Darmowe e-booki czekają! Polska spółka Legimi udostępni w warszawskich bibliotekach bazę ponad 22 tys. e-booków. W tym roku każdego miesiąca 300 pierwszych czytelników Biblioteki Warszawy na Koszykowej uzyska do nich darmowy dostęp. Wystarczy posiadać ważną kartę biblioteczną.

 

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy rozpoczęła współpracę z polską spółką Legimi. Program ruszył na początku roku. Każdego miesiąca pierwszych 300 czytelników, którzy zgłoszą się do akcji, uzyska darmowy dostęp do bazy ponad 22 tys. e-booków. Darmowe e-booki są w zasięgu ręki każdego bywalca bibliotek.

Darmowe e-booki w publicznych bibliotekach

Jak to działa?

  1. Wystarczy mieć kartę biblioteczną danej placówki i zgłosić się w swojej bibliotece po specjalny kod (na początku miesiąca – bo liczba kodów jest ograniczona!).
  2. Później trzeba założyć darmowe konto na Legimi. Po wpisaniu otrzymanego kodu, uzyskasz dostęp do bazy e-booków spółki.
  3. Potem trzeba pobrać aplikację Legimi (działa na komputerach stacjonarnych i laptopach, tabletach, czytnikach, a także smartfonach).
  4. Pamiętaj, że kod musi być aktywowany do ostatniego dnia miesiąca, inaczej wygaśnie. Kod pozwala korzystać z zasobów Legimi przez 30 dni.

Legimi od ponad 3 lat udostępnia bibliotekom publicznym usługę wypożyczeń. Do współpracy przystąpiło ponad 200 placówek z całego kraju. Z ebooków Legimi korzystają czytelnicy w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Szczecin, Koszalin czy Olsztyn. Spółka ma w planach dołączenie kolejnych ośrodków.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja i roboty zmienią życie i gospodarkę bardziej, niż się tego spodziewamy

Darmowe e-booki w bibliotekach: szeroka baza tytułów i nieograniczony dostęp

Dzięki współpracy z Legimi biblioteki mogą zaoferować swoim czytelnikom szeroką bazę tytułów, także w formie cyfrowej. Ciekawe pozycje znajdą dla siebie zarówno miłośnicy prozy, jak i poezji, wielbiciele literatury polskiej i zagranicznej, popularnej i niszowej. Dla ułatwienia e-booki są pogrupowane w różny sposób np. w kolekcje („W kręgu literackich nagród”, „Nowości z wydawnictwa Czarne!”, „Tyrmand – typ niepokorny”) lub ze względu gatunkowo-tematycznego (na kryminały, literaturę faktu, reportaże czy biografie).

Z e-booków można korzystać na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, czytnikach lub smartfonach. I mają one zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi książkami oraz e-bookami z Amazona: dostęp do konkretnego e-booka ma nieograniczona liczba osób!

– Współpraca firm prywatnych dostarczających rozmaite bazy danych i rozwiązania informatyczne do bibliotek rozwija się na całym świecie wielu płaszczyznach: od wydawnictw akademickich, naukowych, po książki dla dzieci. W obiegowej opinii często można usłyszeć, że rola bibliotek się kończy, ponieważ mamy Internet. Nic bardziej mylnego. Biblioteki wspierają lokalne społeczności, porządkują dostęp do informacji, edukują i wspierają w wychowaniu – powiedział Generacji Smart Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi.

Zobacz także: Jakie książki poleca Elon Musk? Między innymi „Władcę Much” Goldinga czy „Fundację” Asimova

Czas na biblioteki hybrydowe

Jak tłumaczy Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi, tradycyjne biblioteki zmieniają się w biblioteki hybrydowe. Czytelnicy sami decydują po jaki format sięgnąć, a dla bibliotek jest to świetny sposób na racjonalne gospodarowanie budżetem i oferowanie tytułów, na które faktycznie jest zapotrzebowanie.

– Globalnie obserwujemy trend transformacji bibliotek publicznych do tak zwanych „bibliotek hybrydowych”, umożliwiających dostęp do treści w różnych formatach, w tym cyfrowych. Legimi zaspokaja zapotrzebowanie bibliotek w zakresie szeroko rozumianej literatury popularnej, o którą pytają zwłaszcza młodzi ludzie. Dzięki platformie Legimi czytelnicy mogą wykorzystać do czytania swoje telefony, tablety i czytniki e-booków a biblioteka wciąż pozostaje dla nich źródłem książek – wskazuje prezes zarządu Legimi.

Legimi to technologiczna spółka, która oferuje e-książki i audiobooki w modelu abonamentowym, Współpracuje z największymi telekomami. Swoim klientom zapewnia szereg udogodnień m.in. dowolny wybór platformy i urządzenia do czytania, synchronizację ostatniej przeczytanej strony na wszystkich urządzeniach, a ponadto możliwość przełączania pomiędzy e-książką a audiobookiem. Firma prowadzi także działalność na rynku niemieckim, który jest jednym z największych na świecie.

Więcej informacji na temat współpracy Legimi z warszawskimi bibliotekami znajdziesz na stronie spółki i Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.