Logo Google przypomina dzisiaj o urodzinach japońskiego wynalazcy, którego nazwisko brzmi Seiichi Miyake. Urodził się on 18 marca 1929 roku i to jemu zawdzięczamy „dotykowe płyty”, które są używane przez niewidomych.

Płyty przeznaczone dla osób niedowidzących i niewidomych nazywane są również blokami brajlowskimi. Seiichi Miyake zaprojektował je w 1965 roku, gdy dowiedział się, że jego znajomy ma problemy ze wzrokiem. Opracował dwa projekty płyt: z kropkami oraz pionowymi paskami. Pierwsze z nich wyznaczają bezpieczną granicę, kiedy osoba niewidoma zbliża się np. do przejścia dla pieszych lub przystanku autobusowego. Natomiast drugie wytyczają bezpośrednią ścieżkę do poruszania się po ulicy.

Wynalazca XX wieku?

Wynalazek Seiichi Miyake funkcjonuje do dzisiaj. Wciąż jest on udoskonalany, aby przynosił jak najwięcej korzyści dla osób niewidomych. Pierwsze płyty zostały sfinansowane przez samego wynalazcę. W 1967 roku po raz pierwszy wyłożono chodnik blokami brajlowskimi niedaleko szkoły dla niewidomych w miejscowości Okayama.

W latach 70. XX wieku Japonia jako pierwszy kraj na świecie zastosowała jego pomysł we wszystkich liniach kolejowych. Pozwoliło to na wytyczenie powierzchni ostrzegawczych dla osób niewidomych. Obecnie są zamieszczane najczęściej przed przejściami dla pieszych, schodami, drzwiami oraz na brzegach peronów i przystanków komunikacji miejskiej.

Wypukłości na „dotykowych płytach” są wyczuwalne dla niewidomych nie tylko dzięki białej lasce. Również pod stopami mogą wyczuć kropki bądź pionowe paski, które ostrzegają ich przed możliwym niebezpieczeństwem.