Przez wieki działalność naukowa była domeną mężczyzn. O zmianę tej sytuacji walczyła Maria Skłodowska. Dzisiaj walczy Olga Malinkiewicz. Młoda Polka prawdopodobnie wymyśliła alternatywę dla paneli fotowoltaicznych. Ale wdrożenie nowego rozwiązania wymaga wiele pracy i uporu.

 

Olga Malinkiewicz może przejść do historii nauki jako osoba, która znalazła nowe zastosowanie dla perowskitów. Są to specyficzne minerały, które mogą być wykorzystane do produkcji tanich ogniw słonecznych.

 

“Nie mogłam uwierzyć, że to takie proste”

 Olga Malinkiewicz zetknęła się z perowskitami pierwszy raz na konferencji naukowej w Hiszpanii. W tamtym czasie zajmowała się OLED-ami – czyli diodami organicznymi. Technologia ta jest już bardzo rozpowszechniona i skomercjalizowana, więc Malinkiewicz zaczęła interesować się możliwymi zastosowaniami perowskitów.

Malinkiewicz prosiła wielokrotnie swojego promotora, aby dał jej dostęp do perowskitów. W tamtym czasie zajmowali się jednak nimi wyłącznie naukowcy z Lozanny i Oxfordu. Dzięki swojej uporczywości, Malinkiewicz udało się przekonać swojego promotora do tego, żeby poprosił Szwajcarów o dostęp do perowskitów.

Malinkiewicz rozpoczęła pracę z perowskitami, wykorzystując technologię, którą wcześniej stosowała przy pracy z OLED-ami. Po jakimś czasie udało się jej otrzymać ogniwo o sprawności sięgającej 10%, przy stosunkowo niskim koszcie produkcji. Obecnie stosowane ogniwa krzemowe są dużo droższe w produkcji, a osiągają sprawność w wysokości 15%.

 

Biznes czy nauka?

Mimo, że Malinkiewicz mogła osiągnąć jeszcze więcej w dziedzinie nauki, wybrała biznes. Wraz z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem założyła firmę Saule Technologies, zostając wiceprezesem zarządu i Chief Technology Officer (szefem ds. technologii).

Następnie rozpoczęła się jej walka z wiatrakami, czyli szukanie dofinansowania projektów. Kilkakrotnie ponosiła porażki, aż w końcu, jej start-up otrzymał dofinansowanie na badania na kwotę 25 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Następnie udało jej się dotrzeć do japońskiego inwestora Hideo Sawady, dzięki któremu uzyskała wsparcie od najlepszych inżynierów i możliwość pracy nad drukarką umożliwiającą drukowanie perowskitów.

 

 

Skanska stosuje folię z perowskitów

Coraz częściej słyszy się o wykorzystaniu perowskitów. Skanska, jako pierwszy deweloper na świecie, będzie pokrywać budynki pół-przezroczystą folią z perowskitów, dzięki której będzie można wyprodukować energię. W końcówce 2018 roku Skanska rozpoczęła testy perowskitów na wszystkich rynkach, na których jest obecna (w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Skandynawii), pokrywając swoje biurowce folią perowskitową. Pierwszym budynkiem w Polsce, na którego fasadzie zostały umieszczone perowskity jest powstający przy al. Solidarności Spark Office, którego głównym wykonawcą jest Skanska.

Saule Technologies odnosi także sukcesy na rynku japońskim, gdzie perowskity zostały zainstalowane na zakrzywionych szybach pierwszego hotelu w Japonii, w pełni obsługiwanego przez roboty – chodzi o Henn-Na Hotel.

 

Edukacja poza ojczyzną

Malinkiewicz zdobyła licencjat z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w 2006 roku. To moment startu jej kariery naukowej. Wyjechała do Hiszpanii, gdzie spotkała się z odmiennymi standardami uprawiania nauki. W 2010 roku uzyskała tytuł magistra na Katalońskiej Politechnice w Barcelonie.

Kolejnym etapem jej nauki były studia doktoranckie w Walencji. To właśnie tam po raz pierwszy spotkała się z perowskitami.

 

Następna Skłodowska-Curie?

Olga Malinkiewicz jest niewątpliwie wschodzącą polską gwiazdą w dziedzinie nauki. Niestety, wielu jeszcze o niej nie słyszało, mimo że dr Malinkiewicz otrzymała już wiele prestiżowych nagród – jak np. nagrodę główną w konkursie Photonics21 za rok 2014.

Wielu wskazuje, że to może być następna Skłodowska-Curie. Według nas, zdecydowanie za wcześnie na takie porównania, ale początek kariery naukowej dr Olgi Malinkiewicz jest wielce obiecujący.