Crowdfunding, inteligentne kontrakty, walka z piractwem, przesyłanie strumieniowe, wynajem cyfrowy – to tylko przykładowe zastosowanie blockchain w przemyśle filmowym, bo pomysłów jest znacznie więcej. Za 10 lat telewizja i kino mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż dziś.

Już nie tylko sieć Bitcoin wykorzystuje technologię blockchain. Jej zastosowanie jest coraz szersze, pojawia się w ochronie danych osobowych czy medycynie. Również amerykańska branża filmowa pracuje nad wykorzystaniem blockchain. Poniżej przedstawiamy 6 możliwości na zastosowanie technologii blockchain w branży rozrywkowej.

Zobacz także: Oto 6 blockchainowych start-up’ów, które mogą stać się ogólnoświatową sensacją

1. Zastosowanie blockchain: Crowdfunding w mediach

Platforma strumieniowa Netflix odnotowuje coraz większe dochody. Masowe powstawanie niezależnych filmów może stać się rzeczywistością. Na razie jednak generują one nikłe zyski, około 45 centów za dolara. Mimo to w trakcie ostatnich 10 lat wzrosła znacząco liczba filmowców niezależnych. Dowodem na to jest rozwój Sundance Film Festival, organizowanego co roku w Salt Lake City. W ostatnich latach do konkursu w ramach tego festiwalu zgłaszanych jest po kilka tysięcy produkcji pełnometrażowych.

Według danych Sundance Institute z 2014 roku sfinansowanie jednego filmu typu „indie” (niezależnego) wymagało nakładu około 750 tys. USD. W porównaniu do flagowych tytułów Hollywood – tj. „Star Wars” (250 mln USD) czy „Avengers: Wojna bez granic” (320 mln USD) – jest to niewielka suma. Oczywiście, różnice w finansowaniu przekładają się na jakość filmu, mniejsze kwoty często są jednoznaczne z niskim poziomem produkcji.

Tymczasem crowdfunding na bazie blockchaina przy użyciu kryptowalut to może być świetną alternatywą dla tradycyjnych modeli finansowania projektów filmowych. Producenci mogą uzyskać niezależność od dużych studiów filmowych. Z kolei widzowie będą mogli wpływać na kształt filmu.

2. Zastosowanie blockchain: Inteligentne kontrakty

W historii Hollywood było wiele głośnych sporów pomiędzy aktorami a producentami. Artyści pozywali wytwórnię o niewypłacenie należności finansowych zawartych w umowie. Rodziło to duże problemy dla producentów, spory sądowe słono kosztowały. Przykładowo, James Gandolfini, gwiazda serialu „Rodzina Soprano”, wytoczył HBO proces, bo chciał się uwolnić od umowy i wymusić podniesienie stawki za odcinek. HBO zdecydowało się na wypłacenie mu większej kwoty, aby flagowy serial „Rodzina Soprano” mógł być kontynuowany.

Aby uniknąć głośnych sporów publicznych, wymyślono zastosowanie technologii blockchain podczas zawierania kontraktów. Umożliwia ona tworzenie sieci inteligentnych umów, które będą spłacać należności według wcześniejszych ustaleń (w konkretnym terminie i ustalonej wysokości). Blockchain sprawi, że w branży rozrywkowej wszystkie strony otrzymają to, na co się zgadzają.

Powstała np. aplikacja Vevue, która jest przeznaczona dla twórców treści video. Pozwala ona kontrolować proces używania produktu i płatności za jego użytkowanie.. Zapewnia przejrzystość publikacji wideo, pozwala lepiej chronić prawa autorskie.

Zastosowanie blockchain

3. Zastosowanie blockchain: Walka z piractwem

Blockchain można wykorzystywać do walki z piractwem. Jest ono uznawane za jedno z największych zagrożeń dla przemysłu filmowego. Proces nielegalnego przesyłania strumieniowego i pobierania danych przynosi ogromne straty. W 2016 roku wyniosły one ponad 30 mld USD. Najwyższy wskaźnik piractwa występuje w Chinach, gdzie wynosi 90%! Polska znajduje się na 42. miejscu na świecie z wynikiem 12,55%.

