Grupa Nowy Styl przejmuje kolejną zagraniczną spółkę. Tym razem padło na francuskiego producenta mebli biurowych – firmę Majencia. Przedsiębiorstwo znajduje się obecnie w upadłości, a polska grupa ma jej pomóc odzyskać pozycję lidera na francuskim rynku. Jest to już drugie przejęcie spółki Nowy Styl w tym roku. Na początku stycznia sfinalizowano zakup niemieckiego koncernu Kusch&Co.

Polska spółka Nowy Styl jest jednym z największych producentów mebli biurowych w Europie. Pozycję lidera wypracowuje od lat 90. XX wieku, a swój zakład ma w Krośnie. Początkowo grupa była zainteresowana głównie rynkiem europejskim, ale od jakiegoś czasu podbija również Bliski Wschód. Obecnie pracuje nad budową zespołu sprzedaży na terenie rejonu Zatoki Perskiej, a w 2022 roku krzesła marki Forum Seating zostaną zainstalowane na 6 stadionach w Katarze (na mistrzostwa świata w piłce nożnej).

 

Europejskie przejęcia

Grupa Nowy Styl od kilku lat sukcesywnie powiększa swój zasięg. W 2011 roku spółka dokonała pierwszego przejęcia na rynku niemieckim i obecnie w skład grupy wchodzą 3 przedsiębiorstwa z tego kraju. Teraz Nowy Styl wchodzi na rynek francuski dokonując akwizycji Majencii. Polska grupa rywalizowała z dwoma przedsiębiorstwami (Vinco oraz Mobi Decor).

– Stale inwestujemy w rozwój rynków zachodnioeuropejskich. We Francji jesteśmy obecni od niemal 20 lat, ale przejmując Majencię osiągniemy pozycję numer 1 w kraju, który obok Niemiec jest głównym rynkiem europejskim. Wierzymy, że dokapitalizowanie działalności Majencii, globalna skala działania naszej firmy oraz doświadczenie w integracji i optymalizacji procesów biznesowych pozwolą przywrócić firmie Majencia jej siłę – mówi Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl.

Francuska firma od kilku lat miała problemy finansowe, pomimo pozycji lidera na krajowym rynku. W 2018 roku zdecydowano o zastosowaniu wobec niej postępowania upadłościowego. Od miesiąca poszukiwano właściciela, który pomoże Majencii odbić się od dna. Propozycję przejęcia spółki złożyły 3 podmioty w Sądzie Gospodarczym w Nanterre, w tym Nowy Styl. Polska spółka przejęła aktywa francuskiego przedsiębiorstwa za 500 tys. euro.

 

Majencia otrzyma nowe życie

– Zgodnie z naszą ofertą, za 0,5 euro przejmujemy aktywa francuskiego producenta. Następnie, aby dać Majencii nowe życie, tworzymy podmiot Nowy Styl – Majencia o kapitale 10 mln euro oraz z finansowaniem dłużnym na poziomie 9,5 mln euro. Według naszych obliczeń, to kwoty, które pozwolą Majencii na powrót na pozycję rynkowego lidera – mówi Rafał Chwast, wiceprezes i dyrektor finansowy Grupy Nowy Styl. – Chcemy też utrzymać możliwie wiele stanowisk pracy, ale adekwatnie do obecnej skali działania firmy we Francji.

W planach nie ma zwolnień pracowniczych, a wraz z odnawianiem się spółki będzie możliwe zatrudnienie kolejnych osób. Ponadto, zamówienia Majencii zostaną zrealizowane przez nowy podmiot. Grupa Nowy Styl będzie kupować komponenty z własnych zakładów, głównie w Polsce, dzięki czemu będą one tańsze. Vincent Gruau, właściciel i prezes Majencii liczy, że uda im się wrócić na pozycję lidera na francuskim rynku.