Coraz mniej dziwi, że młode polskie firmy potrafią podbijać rynki globalne. Przedstawiamy kilka z nich z branży finansowej. Przebojem wchodzą na globalną arenę FinTech. Swoje siedziby mają już nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale także w Zurychu i Chicago. Poznajcie polskie fintechy.

 

Billon

Billion działa w branży FinTech od 7 lat. Warszawski startup, założony przez Andrzeja Horoszczaka, wspierany przez Wojciecha Kostrzewę, który aktualnie jest jego CEO, oferuje usługi opierające się na blockchainie. Billon proponuje swoim klientom rozwiązania umożliwiające przechowywanie danych, monitorowanie transakcji finansowych, czy natychmiastowe transakcje pieniężne umożliwiające np. wypłaty premii motywujących w ciągu kilku chwil. Obecnie Billon ma bardzo silną pozycję na rynku w Polsce i w Wielkiej Brytanii, co zapewnił sobie stosując własne algorytmy i technologie oparte na blockchainie. Firma została wielokrotnie nagrodzona między innymi Central European Startup Award jako najlepsza polska firma FinTech czy World Summit Award za wprowadzenie rozwiązań zgodnych z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

Azimo

Azimo oferuje tanie i bezpieczne międzynarodowe przekazy pieniężne. Firma jest autoryzowane przez nadzór FCA, współpracuje także z koncernami finansowymi Visa i Mastercard. Została założona w 2012 roku przez Michaela Kenta, Martę Krupińską, Marka Wawro oraz Ricky’ego Knoxa. Obecnie oferuje przekazy pieniężne do ponad 195 krajów w 60 walutach. Zaletami korzystania z Azimo jest możliwość wykonania przelewu z telefonu bez konieczności stania w kolejkach oraz konkurencyjne opłaty. W tej chwili przelew można zrobić z 25 krajów i może on trafić do 195+ krajów i terytoriów na całym świecie. W czasach globalizacji, w których coraz częstsze są migracje osób i firm, Azimo jest atrakcyjnym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. 

 

 WealthArc

WealthArc to firma, która oferuje usługi dla osób i firm inwestycyjnych odpowiedzialnych za zarządzanie kapitałem. WealthArc została założona w 2015 r. w Warszawie przez trzech polskich programistów. W krótkim czasie firma zyskała uznanie m.in. szwajcarskich banków, z którymi obecnie ściśle współpracuje. Największymi atutami WealthArc jest niekorzystanie z serwerów do tworzenia i przechowywania danych, dotrzymywanie tempa ciągłym zmianom w przepisach, odciążając w ten sposób doradców finansowych, automatyczne tworzenie raportów dotyczących inwestycji klienta, do których ma on dostęp z każdego miejsca na świecie. Ten bardzo ciekawy polski startup ma obecnie dwa biura – jedno w Warszawie, drugie w Zurychu. WealthArc został także dostrzeżony przez największe firmy technologiczne, w tym Google.

 

FinAi

FinAi mówi o obie: „Pierwszy sklep z kredytami bankowymi online”. FinAi oferuje pośrednictwo w składaniu wniosków kredytowych. Kredyt nawet do 50 000 zł można otrzymać bez wychodzenia z domu, posiadając wyłącznie wyciągi z konta z ostatnich 6 miesięcy, smartfon z systemem Android bądź iOS oraz ważny dowód osobisty. FinAi umożliwia złożenie wniosku kredytowego poprzez założenie bezpiecznego profilu na kształt konta bankowego, który uwierzytelniamy skanem naszego dowodu osobistego oraz naszym selfie – wszystko to robimy przez aplikację. Następnie wypełniamy wniosek, a FinAi wysyła go do wielu banków. Po kilku dniach, otrzymujemy propozycje kredytów z różnych banków. Oferty są zaprezentowane w czytelnej porównywarce, w której kredyty możemy porównać pod wieloma względami, na przykład który z banków proponuje najniższą ratę albo który kredyt jest najtańszy. FinAi oferuje usługę, z której korzysta coraz więcej osób, więc bezsprzecznie ma potencjał, aby wkrótce stać się przebojem rynku.

 

Cinkciarz.pl

O Cinkciarz.pl słyszał prawdopodobnie każdy z nas. W ciągu 9 lat Cinkciarz.pl stał się jednym z liderów polskiego rynku usług finansowych, a w szczególności wymiany walut. Równolegle do firmy Cinkciarz.pl działa też spółka własna Conotoxia, która świadczy usługi za granicą. Firma ma biura w Warszawie oraz w Chicago. Cinkciarz.pl jest jedną z najszybciej rozwijających się firm z branży FinTech na świecie. Obecnie oprócz wymiany walut przez internet oferuje inwestycje, w tym na rynku Forex, przekazy pieniężne czy inwestycję w kryptowaluty. Przy czym należy pamiętać, że niektórzy nie zaliczają tej firmy do grona FinTechów (twierdząc, że nie posiada ona zupełnie autorskich rozwiązań technologicznych).

 

 Zobacz także: Ile polskie start-upy zebrały od funduszy venture capital od 2012 roku