pobrania.

 

Running for Real with Tina Muir

Oto kolejne podcasty na temat biegania godne polecenia. Ich autorem jest Tina Muir, biegaczka olimpijska pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza kobieta poruszyła temat tabu, gdyż przez prawie dekadę zmagała się z chorobą, która objawiała się brakiem miesiączki. Opowiedziała o swoim problemie i jak się z nim zmagała w książce „Overcoming Amenorrhea: Get Your Period Back. Get Your Life Back”. W kwietniu 2017 roku stworzyła swój program Running for Real jako biznes, podcast i społeczność.

Dotychczas w podcastach wypowiadali się tacy sportowcy jak Dean Karnazes (ultramaratończyk), Kara Goucher (lekkoatletka) czy Siri Lindley (triathlonistka). Podobnie jak „Run of the Top”, Tina Muir wprowadziła do swojej oferty poradniki i pakiety jak przygotowywać się do maratonów. Jej wyróżnieniem było umieszczenie na liście 21 kobiet zmieniających świat biegania przez Women’s Running Magazine. W 2018 roku jej zdjęcie z wózkiem spacerowym i dzieckiem pojawiło się na okładce „Fitness Magazine”.

 

Fit, Healthy & Happy Podcast

Twórcami podcastu Fit, Healthy and Happy jest dwóch trenerów personalnych, Josh i Kyle. Oprócz trenowania na siłowni, udzielają porad on-line i oferują indywidualne lekcje. Zapewniaedukację fitness od wykwalifikowanych trenerów. W swoich podcastach poruszają tematy związane z utratą masy ciała, motywacją do działania, wzrostem mięśni czy nawykami, dzięki którym nasze ciało będzie wyglądać zdrowo.

Ich pasją jest fitness – są wielokrotnymi mistrzami w trójboju siłowym oraz modelami sylwetkowymi. Umięśnione ciało nie musi wiązać się z braniem używek czy ciągłym chodzeniem na siłownię. Jeżeli chcesz, aby Twoje ciało wyglądało zdrowo w połączeniu z ćwiczeniami na siłowni to posłuchaj podcastów tych dwóch specjalistów.

 

Karolina Sobańska Podcast

Podcast cieszący się dużą popularnością: jest wśród 5 najpopularniejszych damskich podcastów na Spotify. Sobańska prowadzi również profil na YouTubie, na którym regularnie zamieszcza filmiki zawierające przepisy, ćwiczenia czy porady jak dbać o siebie. Jak sama mówi, jej nagrania skupiają się na szeroko pojętym lifestyle – czyli nie jest jej obca tematyka jedzenia, podróży, kosmetyków czy książek.

Kilka lat temu Karolina Sobańska przeszła na weganizm i tym samym dieta roślinna stała się jej pasją. Nagrywanie filmików na YouTubie już jej nie wystarczało, aby dzielić się swoją pasją, dlatego zdecydowała się na nagrywanie podcastów. W każdym odcinku rozmawia z inną osobą, które wypowiadają się na różne tematy:

 • dieta roślinna;

 • dieta wegańska;

 • kosmetyki cruelty free;

 • joga oraz medytacja;

 • podróże.

 

The Food for Fitness

Inicjatywa „The Food for Fitness” zrodziła się w 2012 roku i jest przeznaczona dla osób, które wciąż nie poprawiły wyglądu czy stanu zdrowia, pomimo diety czy ćwiczeń. Autorem jest Brytyjczyk Scott Baptie, który oprócz prowadzenia bloga i udzielania porad w zakresie zdrowego odżywiania nagrywa podcasty.

Baptie podkreśla, że budowa ciała nie wiąże się tylko z ćwiczeniami na siłowni, ale również odpowiednio dobraną dietą. Podejmuje współpracę zarówno z początkującymi, jak i bardziej zaawansowanymi osobami. Na jego stronie internetowej można posłuchać wiele ciekawych rozmów m.in. z lekarzami. W ofercie dostępne są również plany żywieniowe oraz opieka trenerska. Dodatkowo, można korzystać z przepisów na dania z całego świata.

Zdrowy tryb życia powinien być nawykiem każdego człowieka. Dzięki niemu w przyszłości można uniknąć wielu chorób. Na początek wystarczą niewielkie kroki (zmiany), które poprawią jakość naszego życia. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas podcasty przydadzą się niektórym z czytelników Generacji Smart podczas optymalizacji zdrowia.