Roboty – żyrafy poruszające się z prędkością 4 metrów na sekundę. Sterylnie czysta kapsuła, w której pracują zegarmistrzowie. Kosmiczny minimalizm, łączący beton ze świerkiem. Te wszystkie atrakcje znajdują się w nowej siedzibie firmy Omega, która jest prawdopodobnie najnowocześniejszą fabryką zegarków na świecie. A na pewno najbardziej efektowną.

Firma Omega, produkująca od ponad 100 lat zegarki najwyższej jakości, wybudowała super-nowoczesną 5-piętrową siedzibę w szwajcarskiej miejscowości Biel-Bienne. Urzęduje tam od początku istnienia, od 1882 roku, więc przeprowadzka nie była bardzo kłopotliwa. Ale okazała się skokiem w XXI wiek. A może już XXII?

Roboty – żyrafy dostarczają części

Nowa siedziba Omegi zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami. Przede wszystkim dysponuje 3-piętrowym magazynem części, w których nie pracują ludzie, a cztery roboty zwane żyrafami. Są one w stanie poruszać się z prędkością 4 metrów na sekundę i wykonać 1 400 operacji w ciągu godziny. Roboty te dostarczają części do zegarków na sale produkcyjne korzystając z systemu oznaczeń na 30 000 pudełkach, do których trafiają elementy. Takiego magazynu nie ma żadna inna firma „zegarkowa” na świecie.

Mnóstwo światła, zero kurzu

Niesamowite są także sale produkcyjne. Są one zamknięte w specjalnej kopule i sterylnie czyste. Są też tak mocno naświetlone, jak to tylko możliwe. Powietrze jest stale filtrowane, aby do powstających zegarków nie dostawały się drobinki kurzu. Zegarmistrzów obowiązuje zakaz wnoszenia do pomieszczeń czegokolwiek (chociażby papieru pod postacią gazety, czy też kanapek).

Metal, szkło, beton, świerk

Także sam wygląd nowej siedziby Omegi robi wrażenie. Z zewnątrz metal i szkło. Wewnątrz beton połączony ze szwajcarskim świerkiem. Króluje minimalizm, za który odpowiada włoskie biuro projektowe Andrea Tognon. Niespodzianką są elementy wystroju przypominające kształtem symbol firmy Omega.

Budynek w Bienne zaprojektował japoński architekt Shigeru Ban. Jest to jeden z najbardziej szanowanych obecnie architektów na świecie. Zdobył Nagrodę Pritzkera za rok 2014.

W imię efektywności

Prezes Omegi Raynald Aeschlimann podczas ceremonii oddania nowej siedziby do użytku podkreślił, że przestrzeń wykreowana w jej wnętrzu jest naprawdę innowacyjna.

– Prawdziwą wielką zaletą tego budynku jest jednak jego efektywność. Jesteśmy teraz w stanie połączyć wszystkie procesy produkcji i testowania naszych zegarków pod jednym dachem. To oznacza konsolidację pracy, za czym pójdzie poprawa jakości produkcji. Nasza firma stanie się bardziej efektywna, niż kiedykolwiek – podkreślił Aeschlimann.

Testy zegarków w przypadku Omegi odgrywają niezwykle ważną rolę. Firma ta chwali się, że produkuje jedne z najdokładniejszych i najodporniejszych zegarków na świecie. Są to jedyne masowo produkowane czasomierze, które są odporne na działanie pól magnetycznych. Zegarki przechodzą testy na wielkich magnesach, a następnie są dodatkowo wyrywkowo kontrolowane przez pracowników Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Metrologii, który ma siedzibę… w nowym budynku Omegi.

Nic dziwnego, że Omega potrzebowała ultra-nowoczesnej fabryki. W końcu musi produkować zegarki na tyle wytrzymałe na różne przygody, aby mógł z nich korzystać James Bond.

Źródła zdjęć: Omega