Sieć Starlink ma w założeniu składać się z 1600 satelitów, krążących wokół Ziemi na wysokości 1100 km. Naukowiec z University College London sprawdził, czy jej powstanie i efektywne działanie jest w ogóle możliwe. I zrobił niesamowitą wizualizację 3D.

 

 

Elon Musk ma wizje i lubi działać z rozmachem, to fakt. Na razie jego firma Tesla – produkująca auta elektryczne – ma problemy, ale na tym nie kończą się pomysły i ambicje miliardera.Jednym z jego innowacyjnych projektów, zapierających dech w piersiach, jest Starlink. Musk chce otoczyć Ziemię siecią 1600 satelitów, które sprawią, że na całej jej powierzchni będzie dostępny szybki Internet. Starlink ma zacząć działać w II połowie lat 20-tych XXI wieku. Koszt realizacji projektu ma wynieść około 10 mld USD.

Idea globalnego bezprzewodowego Internetu bierze się stąd, że nie wszędzie opłaca się budować naziemną infrastrukturę do obsługi sieci. Google pracuje nad balonami, Facebook rozważa uruchomienie sieci długodystansowych dronów. Wydaje się jednak, że najbliżej realizacji tejże idei jest Elon Musk.

Wizualizacja Starlink w 3D

1600 satelitów to sporo, nawet jeśli nie będą one dużymi obiektami. W jaki sposób sieć Starlink będzie funkcjonowała? W jaki sposób te wszystkie satelity będą mogłby latać wokół Ziemii tak, by się nie zderzać?

Spróbował to zbadać i pokazać prof. Mark Handley z wydziału nauk informatycznych University College London. Specjalnie w tym celu stworzył symulacyjny program i zrobił wizualizację 3D.

– Zrobienie wizualizacji sieci Starlink było kluczowe dla zrozumienia, w jaki sposób może ona skutecznie i bezproblemowo funkcjonować. Gdy możesz coś zobaczyć, to zaczynasz bardzo intuicyjnie postrzegać pewne rozwiązania – tłumaczył Handley w rozmowie z portalem Digital Trends.

Naukowiec przyznał, że nurtowały go liczne pytania związane z pomysłem Muska. Na przykład to, czy można skutecznie połączyć sieć 1600 satelitów na wysokości 1100 km (lub 550 km) nad Ziemią przy pomocy istniejących dziś rozwiązań technicznych.

Starlink jest realny, ale trudny do wykonania

Handley doszedł do konkluzji, że koncepcja Starlink jest możliwa w realizacji.

– Koncept jest możliwy do zrealizowania. Ale to nie będzie łatwe. Nie dziwię się, że SpaceX stara się czynić duże postępy w kilku dziedzinach jednocześnie. Przede wszystkim pracują nad udoskonaleniem sposobu sterowania satelitami. Przy takiej ilości tego rodzaju obiektów, będzie on musiał działać bez zarzutu. Łączność pomiędzy satelitami ma się dokonywać z wykorzystaniem promieni laserowych, co jest nowatorskim rozwiązaniem – zwrócił uwagę Handley.

Jak podkreśla naukowiec z University College London, projekt Starlink jest unikalny w swoim założeniu. Żaden dostawca Internetu w historii nie musiał bowiem stworzyć tak skomplikowanej sieci połączeń. Będzie to w ogóle jeden z najbardziej skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w historii ludzkości.

Projekt Starlink nie został jeszcze co prawda oficjalnie zatwierdzony, ale można odnieść wrażenie, że przygotowania do jego uruchomienia ruszyły.W lutym tego roku rakieta Falcon, należąca do firmy SpaceX Elona Muska, wyniosła na orbitę pierwszego satelitę mającego być częścią Starlink.

Zobacz także: Rządy ograniczają swobodę przepływu informacji w Internecie. Cyfrowy protekcjonizm