Rośnie rynek wyszukiwarek leków, które umożliwiają wyszukiwanie i rezerwację leków. Także tych trudno dostępnych, jak medyczna marihuana. Jak kupić leki na receptę przez internet?

Zakupy przez Internet stały się codziennością dla większości Polaków. W sieci kupujemy niemal wszystko, coraz częściej nawet artykuły spożywcze. Jedną z nielicznych kategorii zakupowych, która opiera się temu trendowi, jest zakup leków. Oczywiście, jest to spowodowane głównie funkcjonującymi przepisami. Poza tym pacjenci często czują potrzebę konsultacji z farmaceutą na temat wyboru leku oraz terapii.

Na rynku istnieją już od pewnego czasu apteki internetowe, które funkcjonują całkiem dobrze. Skupiają się one jednak głównie na sprzedaży suplementów diety, kosmetyków, czy leków bez recepty (OTC). Co jednak, jeśli potrzebujemy kupić lek na receptę (Rx), a nie ma go w najbliższej aptece? Czy jedynym rozwiązaniem jest odwiedzanie wszystkich aptek w okolicy albo dzwonienie z pytaniem o jego dostępność?

Znajdź i zarezerwuj lek on-line, pomoże Ci wyszukiwarka leków

Tu z pomocą przychodzą serwisy pokazujące dostępność leków w aptekach i umożliwiające ich rezerwację on-line, funkcjonujące od kilku lat na naszym rynku. Jako pierwszy w 2015 roku taką usługę uruchomił polski startup GdziePoLek.pl. Przetarł on szlaki największemu graczowi na rynku oprogramowania aptecznego w Polsce, Kamsoftowi, który niedługo później wystartował z platformą o bardzo podobnej nazwie KtoMaLek.pl. Z uwagi na pozycję rynkową i łatwy dostęp do aptek, Kamsoft szybko zbudował dużo większą sieć partnerską w stosunku do rozwiązania GdziePoLek.

Ostatnim, liczącym się graczem na rynku jest Apteline. Jest to platforma, która działa w odrobinę inny sposób, bowiem związana jest z jedną z największych grup farmaceutycznych w Polsce – Neucą. Apteline umożliwia wyszukanie interesującego nas leku i jego rezerwację w sieci aptek, których dostawcą jest właśnie Neuca. Płatności za lek nie dokonuje się jednak za jej pośrednictwem, a bezpośrednio w punkcie, odbierając osobiście zamówienie. Co ważne, dotyczy to również leków na receptę. Apteline w praktyce kojarzy więc pacjenta, poszukującego leku z apteką, w której lek ten jest dostępny.

Platformy te, w celu przyciągnięcia użytkowników, poszukują coraz to nowszych rozwiązań. KtoMaLek stawia na największą na rynku sieć aptek i współpracę z producentami leków. Apteline łączy wygodę apteki internetowej z łatwością odbioru. Natomiast GdziePoLek, ze względu na startupowy charakter, stawia na wysokiej jakości treści, szybkość reakcji i innowacyjność (jak choćby umożliwienie konsultacji z farmaceutą, poprzez zadanie pytania na stronie).

Dla kogo są wyszukiwarki leków

Kto korzysta z tego typu portali? Rezerwowanie najpopularniejszych środków przeciwbólowych czy witamin z reguły mija się z celem – są one dostępne w każdej aptece, a ich zakup nikomu nie przysparza problemów. Co jednak, jeśli za dwa tygodnie lecisz na wyprawę do Afryki, a dopiero teraz przypomniałeś sobie o potrzebie zakupu szczepionki? Wtedy właśnie warto ułatwić sobie życie i wyszukać najbliższą aptekę z danym produktem.

Innym scenariuszem jest zakup drogich leków, których nie wszystkim aptekom opłaca się utrzymywać na stanie. Dobrym przykładem wykorzystania takiej platformy jest wprowadzenie na rynek nowego, unikalnego medykamentu, którego dostępność, szczególnie w początkowej fazie dystrybucji, jest ograniczona. Dzieje się tak od początku 2019 roku w przypadku medycznej marihuany. Jej dostępność w aptekach jest jeszcze bardzo niska – jedynie kilka procent aptek ją posiada.

Usługi, jakie świadczą wymienione portale, niosą za sobą korzyści zarówno dla pacjentów (którzy oszczędzają czas lub zyskują dostęp do trudno dostępnych leków), jak i dla aptek (które zdobywają w ten sposób nowych klientów). Rynek dla tego typu rozwiązań będzie najprawdopodobniej w Polsce w najbliższym czasie rósł.

Warto także pamiętać, że wciąż istnieje u nas problem nielegalnego wywozu leków. Powoduje on, że okresowo brakuje wybranych leków. Każda inicjatywa, która pomaga chorym w zakupie leku, jest warta pochwały.