Papież Franciszek spotkał się z prezydentem firmy Microsoft Bradem Smithem. Tematem rozmów była sztuczna inteligencja i etyka. Nietrudno się domyśleć, że głowa Kościoła Katolickiego chciałaby, aby sztuczna inteligencja postępowała etycznie. Tak, aby brała pod uwagę dobro wspólne.

 

Kilka dni temu doszło do spotkania, które być może za kilka dekad będzie wciąż wspominane. Głowa Kościoła Katolickiego papież Franciszek spotkał się z prezydentem spółki Microsoft Bradem Smithem. Tematem spotkania był przyszły kształt i wykorzystanie sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI).

 

Papież Franciszek
Prezydent Microsoftu Brad Smith

Sztuczna inteligencja a nierówności i dobro wspólne

Głównym tematem rozmowy Brada Smitha i papieża Franciszka było to w jaki sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do zmniejszenia nierówności społecznych na świecie – poinformowała agencja Reuters. Podobno Franciszek wyraził zaniepokojenie kierunkiem rozwoju AI, który może oznaczać, że wielkie korporacje wykorzystają ją tylko i wyłącznie do uzyskania przewagi nad konkurencją i osiągania zysku.

Po spotkaniu z papieżem Smith powiedział, że trzeba zrobić wszystko, aby AI była etyczna oraz miała bezpieczniki, które uniemożliwią jej wykorzystywanie do złych celów.

Papież Franciszek już w styczniu 2018 roku, w liście do szefa World Economic Forum prof. Klausa Schwaba mówił o swoich wątpliwościach. Podkreślał, że “sztuczna inteligencja, robotyka i inne technologiczne innowacje muszą być tak zaprojektowane, by służyły ludzkości i chroniły nasz wspólny dom”.

W spotkaniu Smitha i papieża uczestniczył także szef Watykanu ds. nauki, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia. W dniach 25-26 lutego odbędzie się spotkanie w ramach Papieskiej Akademii Życia. Tematem przewodnim będzie etyka w świecie robotyki i sztucznej inteligencji.

Nagroda ma zachęcić naukowców do pracy nad etyczną sztuczną inteligencją

Po spotkaniu Smith i papież Franciszek zapowiedzieli, że powstanie zespół ds. etycznej sztucznej inteligencji. Obydwaj podkreślali, że AI musi zostać skonstruowana w ten sposób, by służyła ludziom, a nie ich w jakikolwiek sposób wykorzystywała.

Poza tym Smith i papież Franciszek zapowiedzieli, że ma powstać nagroda dla naukowców, którzy będą osiągali znaczne postępy w projektowaniu etycznej sztucznej inteligencji. Papieżowi Franciszkowi zależy ponoć, by sztuczna inteligencja rozumowała w kierunku poszukiwania dobra wspólnego.

Wydaje się, że droga stworzenia specjalnej nagrody jest ciekawą próbą skierowania rozwoju AI na etyczne tory. Problemem jest to, że na razie wysokość nagrody za pracę doktorską została ustalona na 6 tys. euro. Nawet biorąc pod uwagę to, że bonusem ma być wizyta w centrali Microsoftu w Seattle, wysokość nagrody wydaje się być śmiesznie niska.

Gdy myślimy o działaniu sztucznej inteligencji w praktyce, pojawia się mnóstwo kwestii etycznych związanych z jej wykorzystaniem. Nic dziwnego, że Kościół Katolicki zaczyna interesować się tą technologią, która już niedługo może mieć wielki wpływ na życie człowieka.