Odgrywa ważną rolę na scenie fintechowej Nowego Jorku, pracując dla JP Morgan Chase. Działała na wielu azjatyckich rynkach, ma 17 000 znajomych na LinkedIn. W międzyczasie zdobyła czarny pas w kickboxingu. No i ma dwójkę dzieci. Oto Sonia Wędrychowicz.

Kobiety odgrywają coraz większą rolę zarówno na rynku finansowym, jak i technologicznym. Nic więc dziwnego, że znaczą również coraz więcej na rynku fintech. Pragniemy donieść, że w rankingu Top 100 Women in Fintech 2019 – czyli 100 najważniejszych kobiet w branży fintech – znalazło się miejsce dla Polki! Portal LATTICE80 umieścił w nim Sonię Wędrychowicz.

Kim jest Sonia Wędrychowicz

Sonia Wędrychowicz (a dokładnie: Wędrychowicz-Horbatowska) jest obecnie na stanowisku Head of Technology Transformation Consumer and Community Bank w banku JP Morgan Chase w Nowym Jorku. Aby tam trafić, musiała pokonać długą drogę. Ma ponad 20-letnie doświadczenie, głównie w bankowości korporacyjnej.

Jednym z jej największych projektów była implementacja banku cyfrowego DBS Bank w Indiach i Indonezji, która zakończyła się sukcesem w roku 2017. To właśnie po tym sukcesie Wędrychowicz trafiła do JP Morgana.

Wcześniej Wędrychowicz pełniła role m.in. szefowej Singapore CBG Technology oraz działu bankowości konsumenckiej w Standard Chartered w Malezji, gdzie odpowiadała za rozwój i realizację strategii konsumenckiej oraz za dział edukacji.

Karierę rozpoczynała w Banku Handlowym w Warszawie w 1994 roku. W polskim Citibanku w ciągu 17 lat doszła aż do stanowiska wiceprezesa. Zasadała również w radach nadzorczych spółek Handlowy Leasing i DM Banku Handlowego.

Wędrychowicz ukończyła handel międzynarodowy na SGH oraz kierunek biznesowy na Brunel University in London a także kurs zarządzania na Carleton University. Wykładała na National University of Singapore. Ma męża i dwójkę dzieci.

Gwiazda branży fintechowej Jim Marous wyraża się o Wędrychowicz w samych superlatywach: “Miałem przyjemność pracować z Sonią. Byłem pod wrażeniem jej profesjonalizmu, entuzjazmu, jej stylu. Sonia odniosła wielki sukces w bankowości głównie dzięki temu, że widzi możliwości wdrażania innowacji tam, gdzie inni już się poddają. Umie też świetnie kierować zespołami ludzkimi. Mimo sukcesu Sonia wciąż się rozwija, uwielbia podejmowanie ryzyka i wychodzenie poza strefę komfortu”.

I tutaj moglibyśmy już zakończyć ten tekst, gdyby nie niezwykła pasja Sonii Wędrychowicz…

Czarny pas w kickboxingu, 17 000 kontaktów na LinkedIn

Jim Marous wspominał, że Wędrychowicz uwielbia się rozwijać i wychodzić poza strefę komfortu. Dobitnym na to dowodem jest to, że w ciągu 5 lat udało jej się zdobyć… czarny pas w kickboxingu. Jak przyznaje, to było 5 lat poświęceń, a krew, pot i łzy lały się strumieniami.

Wędrychowicz twierdzi, że sztuki walki uczą prawdy, która umyka często ludziom działającym w biznesie. Otóż każdy dochodzi do momentu, kiedy sam nie da już rady zajść wyżej, potrzebuje do tego zespołu. W kickboxingu jest podobnie – aby się rozwijać, potrzebna jest praca zespołowa. Nawet mistrz potrzebuje uczniów, jeśli ma stawać się coraz lepszy – zwraca uwagę Wędrychowicz w swoim poście na temat doświadczeń ze sztukami walki.

Sonia Wędrychowicz odniosła także duży sukces na LinkedIn. Zaczynała przygodę z tym portalem w 2015 roku od zera. W dwa lata zbudowała sieć 14 000 kontaktów (obecnie ma już ponad 17 000) i portal określił jej profil mianem LinkedIn Power Profiles in Singapore. Niektóre posty Sonii Wędrychowicz mają 120 000 odsłon i 1 000 polubień! Swoją strategię działania w mediach społecznościowych opisuje TUTAJ. Uważa ona, że każdy jest w stanie osiągnąć taki sukces na takim portalu jak LinkedIn, o ile tylko będzie cierpliwy, regularny i poświęci na to trochę czasu.

Nasze podsumowanie? WOW! Skąd ta kobieta ma na to wszystko czas? W każdym razie, można być dumnym z takiej rodaczki.