Gorzka czekolada i czerwone wino zawierają związki, dzięki którym nasze komórki przed dłuższy czas mogą pozostać młode – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Brighton.

Jak twierdzą autorzy analizy, żeby zachować młodość i witalność, wystarczy spożywaćtakie produkty jak gorzka czekolada i czerwone wino. Zawierają one naturalne związki, które skutecznie mogą nas odmłodzić. Oprócz czerwonego wina i gorzkiej czekolady warto jeść także czerwone winogrona i borówki.

Młodszy wygląd i zachowanie

Związki zawarte w gorzkiej czekoladzie lub czerwonym winie mogą zatrzymać proces starzenia się. Chodzi nie tylko o wygląd, ale także o nasze zachowanie. Dzięki tym związkom mamy czuć się przede wszystkim zdrowsi.

Jak to wygląda w praktyce? Wspomniane związki mają działać głównie na te starsze komórki, których funkcje są już w dużej części upośledzone. Jak to dokładnie wygląda w praktyce?

Najpierw związki namnażają się w komórce, a później wzmacniają telomery, czyli końcówki chromosomów.Dzięki temu nasze komórki mimo licznych podziałów, które są związane z ryzykiem powstawania nowotworów i starzeniem się, zachowają młodość. Inaczej mówiąc, im silniejsze telomery, tym skuteczniej możemy zatrzymać proces starzenia się komórek.

Gorzka czekolada i czerwone wino
1. Budowa chromosomu z telomerami (zaznaczone na żółto). Źródło: beautyblackbook

Przede wszystkim zdrowie, a nie długie życie

W swojej pracy naukowcy podkreślają, że ich badania to pierwszy krok prowadzący do utrzymania młodego wyglądu i przede wszystkim dobrego zdrowia. Byli oni także zaskoczeni szybkością z jaką komórki mogą się regenerować i odmłodzić dzięki spożywaniu wskazanych wcześniej produktów.

– To pierwszy krok, żeby ludzie cieszyli się przez całe życie dobrym zdrowiem. Byłam bardzo zdziwiona jak szybko stare komórki zaczęły wyglądac jak młode. I to tylko dzięki naturalnym związkom zawartym w gorzkiej czekoladzie lub czerwonym winie – powiedziała dr Eva Latorre, z Uniwersytetu w Exeter.

Naukowcy wykonali eksperyment kilka razy i zawsze otrzymywali te same wyniki: stare komórki zaczynały „młodnieć”. W swoim badaniu widzą oni duży potencjał, który będzie można wykorzystać w przyszłości na dużą skalę do uaktywniania starych komórek naszego ciała.

Zobacz także: Badania genetyczne pozwalają na określenie własnego pochodzenia etnicznego