Masz startup i chciałbyś przyspieszyć z rozwojem swojego biznesu? A może stworzyłeś prototyp i chcesz szybko zmienić go w działający produkt? Zapoznaj się z listą polskich akceleratorów i terminami zgłoszeń przedsiębiorstw! Zobacz jakie akceleratory dla start-up ‚ów przyjmują wnioski.

Programy akceleracyjne, czyli akceleratory start-up ‚ów, pomagają startupowcom rozwinąć swój pomysł na biznes w krótkim czasie. Oprócz finansowania oferują one wsparcie merytoryczne, które jest kluczowe we wczesnej fazie rozwoju firmy. W zamian za środki oraz pomoc niematerialną, akceleratory oczekują części udziałów w firmie. Poniżej zestawienie najważniejszych polskich akceleratorów.

Waw.Ac

Program Warszawski Akcelerator Technologiczny (WAW.AC) bazuje na wieloletnim doświadczeniu dr Andrzeja Kuśmierza (założyciela i lidera akceleratora) oraz na zróżnicowanej obszarowo praktycznej wiedzy ponad stu mentorów.

Podczas czterech edycji program akcelerował ponad 50 różnych firm z Polski, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Absolwenci programu mają pełen dostęp do kompetencji mentorów – nawet po zakończeniu edycji. Do portfolio należą m. in. Solace czy Fitqbe.

 

EdTech Hub Accelerator

Misją EdTech Hub Accelerator jest ułatwianie dostępu do wiedzy oraz rozwijanie umiejętności dzięki nowym technologiom. Program „Surferzy Wiedzy” to akcelerator skierowany do specjalistów i pasjonatów nowych technologii, którzy potrzebują wsparcia projektów biznesowych z branży EdTech lub pokrewnej.

Poza akceleracją pomysłu biznesowego uczestnicy programu korzystają z konsultacji eksperckich, biorą udział w spotkaniach z mentorami oraz w szkoleniach biznesowo-technologicznych. Ponadto, akcelerator ułatwia rozszerzenie bazy kontaktów wśród inwestorów czy korporacji mediowych, umożliwia korzystanie z autorskiej platformy smart learningowej oraz z infrastruktury w ramach ekosystemu Digital Knowledge Village.

 

KPT ScaleUp

Celem Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) są wdrożenia innowacji przemysłowych rozwijanych przez firmy we wczesnym stadium rozwoju u dużych klientów, aby przyspieszyć rozwój startupu i ułatwić mu zwiększenie skali działania. Program ten wyróżnia współpraca z wiodącymi polskimi przedsiębiorstwami – są one odbiorcami nowych technologii.

Na uczestników czeka 6-miesięczny program akceleracyjny, dopasowany do ich potrzeb, z udziałem ekspertów technologicznych i biznesowych. Każda młoda spółka może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł.

Do programu zapraszane są młode firmy posiadające rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0. Poszukiwane są technologie związane z Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT), robotyzacją oraz automatyzacją, AR/VR, efektywnością energetyczną, a także z wykorzystaniem nowych materiałów.

 

Orange Fab

Orange Fab jest programem akceleracyjnym dla startupów. Skupia się on na małych i średnich firmach, które chcą rozwijać projekty zaawansowane technologicznie. Dzięki udziałowi w programie młode firmy uzyskują dostęp do globalnego wymiaru marki Orange, szerokiego grona klientów, wiedzy ekspertów, kanałów promocji oraz sieci dystrybucji. Orange Fab ma swoje siedziby w 14 miejscach na świecie, co umożliwia startupom globalny rozwój. Do programu mogą zgłaszać się firmy z gotowym, działającym rozwiązaniem. Program trwa 12 tygodni.

 

BTM Innovations

Akcelerator Technologiczny BTM to program biznesowy wspierający projekty technologiczne, które chcą rozpocząć komercjalizację swojej technologii oraz startupy technologiczne istniejące nie dłużej niż 24 miesiące. Program oferuje indywidualnie dobrane usługi doradztwa strategicznego, wsparcie ze strony doświadczonych ekspertów i mentorów. Dodatkowo, umożliwia przedstawienie projektu funduszom inwestycyjnym, m.in. funduszom Unii Europejskiej.

W ramach BTM Solutions powstał Mazowiecki Klaster BioTechMed jako katalizator innowacji w obszarze life science. W projekt zaangażowane są 3 państwowe uczelnie wyższe (PW, UW, WUM), 5 instytutów Polskiej Akademii Nauk, 6 instytutów badawczych oraz 34 spółki.

 

AINOT.pl

Sieć Inwestorów Prywatnych Ainot Business Angels Network powstała z potrzeby wsparcia najmłodszych spółek na wczesnym etapie inwestycji oraz w okresie ich dynamicznego wzrostu. Akcelerator skupia w jednym miejscu unikalne kompetencje w zarządzaniu i strategicznym planowaniu rozwoju, wiedzę biznesowa z różnych branż, doświadczenie oraz kontakty rynkowe. Najbardziej obiecujące przedsięwzięcia mogą liczyć również na ustrukturyzowane wsparcie finansowe i operacyjne.