Blockchain może pomóc w stworzeniu platformy, dzięki której widzowie będą mogli otrzymywać atrakcyjne rabaty. Podczas oglądania materiałów z legalnego źródła, odbiorcy zostaną nagrodzeni żetonami. Pozwoli to na dostęp m.in. do filmów premium i programów w niższej cenie. Platforma przyczyni się do wyeliminowania pirackich źródeł, które nie będą interesujące dla widzów.

4. Zastosowanie blockchain: Krypto-streaming

Internetowe wideo na żądanie jest popularne od wielu lat. Jednym z liderów tej usługi jest Amazon Prime Video. Dużym minusem ich działalności jest przerost wydatków nad przychodami. W 2016 roku odnotowali straty wynoszące 700 mln USD.

Obecnie w sieci jest zbyt wielu pośredników, od dostawców usług odtwarzania począwszy, na dostawcach usług płatniczych skończywszy. Dlatego właśnie branża filmowa myśli nad wykorzystaniem blockchain jako sposobu na magazynowanie treści, a nawet wykonywanie transakcji za pomocą kryptowalut na jednej platformie technologicznej. Dzięki temu firmy dostarczające usługi wideo będą mogły generować większe przychody, bez dodatkowych kosztów ponoszonych na rzecz pośredników.

Na rynku pojawiły się już dwie firmy, które próbują wykorzystać powyższe rozwiązanie. Pierwszą z nich jest Ara, czyli zdecentralizowany hosting treści z opłatami kryptograficznymi dla twórców. Druga firma stworzyła sieć przesyłania strumieniowego pod nazwą Livepeer.

Zastosowanie blockchain

5. Zastosowanie blockchain: Globalne platformy strumieniowe

Nie wszystkie treści publikowane na platformach streamingowych są globalne. W przypadku Netflixa, z powodu praw autorskich, użytkownicy z Australii posiadają dostęp do jedynie około 30% treści produkowanych przez amerykańską platformę. Przesyłanie strumieniowe jest obecnie najpowszechniejszym sposobem na oglądanie filmów oraz seriali. Sam Netflix ma ponad 118 milionów abonentów na całym świecie.

Aby stworzyć globalną platformę streamingową, która będzie dostępna dla wszystkich bez ograniczeń, uruchomiono oparty na blockchain, zaszyfrowany program. Pozwala on na zachowanie spójności i zapewnia ochronę praw autorskich.

6. Zastosowanie blockchain: Wynajem cyfrowy

Innym rozwiązaniem dla branży filmowej jest wynajem cyfrowy oparty na blockchain. Badania pokazują, że widzowie coraz rzadziej decydują się na płatną wypożyczalnię filmów. Wydatek rzędu od 5 do 15 USD za możliwość jednorazowego obejrzenia danej produkcji jest dla nich bezsensowny. Jest to już stały trend, który pokazuje, że konsumenci nie chcą płacić za nowo wydany film.

Platformy oparte na technologii blockchain wprowadziły nowe funkcje tj. zdecentralizowane odtwarzanie. Daje ono konsumentowi dostęp do wypożyczonych lub zakupionych filmów czy programów w całej gamie platform. Pojawia się tutaj również koncepcja nagradzania konsumentów, jak w przypadku walki z piractwem. Użytkownicy mogą też otrzymywać bonusy w postaci tokenów dzięki swojej aktywności poprzez polecanie filmów lub ich recenzowanie.

Inwestycje w blockchain

Warto podkreślić, że bitcoin nie może istnieć bez blockchain. Ale już blockchain świetnie sobie radzi w pojedynkę. Powyższe możliwości wykorzystania tej technologii pokazują rozmaite funkcje rozproszonych rejestrów danych.

Na połączenie sztucznej inteligencji i blockchain zdecydowała się firma Disney. Podpisała trzyletni kontrakt z firmą Accenture, dzięki czemu powstało StudioLAB. Kolejne produkcje wytwórni będą wykorzystywać już sztuczną inteligencję oraz wirtualną rzeczywistość. Zmniejszy to koszty produkcji, tym sam przyspieszając ten proces. Disney wykorzysta również technologię blockchain, aby magazynować dokumenty. Usprawni to wymianę informacji pomiędzy pracownikami ekipy produkcyjnej podczas pracy na danym filmem.

Zobacz także: Hollywood wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania, który film będzie hitem