Rynek kryptowalut charakteryzuje się znaczącymi wahaniami w krótkim okresie oraz niskim poziomem regulacji. Ale cały rynek to więcej niż tylko wartość i kapitalizacja poszczególnych kryptowalut.

Druga edycja raportu „Global Cryptoasset Benchmarking Study” Uniwersytetu w Cambridge opisuje obecny stan i najnowsze trendy na rynku krypto-aktywów. Na potrzeby raportu przeprowadzono wywiady z ponad 180 firmami oraz osobami fizycznymi z 47 krajów na 5 kontynentach. Raport ten skupia się na paru kluczowych obszarach w branży kryptowalut, m. in. na giełdach kryptowalut, utrzymaniu sieci (miningu) czy bezpieczeństwie środków.

1. Rynek kryptowalut odnotował szereg lokalnych i globalnych baniek spekulacyjnych od początku swojego istnienia

Lokalne bańki spekulacyjne, odnoszące się do konkretnej kryptowaluty, występują regularnie. Na przykład cena kryptowaluty ripple gwałtownie wzrosła, a następnie równie szybko spadła, zarówno w 2014, jak i 2015 roku. Natomiast kapitalizacja kryptowaluty ethereum wystrzeliła na początku 2016 roku – zaledwie parę miesięcy po wprowadzeniu jej na rynek.

Pierwsza globalna bańka spekulacyjna powstała w końcówce 2013 roku. Była ona rezultatem oficjalnej zgody na handlowanie kryptowalutami przez chiński rząd i rozwoju botów handlujących na ówczesnej największej giełdzie kryptowalut – Mt. Gox. Kapitalizacja rynku wzrosła dziesięciokrotnie w zaledwie dwa miesiące. Jednak wraz z wycofaniem się rządu chińskiego ze swojej obietnicy i ataku hackerskim na Mt. Gox jego wartość drastycznie spadła.

Efektem powstania kolejnej globalnej bańki spekulacyjnej był wzrost kapitalizacji z 30 mld USD w kwietniu 2017 roku, do ponad 800 mld USD na początku stycznia 2018 roku. Jej pęknięcie spowodowało jeszcze szybszy spadek wartości rynku, który obecnie wyceniany jest na 135 mld USD (stan na luty 2019).

Warto zauważyć, że po pęknięciu każdej z globalnych baniek spekulacyjnych panowało przekonanie o bliskim końcu rynku kryptowalut.

Rynek kryptowalut: Kurs poszczególnych kryptowalut od początku istnienia tego rynku Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY
Rynek kryptowalut: Kurs poszczególnych kryptowalut od początku istnienia tego rynku Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY

 

2. Rynek kryptowalut jest całkiem spory. Istnieje obecnie ponad 2 000 krypto-aktywów notowanych na CoinMarketCap

CoinMarketCap jest jedną z najbardziej popularnych platform tworzących ranking kapitalizacji i notowań kryptowalut. Ich liczba stale rośnie, a obecnie można znaleźć informację o 2 075 kryptoaktywach (stan na luty 2019). Użyteczność zdecydowanej większości z nich jest wątpliwa.

Dzienny obrót na rynkach kryptowalut oscyluje w granicach 12 mld USD. Natomiast wartość transakcji w wolnym obrocie jest szacowana na poziomie 2-3-krotnie wyższym. Nie zmienia to faktu, że spekulacja pozostaje głównym celem wykorzystania kryptowalut.

 

Rynek kryptowalut: Szacunkowa liczba kont na giełdach kryptowalut w poszczególnych okresach, Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY
Rynek kryptowalut: Szacunkowa liczba kont na giełdach kryptowalut w poszczególnych okresach, Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY

 

3. Usługodawcy wykorzystujący kryptowaluty musieli zamknąć nawet do 85% kont na swoich platformach ze względu na regulacje

Ostatnie lata przyniosły wprowadzenie nowych praw w kwestii KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti Money Laundering) na rynku kryptowalut. W efekcie zwiększyła się kontrola oraz bezpieczeństwo środków w postaci kryptoaktywów. Nowe zapisy w prawie wymusiły zamknięcie wielu niezweryfikowanych kont lub tych potencjalnie związanych z przestępstwami. Regulacje te mają przede wszystkim na celu zminimalizowanie wykorzystania kryptowalut w kontekście kryminalnym i możliwość śledzenia tego typu aktywności, np. w sieci Bitcoin.

Mimo nowych praw, nadal dwie trzecie giełd kryptowalut nie zapewnia zwrotu środków w przypadku kradzieży lub zgubienia klucza dostępu (pomimo, że w wielu przypadkach to one go posiadają).

Zobacz także: Cyfrowe waluty banków centralnych – nadchodzi rewolucja w finansach

4. Sześć największych kryptowalut zużywa rocznie pomiędzy 52 a 111 TWh prądu

Co ciekawe, wartość ta jest mniejsza niż 0,01% rocznej globalnej produkcji prądu. Pomimo recesji na rynku, ilość energii potrzebna do utrzymania 6 największych kryptowalut stale rośnie. Dla przykładu, urosła ona pięciokrotnie pomiędzy połową 2017, a listopadem 2018 roku. Pozytywnym aspektem jest fakt, że około 60% z badanych w raporcie kopalni posiadało źródła odnawialne w swoim energetycznym portfolio. Średnio, tego typu źródła, stanowiły 28% całościowej produkcji energii tych kopalni.

Sieć Bitcoin odpowiada średnio za 75% całego zapotrzebowania na energię w tej branży.

Rynek kryptowalut: Procentowy udział kopalni wykorzystujących m. in. źródła niekonwencjonalne do produkcji energii, Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY
Rynek kryptowalut: Procentowy udział kopalni wykorzystujących m. in. źródła niekonwencjonalne do produkcji energii, Źródło: 2ND GLOBAL CRYPTOASSET BENCHMARKING STUDY

5. Zaledwie 4 „kopalnie” kryptowalut odpowiadają za ponad 51% mocy obliczeniowej w sieci Bitcoin

Współpraca ledwie 3 „kopalni” kryptowalut wystarczyłaby, żeby przejąć kontrolę nad 51% mocy w sieci Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash czy Monero. Dla sieci ZCash wystarczy zmowa 2 kopalni, aby odpowiadać za ponad połowę mocy obliczeniowej. Jest to niepokojący fakt, ze względu na charakterystykę publicznego blockchaina, który z założenia powinien być zdecentralizowany.

Kolejną kwestią jest rozproszenie sieci. W ostatnich latach większość kopalni – a co za tym idzie kluczowych węzłów utrzymujących poszczególne sieci – znajdowało się w Chinach. Stwarzało to poważne zagrożenia, pojawiały się pytania: „A co, jeśli chiński rząd zakaże kopania kryptowalut?”. Jednak w ostatnim czasie, udział chińskich kopalni zmniejszył się, dzięki rozwojowi tego sektora w Ameryce Północnej oraz Skandynawii.

Podsumowując, handlowanie kryptowalutami wymaga holistycznego spojrzenia na parę kluczowych dla tego rynku kwestii. Niewątpliwie lata 2017/2018 były przełomowe. Liczba osób zaangażowanych w kryptowaluty znacząco wzrosła, przy jednoczesnym wzroście świadomości o niestabilności kryptoaktywów. Miejmy nadzieję, że najbliższe lata przyniosą kolejne regulacje w kontekście kryptowalut.

Zobacz także: Blockchain – co to jest? Tłumaczymy od podstaw