Odtwórca roli Jason’a Bourne’a połączył siły ze specjalistami i uruchomił fundusz, który ma inwestować w azjatyckie przedsiębiorstwa kopiące studnie i budujące systemy filtrowania wody. W ciągu 7 lat dzięki temu projektowi dostęp do słodkiej wody ma uzyskać 4,6 mln ludzi!

Dostęp do słodkiej wody wcale nie jest tak powszechny, jak się wydaje. Duże problemy w tym zakresie ma mnóstwo krajów Afryki i Azji, na czele z Izraelem. Znany aktor Matt Damon – kojarzony jako Jason Bourne, gwiazda filmu „Marsjanin” – jest współtwórcą funduszu, który ma pomóc w pewnym stopniu rozwiązać ten problem.

 

Woda jako szlachetna inwestycja

Matt Damon zainteresował się kwestią problemu dostępności słodkiej wody w 2008 roku. Dzięki inżynierowi Gary’emu White’owi, który zabrał go na wycieczkę Jeepem po Indiach w 2013 roku, zdecydował się na inwestowanie w wodę. White założył kilka lat wcześniej fundację Water.org, która pomagała uzyskać biednym rodzinom czy miejscowościom w Afryce czy Azji pieniądze na zbudowanie studni, toalet czy systemu filtrowania wody.

To właśnie podczas tej podróży Damon zaproponował White’owi utworzenie funduszu inwestycyjnego, który dawałby skromny zarobek inwestorom, a poza tym satysfakcję z niesienia pomocy innym. Tego rodzaju rozwiązania noszą nazwę „impact investing” i są na Zachodzie coraz bardziej popularne.

Damon i White przekształcili Water.org w firmę WaterEquity. Właśnie teraz zamyka ona okienko na wpłaty do funduszu WaterCredit Investment Fund 3 (WCIF3), który ma inwestować w azjatyckie biznesy powiązane z wodą (w firmy budujące studnie czy systemy filtracyjne). Podmiot zebrał 50 mln USD, a wiadomo, że 1 mln USD włożył w niego sam Matt Damon. Fundusz w założeniu ma zarabiać około 3,5% w skali roku, ale ma pomóc w uzyskaniu dostępu do słodkiej wody około 4,6 mln ludzi w ciągu najbliższych 7 lat.

 

Damon i White – dobrana para

Damon i White poznali się w 2008 roku podczas Clinton Global Initiative w Nowym Jorku. Gwiazda serii filmów o Jasonie Bournie planowała założenie fundacji H2O Africa i poszukiwała partnera.

White to inżynier, który przez całe życie zajmuje się kwestią dostępu do wody. Już w 1990 roku założył organizację WaterPartners International. Udało mu się zaangażować w ten projekt takie firmy, jak PepsiCo czy MasterCard. Jego organizacja Water.org udzielała małych niskooprocentowanych pożyczek na budowę studni i filtrów m.in. w Etiopii, Indiach, Ugandzie.

Obaj panowie rozumieją się niemal bez słów. Ostatnio Damon i White wystąpili razem na konferencji ekonomicznej w Davos przypominając gospodarczym elitom, że jedna trzecia ludzkości wciąż nie ma dostępu do toalet, a setki milionów – do zdrowej słodkiej wody pitnej.

Matt Damon żartuje, że są z White’m tak bardzo dobraną parą, że gdy zgubił bagaż, mógł przebrać się w rzeczy Gary’ego. I pasowały. Dzięki temu miał w czym wystąpić na konferencji w Davos.