Sztuczna kość FlexiOss powstała dzięki współpracy środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnych inwestorów. Jest produkowana przez firmę Medical Inventi. Wynalazek ten zyskał popularność zarówno w Polsce, jak i arenie międzynarodowej. Według wielu jest to produkt przyszłości.

 

Sztuczna kość, czyli oszczędź sobie stresu i bólu

FlexiOss to materiał stworzony przez firmę Medical Inventi, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Umożliwia zastąpienie fragmentu uszkodzonej naturalnej kości, skutecznie integruje się z nią. Dzięki temu po operacji kość może się zrosnąć a pacjent oszczędza sobie stresu i bólu związanego z operacją w celu usunięcia implantu, która bywa konieczna, jeżeli nie użyto FlexiOss.

Sztuczna kość FlexiOss

 

Na czym polega innowacyjność polskiej kości zastępczej

Biomateriał kościozastępczy produkcji Medical Inventi, zdaniem wielu lekarzy, ma potencjał, aby stać się przebojem na całym świecie. Powstał on w wyniku zastosowania polimeru cukrowego, dzięki czemu jest dobrze przyjmowany przez organizm. Ograniczone zostaje w ten sposób ryzyko zakażenia, odrzucenia implantu przez organizm czy powstania stanu zapalnego wokół operowanego miejsca.

Ze względu na plastyczność oraz możliwość cięcia i łączenia poszczególnych kawałków, chirurg może dostosować kompozyt FlexiOss do kształtu ubytku. Materiałem tym można wypełniać ubytki nawet o długości 7 centymetrów. Jego plastyczność sprawia także, że jest niezwykle łatwy w transporcie. Jest też stosunkowo tani w porównaniu do materiałów konkurencyjnych, które nie są tak innowacyjnymi rozwiązaniami.

 

Sztuczna kość FlexiOss: Od czego to wszystko się zaczęło?

Badania nad sztuczną kością in vitro (w sztucznym środowisku) prowadzone były w laboratorium Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po tym, jak pozytywnie zaopiniowano wyniki badań i uznano, że FlexiOss nie wykazuje właściwości, które mogłyby zaszkodzić pacjentom, Medical Inventi przeszło do testów in vivo (w naturze).

Pierwszymi żywymi pacjentami były czworonogi z Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (głównie psy i koty, które przechodziły zabiegi usuwania zębów, bądź miały złamania kończyn). U zwierząt także nie zauważono jakichkolwiek złych skutków działania FlexiOss.

Ostatnią fazą były badania na ludziach. Kość przetestowano na pacjentach Oddziału Chirurgii Ortopedycznej i Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz pacjentach Centrum Stomatologicznego New Dent. FlexiOss zostało wykorzystane w wielu typach operacji, na przykład w operacjach złamań, w których był duży ubytek kostny i wiele odłamków kości oraz w operacjach stomatologicznych. U żadnego z pacjentów nie wystąpił odczyn alergiczny ani inne niepożądane efekty.

 

Jaka jest przewaga FlexiOss nad konkurencją?

Obecnie powszechnie stosowane kompozyty kościozastępcze składają się z ceramiki porowatej. Jest to materiał, który ma kilka znaczących wad w porównaniu z polskim materiałem. Ceramika porowata jest bardzo krucha, co uniemożliwia jej pełne dopasowanie do kształtu ubytku. Znacząco utrudnia to przeprowadzenie operacji ortopedyczno-urazowych.

Poza tym sztuczna kość FlexiOss może być nasączany lekami, jak i namaczany w wysokopłytkowym osoczu, które przyspiesza zrost kości i integracji z kością pacjenta oraz zmniejsza ryzyko odrzutu.

 

Patent zarówno w Polsce, jak i w Europie

Już w 2011 produkt FlexiOss został opatentowany w Polsce przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską, dr hab. Annę Belcarz oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Wtedy też prof. Grażynę Ginalską uhonorowano tytułem Wynalazcy Roku w IV edycji konkursu rokrocznie organizowanego przez Urząd Patentowy RP. Następnie materiał FlexiOss został opatentowany w Niemczech, Austrii, Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz w Irlandii.

Sztuczna kość FlexiOss

Kim są twórcy tej rewolucji?

Firma Medical Inventi działa na rynku polskim od ponad 10 lat i powstała w środowisku związanym z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Jednym z głównym założeń spółki było połączenie możliwości prywatnego kapitału, umiejętności i wiedzy lubelskich naukowców. Komercjalizacja badań prowadzonych przez profesor Ginalską dała efekt w postaci  opatentowania biokompozytu w 2011 roku.

 

Twórcy FlexiOss docenieni na arenie międzynarodowej

Twórcy FlexiOss od momentu, w którym świat się dowiedział o ich wynalazku, są doceniani na arenie międzynarodowej. Zebrali już kilkadziesiąt nagród, a w ostatnim czasie zostali docenieni przez Narodowe Centrum Rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. FlexiOss otrzymał nagrodę główną konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez NCR i PARP w kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy. Także sama prof. Ginalska została wielokrotnie uhonorowana, na przykład zdobywając tytuł Kobieta na medal w roku 2014 w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą.

Sztuczna kość FlexiOss
Prof. Grażyna Ginalska, źródło: Medical Inventi