Wraz z tematem kryptowalut często pojawiają się takie określenia, jak „górnicy” czy „kopalnie” – co one dokładnie oznaczają? I czemu obecnie „kopanie” kryptowalut stało się mało opłacalne?

Pojęcia „górnicy” i „kopalnie” w świecie kryptowalut są bezpośrednio połączone z ideą konsensusu, a dokładniej algorytmu Proof of Work (PoW), który został zastosowany w technologii blockchain. Jednak określenie “kopanie kryptowalut” jest używane ze względu na fakt, że zdecydowana większość z nich jest stworzona w oparciu o to rozwiązanie.

Blockchain jest rozproszoną i zdecentralizowaną formą bazy danych. Oznacza to, że identyczne kopie tej bazy są przechowywane w wielu miejscach jednocześnie, a o jej zawartości decydują członkowie danej sieci, np. Bitcoina. Potrzebny jest więc mechanizm, który pozwalałby tej „społeczności” na zgodność o tym, jakie informacje powinny zostać dodane do bazy. Mechanizm ten nazywany jest algorytmem konsensusu.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kryptowalut? Co to jest bitcoin? Przedstawiamy słownik kryptowalut

Kopanie Kryptowalut: Proof of Work – mechanizm zapewniający bezpieczeństwo kryptowalut

PoW jest najbardziej znanym algorytmem konsensusu, który znalazł zastosowanie między innymi w Bitcoinie. Opiera się on na wykorzystaniu funkcji szyfrującej do wyliczania unikalnego wyniku dla każdego bloku w blockchainie, przed jego zatwierdzeniem. Proces wyliczania jest czasochłonny i kosztowny, dlatego nazywa się go „kopaniem”. Analogicznie osoby zajmujące się zatwierdzaniem bloków nazywani są „górnikami”.

„Górnicy” otrzymują wynagrodzenie w postaci określonej ilości danej kryptowaluty za swoją „pracę”, czyli udostępnianie mocy obliczeniowej wyspecjalizowanych urządzeń – zwanych “koparkami’. Wpływ na tego typu metafory miał również fakt, że Bitcoin uważany jest za „cyfrowe złoto”.

„Koparki” kryptowalut w „kopalni” kryptowalut.

Czemu kopanie kryptowalut jest obecnie nieopłacalne?

Opłacalność kopania kryptowalut zależy od wielu czynników. Na rentowność tego typu przedsięwzięć mają wpływ przede wszystkim:

  • ceny zakupu energii elektrycznej,
  • rodzaj urządzeń wykorzystywanych do kopania,
  • kurs wydobywanej kryptowaluty.

Biorąc pod uwagę obecną bessę na tym rynku, oraz rosnące ceny energii, działalność w tym obszarze przeważnie przynosi straty. Nie zmienia to faktu, że wystarczy kolejny „wystrzał” wartości kryptowalut (podobny do końcówki 2017 roku), a sytuacja może całkowicie się odmienić.

Zobacz także: 5 faktów o rynku kryptowalut, które każdy powinien znać

Opłacalność kopania bitcoina (linia ciągła) na tle kursu BTC/USD (linia przerywana) – od początku istnienia BTC (od 2009 roku)

Opłacalność kopania bitcoina (linia ciągła) na tle kursu BTC/USD (linia przerywana) – ostatnie 12 miesięcy

Źródło wykresów: bitinfocharts.com