Gdybym mógł nauczyć się świetnie jednej nowej umiejętności, to byłoby to programowanie komputerowe – mówi znany filozof Jordan B. Peterson.

Jakiej nowej umiejętności chciałbyś się nauczyć, gdybyś mógł ją opanować szybko i w bardzo dobrym stopniu – takie pytanie otrzymał znany filozof Jordan B. Peterson podczas swojego występu w Moore Theatre w Seattle (USA). Odpowiedział: – Gdybym mógł nauczyć się świetnie jednej nowej umiejętności, to byłoby to programowanie komputerowe.

Dziennikarz prowadzący spotkanie z Petersonem stwierdził: „To chyba najszybsza, najprostsza, najbardziej pewna odpowiedź, jakiej w życiu udzieliłeś?” Sala wybuchła śmiechem, a Peterson potwierdził. Całego wykładu Petersona można w nowym odcinku jego podcastu.

Co daje umiejętność programowania komputerowego

Co takiego jest w programowaniu komputerowym, że chciałby je opanować jeden z największych współczesnych filozofów?

Programowanie to inaczej kodowanie. Jest to proces projektowania i przetwarzania kodu źródłowego, który jest podstawą programów komputerowych i innych programów, dzięki którym funkcjonują urządzenia elektroniczne. Kod źródłowy kryje w sobie listę reguł i poleceń definiujących to, jak dane urządzenie działać. To dzięki odpowiedniemu programowaniu działają nie tylko skomplikowane programy komputerowe, ale także pralka, lodówka czy smartfon. Programować można w różnych językach: C++, Java czy Visual Basic.

Umiejętność programowania przynosi wymierne profity. Programiści w ostatnich latach są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników. Poza tym nauka programowania uczy wielu rzeczy, przydatnych także poza pracą: myślenia przyczynowo – skutkowego, wytrwałości, kreatywności, radzenia sobie z problemami. Dlatego warto uczyć dzieci programowania.

Od czego zacząć naukę programowania? „Polecam rozpoczęcie nauki od języka C++ strukturalnego i obiektowego. Bardzo ważne jest dobre opanowanie algorytmiki (umiejętności tworzenia algorytmów), poznanie HTML, CSS, JavaScript i baz danych MySQL. Trzeba także zaznajomić się, przynajmniej w stopniu podstawowym, z Javą. Jej znajomość jest kluczowa, abyś mógł dalej się rozwijać, gdyż większość przykładów zawartych w książkach o programowaniu napisano właśnie przy użyciu tego języka. Do tego dochodzą jeszcze: poznanie narzędzia do pracy zespołowej, czyli GIT oraz nauka pisania czystego kodu. Warto również poznać wzorce projektowe” – radzi Artur Nowakowski, tówrca projektu Przyszły Programista.

Przypominamy, że swego czasu na Generacji Smart przedstawiliśmy najpopularniejsze kanały YouTube, które uczą jak programować od podstaw.

 

Kim jest Jordan B. Peterson

Jordan B. Peterson to niezwykle ciekawa postać. Profesor psychologii na University of Toronto miał niezwykle bogate życie. Był barmanem, kucharzem, pracował na kolei, hodował pszczoły a nawet odbył wyprawę naukową na dno krateru w Arizonie wraz z grupą astronautów. Doradzał wielu bogatym Kanadyjczykom, pracował również jako doradca w kancelariach prawnych. Jego wykładów wysłuchało do tej pory na żywo ponad 250 tys. ludzi.

Peterson napisał niedawno książkę, która stała się światowym bestsellerem. Została przetłumaczona również na język polski i wydana pod tytułem „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos” (Fijorr Publishing, 2018). Filozof zebrał w niej swoje przemyślenia na temat, który nurtuje chyba każdego człowieka: jak żyć i być szczęśliwym? Oto zasady, których stosowanie poleca (jednocześnie są to tytuły rozdziałów tej książki):

Zasada 1. Pilnuj sylwetki. Plecy proste, ramiona wyciągnięte

Zasada 2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby, na których ci zależy

Zasada 3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą ci jak najlepiej

Zasada 4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym, kim ty byłeś wczoraj

Zasada 5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć

Zasada 6. Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu

Zasada 7. Podążaj za tym, co wartościowe (a nie za tym, co wygodne)

Zasada 8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam

Zasada 9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz

Zasada 10. Bądź precyzyjny w tym, co mówisz

Zasada 11. Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolce

Zasada 12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy

Jeśli chcecie wiedzieć, co dokładnie ma na myśli Peterson zalecając stosowanie tych zasad w życiu codziennym, zachęcamy do sięgnięcia po jego książkę.