Jesteś biznesmanem, artystą, publicystą – i brak ci weny? Oto ciekawe podcasty, które mogą dużo zmienić. Prezentujemy podcasty, które sprawią, że będziesz miał 10 pomysłów na minutę. Dobrych pomysłów!

 

Każdy twórca nie raz i nie dwa doświadczył problemów z brakiem weny. Jak pobudzać kreatywność? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Ernest Hemingway rozbierał się i pisał nago. Ale nie musimy iść w jego ślady. W Internecie jest wiele poradników i blogów, których autorzy dzielą się swoimi sposobami na znalezienie nowych pomysłów i pobudzenie kreatywności.

Czym jest kreatywność? To postawa twórcza. Słowo pochodzi z łaciny – „creatus” znaczy twórczy. Kreatywność to proces pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami.

Dla wielu zabieganych współczesnych ludzi źródłem twórczych inspiracji stają się podcasty. Pobierane z internetu nagrania audio pozwalają na wzbogacenie swojej wiedzy w dogodnym momencie, na przykład w podróży albo podczas uprawiania sportu.

Oto ciekawe podcasty, które pobudzają kreatywność:

The Art of Process

The Art of Process jest podcastem autorstwa Aimee Mann i Teda Leo. Dwoje muzyków zafascynowało się tym, jak inni znajdują swój wewnętrzny głos, swoje natchnienie. Zapraszają do studia artystów na rozmowy o procesach twórczych. Pomysłodawczynią była Aimee, niedawna zdobywczyni nagrody Grammy. Gdy była uczestniczką święta poezji i prozy w Białym Domu, jeden z uczniów szkoły wyższej zapytał poetę Billy’ego Collins’a o to, jak znaleźć inspirację. Collins i dwóch innych poetów udzieliło zupełnie innych odpowiedzi. Mann zafascynowana szerokim spektrum odpowiedzi stworzyła The Art of Process.

 

Technology, Entertainment and Design

Konferencję TED (Technology, Entertainment and Design) kojarzy prawdopodobnie każdy. Jednak nie każdy wie o istnieniu podcastu TED Talks Daily, w którym co weekend można posłuchać najbardziej kontrowersyjnych i najciekawszych wystąpień z eventów pod marką TEDx. Podejrzewamy, że tego podcastu słuchają menedżerowie z całego świata – właśnie w poszukiwaniu inspiracji.

 

Answer Me This!

Answer Me This! – oto popularny podcast komediowy prowadzony przez Helen Zaltzman wraz z Ollym Mannem i Martinem Dźwiękowcem (Martin the Sound Man). Od 2007 roku odpowiadają oni na pytania słuchaczy zadawane mailowo i telefonicznie. Do cotygodniowego programu zapraszani są goście specjalni: muzycy, komicy, radiowcy. Answer Me This! zdobył wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Sony Radio Academy Awards.

 

Making Sense with Sam Harris (do niedawna: Waking Up)

Making Sense with Sam Harris (do niedawna: Waking Up) jest podcastem prowadzonym przez Sama Harrisa. Ten neurobiolog i filozof jest jednym z najlepiej „sprzedających się” autorów w USA. Harris odpowiada na kontrowersyjne pytania dotyczące społeczeństwa, człowieka, jego zachowania i myślenia. Słuchanie tego podcastu może zainspirować do wprowadzenia wielu zmian w życiu codziennym.

 

99% Invisible

W 99% Invisible zadawane są pytania dotyczące kwestii, nad którymi się na co dzień nie zastanawiamy. Tematem przewodnim podcastu jest architektura i wzornictwo. Czasem dobrym sposobem na pobudzenie naszej kreatywności jest zmiana perspektywy i nowe spojrzenie na problem – ten podcast to zapewnia.

 

Say something worth stealing

Say something worth stealing jest kolejnym podcastem, dzięki któremu można posłuchać ciekawych i kontrowersyjnych rozmów. Prowadzi go artysta Dave Curry, zajmujący się także badaniami nad sztuczną inteligencją. Dave zaprasza gości – zazwyczaj artystów – którzy opowiadają historie swojego życia, dzielą się tym, jak osiągnęli sukces (lub rzadziej: jak ponieśli porażkę i czego się nauczyli dzięki niej) oraz w jaki sposób radzą sobie z procesem twórczym.

 

Savvy painter

Savvy painter jest audycją poruszającą kwestię często kluczową dla artystów – jak tworzyć sztukę przynoszącą dochód. Antress Wood rozmawia z ekspertami z różnych dziedzin, którzy opowiadają o artystach sukcesu i o tym, co ich łączy.

 

The Allusionist

Dla miłośników ciekawostek językowych pozycją obowiązkową jest The Allusionist. Helen Zaltzman – która prowadzi również Answer Me This! – wprowadza nas w fascynujący świat językowych zawiłości. Jeżeli chcecie poznać fantastyczne zwroty i porównania, synonimy i antonimy, które wzbogacą wasze słownictwo – to program dla was!

 

The Go Creative Show

The Go Creative Show jest jednym z najczęściej słuchanych podcastów na świecie. Ma odbiorców w ponad 160 krajach. Jest idealny dla fanów kinematografii, muzyki, montażu filmu i w ogóle przemysłu filmowego. Prowadzącym jest Ben Consoli, który co tydzień wybiera film, wideo albo tekst i analizuje je w kontekście odniesionego sukcesu.

 

The Makers

Z kolei w audycji internetowej The Makers prowadzone są rozmowy z artystami o tym, jak pewne niespodziewane momenty w naszym życiu mogą mieć wpływ na resztę naszego funkcjonowania czy wybór drogi życiowej. Jest to spojrzenie na historię życia z innej perspektywy, które może zainspirować nas do zmiany szarej rutyny.

 

Każdy z tych podcastów jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Tym, co łączy je wszystkie, jest fakt, że są one kierowane do poszukujących szeroko pojętej inspiracji. Słuchanie podcastów może dać odrobinę dystansu, sprowokować do innego spojrzenia na dany temat czy też pozwolić zrozumieć sukcesy i porażki innych twórców.

W Polsce, choć bardzo ciekawe podcasty nie są jeszcze tak popularne, jak w Europie Zachodniej czy USA, stąd na powyższej liście nie ma audycji polskojęzycznych. Słuchanie podcastów może stać się doskonałą zabawą z językiem i urozmaiceniem codzienności. Radzimy: idąc na spacer z psem, nie zapomnij o włączeniu podcastu!