Krakowska firma FlyTech UAV tworzy drony, które rewolucjonizują energetykę i inżynierię. Jej produkty szturmem zdobywają serca klientów. Sztandarowym produktem jest dron Birdie, czyli Ptasiek.

 Drony mają wiele zastosowań i wiele zalet. Znacznie podnoszą efektywność pracy, często otwierają nowe możliwości, a czasem pozwalają dotrzeć tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe. Określane są skrótem UAVs (z ang. bezzałogowy statek powietrzny). Globalny sukces w ich produkcji może odnieść krakowska firma FlyTech UAV.

 

Birdie czyli Ptasiek

 Birdie UAV jest dronem wyprodukowanym przez FlyTech UAV. Jest to jeden z hitów firmy z Krakowa – bezzałogowiec typu latające skrzydło. Ma zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie i geodezji. Wyposażony jest  w kamerę oraz intuicyjny system umożliwiający sterowanie nim. Birdie ma wymiary 14 centymetrów na 56 centymetrów na 140 centymetrów i waży około 2 kilogramy.

Według firmy FlyTech UAV jedną z gałęzi przemysłu, która może wiele zyskać dzięki dronom, jest energetyka. Chodzi o kontrolę sieci elektroenergetycznych. Dron Birdie może skontrolować nawet 15 km sieci podczas jednego lotu. FlyTech UAV opracowało system, dzięki któremu można tworzyć mapy 3D kontrolowanych sieci oraz określać odległość pomiędzy przewodami a przeszkodami terenowymi. W dodatku Birdie jest ekologiczny ponieważ zasilany jest silnikiem elektrycznym, nie powoduje hałasu, a jego emisja spalin jest zerowa.

 

Drony kontrolują budowy

 FlyTech UAV pracuje nad ułatwieniem pracy w wielu branżach. Jeden z projektów dotyczył kontroli budowy mostów. Zespół FlyTech pracował razem z inżynierami z firmy Promost nad opracowaniem drona, który umożliwiłby kontrolowanie i monitorowanie mostów.

Kolejnym projektem było współtworzenie intuicyjnego systemu do obsługi i pilotażu drona wspólnie z firmą Ericsson. Projekt z powodzeniem realizowany był na obszarze Ericsson Garage Poland.

 

Przyszłość jest bezzałogowa

Firma FlyTech UAV została założona w 2014 roku przez absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, inżyniera Michała Wojasa. Wojas ukończył Wydział Lotnictwa i Kosmonautyki w Rzeszowie. Posiada także licencję pilota. Zespół FlyTech UAV to ludzie, dla których lotnictwo to nie tylko praca, ale także pasją. Jak sami piszą na swojej stronie internetowej: „przyszłość jest bezzałogowa”.

FlyTech UAV chętnie korzysta z dofinansowań unijnych, ale także z pieniędzy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy wyłożonych przez ARP Ventures. Należy również zaznaczyć, że FlyTech UAV jest spółką wspieraną przez Akcelerator Przedsiębiorczości NOT, dzięki któremu łatwiej jest zdobyć wsparcie aniołów biznesu (inwestorów chętnych do udzielenia wsparcia finansowego innowacyjnym spółkom).