Japoński miliarder Yusaku Maezawa pobił rekord Twittera. Jego tweet z 5 stycznia ma już ponad 5 mln retweetów. Haczyk polega na tym, że Maezawa… zapłacił za ten „sukces”. I to niemało.

Gdy 5 stycznia japoński miliarder i kolekcjoner sztuki Yusaku Maezawa zamieszczał na Twitterze swój wpis, chyba nie spodziewał się tego, co się stanie później. Twitterowiczów ogarnęło prawdziwe szaleństwo! W tej chwili jego wiadomość została polubiona aż 1,3 mln razy, i podana dalej aż 5,4 mln razy! To rekord Twittera!

Trzeba podkreślić, że 5,4 mln retweetów to naprawdę kapitalny nowy rekord Twittera (stan na 15:20 dnia 7 stycznia 2019). Poprzedni należał do Cartera Wilkinsona, który w kwietniu 2017 roku zamieścił prośbę o pomoc – chciał się uwolnić od uzależnienia od nuggetsów z sieciówki Wendy’s, i uzyskał blisko 3,6 mln retweetów.

 

Za sukces trzeba było zapłacić

Co takiego niezwykłego jest w tweecie japońskiego bogacza, że został podany dalej tyle razy i osiągnął nowy rekord Twittera? No cóż, Yusaku Maezawa zapłacił za ten sukces. Dosłownie. Otóż obiecał on rozdzielić równo 100 mln jenów (około 925 tys. USD) między 100 osób spośród tych, które podadzą dalej jego wiadomość z życzeniami noworocznymi.

W ten sposób Maezawa zdystanował nie tylko Cartera Wilkinsona, ale również tak znane osoby, jak były prezydent USA Barack Obama, czy aktorka Ellen DeGeneres.

Oto rekordowy tweet Japończyka:

Kim jest Yusaku Maezawa

Yusaku Maezawa urodził się w 1975 roku. Jest twórcą największego w japońskim internecie domu modowego online – Zozotown. Od 2012 roku spółka jest notowana na tokijskiej giełdzie.

Jego zainteresowania wykraczają daleko poza biznes. Jest właścicielem klubu baseballowego Chiba Lotte Marines oraz właścicielem kolekcji sztuki zawierającej dzieła m.in. Pablo Picasso, Jean-Michela Basquiata i Jeffa Koonsa. W młodości Maezawa grał na perkusji w zespole rockowym Switch Style.

Maezawa lubi robić prezenty. We wrześniu 2018 roku Elon Musk zdradził, że japoński miliarder został pierwszym turystą, który wykupił bilety na planowaną na 2023 rok wycieczkę wokół Księżyca rakietą Big Falcon Rocket firmy SpaceX. Co ciekawe, Maezawa obiecał, że wraz z nim poleci od sześciu do ośmiu wybranych przez niego artystów (malarz, fotograf, muzyk, reżyser, projektant, architekt), którzy mają w ten sposób znaleźć inspirację do stworzenia niezwykłych dzieł sztuki. Nazwał ten pomysł projektem Dear Moon.