 

Space3ac

Akcelerator mający na celu łączenie wielkich przedsiębiorstw oraz startupów technologicznych. Dzięki wykwalifikowanemu i doświadczonemu zespołowi, jednostka ta zapewnia unikalną wartość dla obu tych stron.

Głównym obszarem zainteresowania akceleratora są technologie kosmiczne, m. in. nawigacja satelitarna, geolokalizacja, obserwacja ziemi z kosmosu oraz pozostałe wykorzystanie satelitów zbierających dane. Space3ac zorganizowało jak dotąd 4 edycje programu przez 4 ostatnie lata – łącznie akcelerowanych było około 40 startupów.

Obecnie trwa rekrutacja do 5 edycji programu akceleracyjnego Space3ac, która jest organizowana w ramach programu ScaleUp. Edycja ta jest skierowana do 64 startupów z obszaru B2B, oferując doświadczonych mentorów oraz finansowanie do 200 tys. zł + 50 tys. w usługach dla pojedynczej firmy.

 

Starter

Program stworzony przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, która została powołana przez Miasto Gdańsk. Fundacja ta stanowi jedno z najistotniejszych narzędzi wsparcia dla MŚP w Gdańsku. Jej celem jest popieranie rozwoju gospodarczego Miasta Gdańska, m. in. poprzez program Starter.

Program oferuje przestrzeń, wiedzę oraz społeczność bogatą w osoby z różnych branż. Dzieli się on na 3 podprogramy:

  • Starter PLAY – Wycelowany w dzieci i młodzież. Jego celem jest wzbudzanie kreatywności i ciekawości dzieci oraz młodzieży przez zabawę i gry biznesowe.
  • Starter GO – Wycelowany w osoby chcące założyć firmę oraz rozwinąć istniejący biznes
  • Starter UP – Wycelowany w firmy we wczesnej fazie rozwoju. Program akceleracyjny, którego celem jest pomoc w zdobywaniu rynków zagranicznych i poszukiwaniu inwestorów.

 

Przedsiębiorcze Mazowsze

Celem Programu Przedsiębiorcze Mazowsze jest wspieranie rozwoju innowacyjnych usług dla biznesu oraz podnoszenie jakości życia w województwie Mazowieckim. Organizatorzy programu chcą osiągnąć ten cel poprzez pomoc w rozwijaniu rozwiązań technologicznych i organizacyjnych. Akcelerator Mazowiecki działa w wielu miastach, m. in. Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Płocku czy Warszawie.

Swoim zakresem program obejmie około 1000 mieszkańców województwa mazowieckiego. Działania w ramach projektu Przedsiębiorcze Mazowsze opierają się na inteligentnych specjalizacjach Mazowsza. Obszarem działania akcelerowanych startupów jest zapewnianie wysokiej jakości życia oraz rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu.

 

Impact Poland

Program kierowany jest do startupów, które opracowują nowatorskie produkty, usługi lub technologie – w szczególności w branżach inteligentnych miast (Smart City), sztucznej inteligencji (AI), przemysłowego internetu rzeczy oraz rzeczywistości rozszerzonej (IIoT, AR). Aby wziąć udział w programie, firma musi posiadać przynajmniej działający prototyp (lub być w stanie wdrożyć rozwiązanie w ciągu kilku miesięcy). Do programów poszukiwane są startupy, które:

  • Rozpoczynają działalność gospodarczą – tj. działają maks. 5 lat od dnia rejestracji​
  • Nie dokonały podziału zysków i nie zostały utworzone w wyniku połączenia
  • Nie są notowane na giełdzie

 

Akceleratory start-up: lista i terminy

 

Nazwa

Miasto

Obszar działalności

Termin zgłoszeń

Waw.Ac

Warszawa

Life science, IT energetyka, IoT

Brak dat odnośnie edycji w 2020 roku

EdTech Hub Accelerator

Warszawa

Edukacja

14 kwietnia 2019

KPT ScaleUp

Kraków

Przemysł 4.0

Rekrutacja do 4. edycji w listopadzie 2019 r.

Orange Fab

Warszawa

Technologiczne

Rekrutacja ciągła

BTM Innovations

Warszawa

Biotechnologia, farmacja, urządzenia medyczne

Rekrutacja ciągła

AINOT.pl

Warszawa

Brak ograniczeń

Rekrutacja ciągła

Space3ac

Gdańsk

Technologie kosmiczne

30 kwietnia 2019

Starter

Gdańsk

Brak ograniczeń

Rekrutacja ciągła

Przdsiębiorcze mazowsze

Warszawa i okolice

Innowacyjne usługi dla biznesu

Brak dat odnośnie kolejnej edycji

Impact Poland

Warszawa

Smart City, Internet rzeczy, Sztuczna inteligencja

Rekrutacja ciągła